A véradók napja alkalmából rendezett ünnepséget kedden a Magyar Vöröskereszt Nógrád Vármegyei Szervezete a salgótarjáni Vármegyeházán, ahol több elismerést is átadtak.
A megjelenteket Grubert Roland, a Vöröskereszt vármegyei szervezetének igazgatója köszöntötte, aki hangsúlyozta: a díjazottak között olyanok is vannak, akik több mint száz alkalommal adtak vért. A számoknál azonban talán sokkal fontosabb az, hogy a véradókban folyamatosan, hosszú évtizedeken keresztül kitart az a jó szándék, az a mások iránt való tenni akarás, amellyel olyan embereknek segítenek, akiket nem is ismernek.
Mint felidézte, hazánkban 1939 óta működik a szervezett vérellátás, a feljegyzések szerint a következő években pedig már köszöntötték is a véradókat. A véradás azóta is térítésmentes és önkéntes, a donorok semmilyen fizetséget sem kapnak azért, hogy vérüket adják. Grubert Roland saját, a Vöröskereszt, illetve mindazon betegek nevében is köszönetet mondott, akik hétről hétre a véradók segítségére szorulnak.
Fekete Zsolt, Salgótarján polgármestere beszédében azt mondta: őszinte tisztelettel érkezett az ünnepségre. Mint fogalmazott, a szakemberek folyamatosan láthatatlan háborút vívnak azért, hogy az országban megfelelő mennyiségű vér álljon rendelkezésre. A vármegyeszékhely első embere arról is beszélt, a Városházán rendszeresen tartott véradásokon átlagosan 10-20 fő vesz részt, mely munkatársaik mintegy egytizedét jelenti. Kollégáikat kedvezményekkel is motiválják: fél nap szabadsággal, illetve színházjeggyel hálálják meg segítségüket – Fekete Zsolt hasonló ösztönzésre biztatta a vállalkozásokat is.
Bagó József, Nógrád vármegye jegyzője az első életmentés történetét, az irgalmas szamaritánus esetét idézte fel, aki megmentett egy árokban fekvő, sebesült embert. Mint fogalmazott, így gondolkodnak a véradók is, akik „lehajolnak” egy-egy embertársukhoz, vért és időt adva saját életükből. Aki erre képes, abban megvan a szeretet, nem csak embertársai, de a teremtett természet iránt is – fogalmazott Bagó József, aki végezetül köszönetet mondott önzetlenségükért a váradóknak.
Véradókat, önkénteseket és támogatókat díjaztak
A beszédeket követően Juhászné Kincses Helén, a Magyar Vöröskereszt Nógrád Vármegyei Szervezetének alelnöke, volt vármegyei igazgatója és örökös tagja, illetve Bobrovics Árpád, a vármegyei szervezet elnöke adták át a sokszoros véradóknak járó oklevelet – közülük többen száz alkalomnál is többször segítettek már ily módon, de voltak olyanok is, akik már a két- és háromszázadik véradásukon is túl vannak.
Az ünnepségen azokat az elismeréseket is felidézték, melyeket a díjazottak néhány nappal korábban, a Budapesten tartott országos ünnepségen vehettek át. Vincze Zsolt palotási véradó Pro Vita díjat kapott, míg a bujáki Földesi Andrásné Véradó Mozgalomért Ezüst Emlékérmet érdemelt ki. A véradó mozgalom támogatói oklevelet a MH Krause Lajos 3. Területvédelmi Ezred 25. Keresztényszigethy Sándor Területvédelmi Zászlóaljnak ítélték, a pásztói Eglo Magyarország Kft. pedig véradóbarát munkahely címben részesült.
Mint elhangzott, a Vöröskereszt május 8-i nemzetközi világnapja alkalmából is osztott ki dicséreteket és kitüntetéseket a Magyar Vöröskereszt Országos vezetősége, melyeket szintén az eseményen adtak át. Hámor Istvánt a Vöröskeresztes Tevékenységért Kitüntetés bronz, míg Nagy Hajnalkát az ezüst fokozatában részesítették. A rendezvényt végül Bobrovics Árpád pohárköszöntője zárta.