A WS Tüzép támogatásával mutatja be péntek este első operettjét, a Csókos asszonyt a Zenthe Ferenc Színház – mondta el Simon Lajos a teátrum csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Mint azt a salgótarjáni színház igazgatója felidézte, a WS Tüzép és a Zenthe Ferenc Színház kapcsolata több évre nyúlik vissza. Ez idáig ezüst fokozatú támogatóként volt jelen a vállalkozás a teátrum életében, most pedig arany fokozatú támogatóvá lépett elő a tüzép, mely kiemelten hozzájárult a Csókos asszony létrejöttéhez. Mindemellett a 2022/2023-as évadban a Vertich József Bérlet is felvette a WS Tüzép nevét.
Auth András, a WS Tüzép tulajdonosa kifejtette: hat és fél évvel ezelőtt hozták létre a vállalkozást, egy évvel később pedig úgy döntöttek, hogy a megtermelt pénzből valamennyit visszaforgatnak a városba. Véleménye szerint, ha a vállalkozások ezt nem teszik meg, a politikára hárul a támogatás kérdése, mely biztosan nem fog minden szükséges helyre elérni.
A WS Tüzép tulajdonosa hangsúlyozta: számukra nagyon fontos a környék szellemi színvonala, ezért is döntöttek úgy néhány évvel ezelőtt, hogy a kultúrára szánják a pénzüket, és támogatni szeretnék a Zenthe Ferenc Színházat – mint fogalmazott, ezt teszik most és a tervek szerint ezt fogják tenni a jövőben is. Auth András kiemelte továbbá: mindenkit arra biztat, hogy keresse meg Salgótarján kulturális életében azt az indíttatást, melynek segítségével ő a maga is élvezni tudja mindazt, amit egy, a színházhoz hasonló intézmény nyújt.
A darab rendezője, a Jászai Mari-díjas Kis Domonkos Márk – akinek ez az ötödik rendezése a salgótarjáni színházban – mindenekelőtt elmondta: ezúttal is fantasztikusan érzi magát a városban, sok segítséget, illetve pozitív hozzáállást kap mindenkitől. Mint fogalmazott, a színház meggyökereztetése komoly misszióvá, üggyé vált Salgótarjánban – ez nem egyszerű vállalás, ugyanakkor “hatalmas eszme”. Kis Domonkos Márk szerint az teszi igazán helyi üggyé a színházat, hogy vannak olyan lokálpatrióták, akik pénzt fordítanak arra, hogy támogatói legyenek.
A Csókos asszony rendezője elmondta továbbá, kultúrpolitikai stratégia is, hogy visszahozzák a mecenatúrát, a műpártolást a kultúrába, melynek a múltban nagy hagyománya volt, és ami megjelenik a pénteken debütáló operettben is. Kis Domonkos Márk szerint a mecenatúrát az előző években a TAO-rendszer szorította háttérbe, és szinte teljesen kiirtotta.
Valószínűleg többen látják egy focimezen a cég logóját, a kultúra támogatása ugyanakkor felemeli a vállalkozást, és egy másik szintre helyezi. A Zenthe Ferenc Színház abban is élen jár, hogyan lehet bevonzani ezeket a szponzorokat – mondta a Jászai Mari-díjas rendező.
Végezetül hangsúlyozta: fontos, hogy ez a fajta támogatás üggyé váljon, és példaként járjon olyan vállalkozások előtt, akik számára szintén fontos a város és a művészet.
Nagyszabású operett a Zenthe színpadán
A Csókos asszony című operettel kapcsolatban Simon Lajos kiemelte: úgy véli, nagyon jól sikerült eltalálni a karaktereket, nincs ez másként Simon Kata esetében sem.
A darab főszereplőjét, Pünkösdi Katót alakító színésznő elmondta: Kató egy naiva primadonna, akiből árad a szeretet, és mindenkiben mindig a jót keresi, illetve meg is látja. Ez tükröződik vissza rá is, és ezért szeretik annyira a történet helyszínéül szolgáló Józsefvárosban. Amikor Kató immár sikeres primadonnaként érkezik meg, és együtt ünneplik a helyiek, valójában akkor is azt érzi, hogy nem pusztán őt, hanem mindenki közös sikerét ünneplik – magyarázta Simon Kata.
A salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház első operettje, a Zerkovitz Béla és Szilágyi László által jegyzett Csókos asszony az egyik legnagyobb szabású előadás lesz a teátrum bő egy évtizedes történetében. A színészek mellett a GG Tánc Eger táncosai és a Thália Tanoda növendékei is színpadra lépnek, míg a muzsikát egy 12 fős zenekar biztosítja majd. A közönség többek között olyan népszerű dalokat is hallhat majd, mint az "Éjjel az Omnibusz tetején", vagy "Van a Bajza utca sarkán..." - derül ki az előadás Werk-videójából. A darabról bővebben a Zenthe Ferenc Színház honlapján olvashatnak az érdeklődők.
A színésznő szintén úgy véli, jól sikerült a szereposztás, és neki is jó érzés a darabban szereplő kollégákkal játszani – többek között kiemelte Harmath Imre, Albert Péter és Kökényessy Ági rutinját, Ágoston Péter technikai tudását, de azt is, hogy darabbéli partnerével, Pásztor Mátéval igaz pillanatokat tudnak megteremteni a színpadon. Simon Kata szerint továbbá az is érdekes, hogy Házi Anitával való – az életben is létező – barátsága hogyan tud megjelenni a darabban.
Nagyon szerethetőek a karakterek, így minden néző megtalálhatja azt, akinek végig szurkol a nevetést és sírást egyaránt magában foglaló operettben – zárta a darab főszereplője.
Simon Lajos összegzésül elmondta: a Csókos asszony a mai, értékválsággal, sok gonddal és apró bosszúságokkal teli hétköznapokban néhány órára elfeledteti a nézőkkel a nehézségeket. A közönség olyan emberi értékeket kaphat, melyek ma is fontosak: az emberi kapcsolatok, a támogatók, nem utolsó sorban pedig azok a művészek, akik ma a Zenthe Ferenc Színházat jelentik. Az igazgató hozzátette: bízik benne, hogy sokakhoz eljut az üzenet, és egyre több mecénás számára fontos ügy lesz a teátrum támogatása.
A Csókos asszony pénteki és szombati előadására még korlátozott számban kaphatóak jegyek a Zenthe Jegyirodában, a Zenthe Pontokon vagy online.