A csütörtök esti, Salgótarján várossá nyilvánításának 100. évfordulója és a Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett díszünnepségen átadták a megyeszékhely önkormányzata által alapított díjakat. Ahogy az a helyszínen is elhangzott, a centenáriumi év alkalmából olyan szervezeteket, intézményeket, valamint közösségeket díjaztak, amelyek meghatározó és kimagasló szerepet töltöttek be Salgótarján várostörténetének alakításában, a megyeszékhely fejlődésében, szellemi és anyagi jólétének gyarapításában.
Az elismeréseket Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése nevében Fekete Zsolt polgármester adta át az intézmények, szervezetek, egyesületek képviselőinek.
Fekete Zsolt ünnepi beszédében tért ki arra, hogy nincs olyan egyén, aki a százéves történelmet jelképezhetné, hiszen Salgótarján mindenkori életét az itt élők alakították és formálták azzá, ami. A bányászok, a gyári munkások, a vendéglátósok, a tisztviselők, a pedagógusok, a sportolók – mindenki, aki itt élt, tanult, dolgozott.
Gulyás Gergely, Hiller István és Fekete Zsolt köszöntötte a 100 éve város Salgótarjánt
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a tarjániak hűségét emelte ki; az Országgyűlés alelnöke a salgótarjániak öntudatáról beszélt; a polgármester pedig azt hangsúlyozta, hogy a centenárium egyaránt múltunk, jelenünk és jövőnk ünnepe.
Pro Urbe
Pro Urbe díjban részesült Nógrád megye és Salgótarján bányászmúltjának megismertetésért, hagyományainak ápolásáért végzett, magas színvonalú munkájáért a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezetének Nógrádi Bányász Nyugdíjas Szakszervezeti Bizottsága. A méltatásban kiemelték: a bizottság értékként kezeli a bányaipar hagyományait, szakmakultúráját és eredményeit, és számos rendezvény szervezésében kiemelkedő szerepet vállal. Mindemellett szakmai támogatást nyújtanak a salgótarjáni Bányászati Kiállítóhely működtetésében, továbbá a bányászattal kapcsolatos kiadványok megjelentetésében.
Az elismerést Dobor István elnök, valamint Varga Tibor, a Dorogházi Alapszervezet elnöke vehette át.
Pro Arte
A közgyűlés a Pro Arte díjat a József Attila Művelődési és Konferencia Központnak ítélte oda, amely immár több mint fél évszázada folytat magas színvonalú közművelődési, kulturális tevékenységet, illetve végez kiemelkedő munkát a civil közösségekért. Nógrád megye legnagyobb közművelődési, kulturális intézményeként nemcsak a városi művelődési alapszolgáltatásokat biztosítja, hanem több évtizede eredményesen segíti a megyei közművelődési hálózat intézményeit is.
A díjat a létesítményt működtető Salgótarjáni Rendezvény- és Médiaközpont Nonprofit Kft. nevében Balogh Katalin ügyvezető igazgató, valamint a Művelődési Központ korábbi igazgatói közül Korill Ferenc és Tóth Csaba vehette át.
Salgótarján Szolgálatáért
A “Salgótarján Szolgálatáért” díjat idén a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság Salgótarjáni Rendőrkapitánysága érdemelte ki a megyeszékhely és térsége közbiztonságának, közrendvédelmének és közlekedésbiztonságának érdekében végzett kimagasló tevékenységért. A megye legnagyobb rendőrkapitánysága e feladatok ellátásán túl kiváló kapcsolatot alakított ki a köznevelési intézményekkel, munkatársai pedig számos rendezvény biztosításában vesznek részt.
Az elismerést Ponyi Béla rendőr ezredes, rendőrségi főtanácsos, kapitányságvezető, valamint az állományban legrégebben szolgálatot teljesítők nevében Tátrai Zsuzsanna rendőr alezredes, hivatalvezető, a legfiatalabbakat képviselve pedig Kazareczki Martin őrmester, járőr vette át.
Salgótarján Jövő Nemzedékéért
“Salgótarján Jövő Nemzedékéért” díjban részesült az immár több mint másfél évszázada fennálló Salgótarjáni Általános Iskola Petőfi Sándor Tagiskolája, mely az országban az elsők között 2002-ben alakította ki minőségfejlesztési rendszerét, a Comenius II-t, 2003-tól pedig az országos integrációs hálózat bázisiskolájaként is működött. Az intézményben napjainkban nagy hangsúlyt fektetnek az esélyegyenlőség megteremtésére, az egyéni képességfejlesztésre, a felzárkóztatásra és a tehetséggondozásra is.
Az elismerést Földi Erika tagintézmény-vezető, valamint Mravcsik Sándor, a Salgótarjáni Általános Iskola intézményvezetője vehette át az iskola nevében.
Salgótarján Sportjáért
“Salgótarján Sportjáért” díjat ítéltek oda a Salgótarjáni Sport Egyesületnek, mely 1901-ben jött létre a megyeszékhely első sportegyesületeként. A helyi sportbarátok körében Seseként ismert klub sportolói több országos bajnoki címet szereztek, pályafutásuk során közülük sokan ölthették magukra egyes sportágakban a magyar válogatott címeres mezét, a nagy múltú egyesület pedig olimpikonokat is adott az országnak.
A díjat az egyesület utódszervezete, a Salgótarjáni Kohász Sport Egyesület Öregfiúk képviseletében Szikora György elnök, valamint Nyerges László, a Salgótarjáni Sport Egyesület utolsó elnöke vehette át.
Salgótarján Gazdaságáért
“Salgótarján Gazdaságáért” díjban részesült a város gazdasági életében és fejlődésében kiemelkedő szerepet betöltő Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Nógrád Megyei Szervezete. A megyei szervezet több évtizede dolgozik a vállalkozások eredményes működése érdekében, ezáltal tevékenységével nagymértékben hozzájárult Salgótarján gazdasági életének fejlődéséhez is, nem utolsó sorban pedig immár több mint másfél évtizede rendezi meg a Nógrád Megyei Prima Díj Gálát. Emellett fórumokat, szakmai találkozókat és kiállításokat is szerveznek, tagjaikat pedig széleskörűen tájékoztatják a jogszabályi változásokról.
Az elismerést Czékmánné Kelecsény Ágnes elnök, valamint Jegesi László elnökségi tag vehette át.
Salgótarján Civil Társadalmáért
“Salgótarján Civil Társadalmáért” díjban részesült a város civil életében végzett kiemelkedő és eredményes tevékenysége elismeréseként Baglyasalja Barátainak Köre. A több mint 25 éves szervezet számos kiadványt és kötet jelentett meg, illetve az ő nevükhöz fűződik a Baglyasi Hírmondó című helyi újság is. A kör tagjai rendszeresen segítik a baglyasaljai óvoda és a diákotthon munkáját, kezdeményezték a városrész templom freskójának felújítását, emellett pedig a bányászhagyományok ápolására is nagy hangsúlyt fektetnek.
A szervezet képviseletében Háromné Hidvégi Andrea elnök, valamint Kovács Lászlóné, a szervezet előző elnöke vette át a díjat.