A napokban bemutatta a NAV Nógrád Megyei Adó- és Vámigazgatóságával közös, a 2021-es évre vonatkozó TOP50 című kiadványát a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (NKIK). Ahogy az előző években, úgy ezúttal is a rendezvényen adták át a kamara elismeréseit: a Palócföld Gazdaságáért díjat és a Nógrád Megye Szakképzéséért díjat is.
A Megyeházán tartott eseményen Tordai Péter, az NKIK elnöke köszöntötte a megjelenteket, aki elmondta: a megye gazdaságának 50 legjelentősebb szereplőjét felvonultató kiadványt idén már 16. alkalommal mutatják be. Mint fogalmazott, nem véletlen az az érdeklődés, ami ezt a rendezvényt kíséri, hiszen a NAV elemzésein, a beérkezett beszámolókon, adatokon alapuló összefoglaló szinte mérnöki pontosságú képet mutat az előző üzleti évről.
Tordai Péter beszédében kiemelte: Nógrád megye rendkívüli potenciállal bír, melyet egyrészt a természet, másrészt a földrajzi fekvése adott számára. Szűkebb hazánk gazdasága jelenleg még nem ott tart, ahol ez alapján tarthatna, azonban bízik benne, hogy a jövőben többen meglátják szűkebb régiónkban a fantáziát.
Nógrád megye 2021. évi gazdasági eredményeiről Gaál Zoltán, a NAV Nógrád Megyei Adó- és Vámigazgatóságának igazgatója beszélt. Mint mondta, 2021-ben a járvány által még nem sújtott, jó bázisnak tekinthető 2019. évi teljesítményt is sikerült felülmúlni, ez pedig hű tükre annak, hogy a megye gazdaságában pozitív folyamatok zajlottak.
Gaál Zoltán egyben kiemelte, hogy a járványhelyzet nem csak negatív hatással volt a megye gazdaságára, ugyanis mindenkit rákényszerített, hogy átgondolja eddigi tevékenységét. Ennek köszönhetően számos olyan megoldást sikerült találni, melyek normál környezetben is jól működőek, hatásosak lehetnek, és növelhetik a nyereséget – ezek között említette az érintés nélküli fizetést és a home office elterjedését is.
Gaál Zoltán előadásában az egyes adónemekből származó bevételek növekedése mögötti folyamatokról is szólt. Ismertetése szerint a személyi jövedelemadóból származó magasabb bevétel például a foglalkoztatás bővülésének köszönhető, a társasági adóból származó összeg pedig az árbevétel növekedése és az eredményesség javulása miatt nőtt. Szintén nőtt az illetékadóból származó bevétel: ez az ingatlanpiac élénkülését mutatja, mely a megyei igazgató szerint gazdasági fellendülést jelez.
A 2021-es üzleti évvel kapcsolatban elmondta: a megyei gazdálkodók összetételében nem történt jelentős változás. A legkiemelkedőbb továbbra is a kereskedelem, az építőipar és a feldolgozóipar aránya, az pedig biztató, hogy már közel 400 bevallás érkezett szakmai tudományos tevékenységet folytató cégektől is – emelte ki Gaál Zoltán. Az elemzésben vizsgált 3254 vállalkozás árbevétele 2021-ben több mint 436 millió forint volt, mely 10 százalékkal magasabb a 2020. évi összegnél. A Nógrád megyei cégek vesztesége ugyan 5 és fél milliárdról 7,3 milliárd forintra nőtt, azonban ezt az üzemi tevékenység kedvező alakulása ellensúlyozni tudta, sőt, a jelentős javulás következtében az adózás előtti eredmény közel 7 milliárd forinttal, 13,8 milliárd forintra emelkedett.
A megyei igazgató előadásából kiderült továbbá, hogy a vállalkozások jelentős részét továbbra is a mikro- és kisvállalkozások teszik ki, a legalább 10 főt foglalkoztató cégek aránya elenyésző. Gaál Zoltán végül kiemelte a TOP50-es listán szereplő vállalatok fontosságát is.
A Nógrád megyei TOP50-es lista első helyén ezúttal is a balassagyarmati Mahle Compressors Hungary Kft. áll, mely a foglalkoztatottak száma és a nettó árbevétel alapján egyaránt a megye legjelentősebb cége volt 2021-ben. Árbevétel tekintetében a második a Mitsuba, míg a harmadik a berceli Nidec GPM Hungary Kft. volt. A munkavállalók számát tekintve a második helyen a Wamsler SE, míg a harmadik helyen a rétsági Hi-Lex Hungary Kft. áll.
Ezt követően Becsey Zsolt egyetemi oktató, volt EP képviselő, külgazdasági államtitkár, EU diplomata előadását láthatták és hallhatták a résztvevők, melyben Magyarország és Közép-Európa gazdasági kilátásait ismertette. Becsey Zsolt többek között szólt a felzárkózás kérdéseiről, napjaink válságairól és az országok versenyképességéről is.