A holokauszt salgótarjáni áldozatainak tiszteletére rendeztek megemlékezést hétfő délelőtt a Főposta falán található emléktábla előtt.
Az ünnepséget Lévárdi Beáta karnagy vezényletével Szécsény Város Gyermekkara és az Erkel Ferenc Vegyeskar nyitotta meg, majd Fekete Zsolt osztotta meg gondolatait. A polgármester beszédében felidézte: Salgótarjánban 79 évvel ezelőtt, ezekben a hetekben, a volt szénbánya gazdasági udvarán és az istállókban létrehozott gyűjtőállomáson zajlott a helyi zsidóság deportálásának előkészítése, június 12-én pedig elindultak a halálvonatok Kassán át Auschwitzba.
Fekete Zsolt szerint minden bölcs nép, mely élni akart, tudta, hogy az elmúlt korok csodáit és szörnyűségeit, bűneit és szabadulásait el kell beszélnünk az új nemzedékeknek. Ez a beszéd pedig nem lehet pillanatnyi értékek függvénye – csak akkor lehet felszabadító, mutathat egy egészségesebb, jobb jövő felé, ha tiszta, és a teljes igazságot adja tovább – magyarázta a polgármester.
A holokauszt a magyar történelemnek is része, nemzeti tragédiánk, a 6 millió áldozat csaknem tizede honfitársunk volt – hangsúlyozta a vármegyeszékhely első embere. Mint mondta, Magyarországról eltűnt egy nép, akik saját terheik mellett magukra vették a magyar történelem és sors súlyát is.
1944 májusának közepétől július elejéig közel félmillió magyar zsidót deportáltak, nagy részük sohasem térhetett vissza otthonába. A nógrádi megyeszékhelyen erre 1944. június 12-én került sor, ekkor több mint kétezer – egyesek szerint 2310 - salgótarjáni zsidót zsúfoltak be marhavagonokba, majd indítottak Auschwitz-Birkenau felé.
A városvezető kifejtette továbbá: tagadhatatlan, hogy 1944 magyar döntéshozó és végrehajtó testületeinek legalább akkora felelőssége volt a tragédiában, mint a megszálló német csapatoknak. Ezt alátámasztja, hogy az 1938 utáni zsidótörvények meghozatalához nem volt szükség német megszállásra. A végrehajtó hatalom képviselői egészen addig ellenálltak a német nyomásnak, a megszállás után azonban sajnos találtak olyan végrehajtókat, akik végigvitték a zsidóság deportálását – emlékeztetett Fekete Zsolt.
Salgótarján polgármestere úgy fogalmazott: a holokauszt bűneiért a ma élő felnőtt nemzedék nem tehető felelőssé, azonban azokért a tettekért igen, melyek most veszélyeztetik az emberiséget, melyek esetleg most adnak táptalajt újabb embertelenségek előidézőinek. Emlékeznünk kell, mert csak a velünk élő múltra alapíthatjuk jövőnket – azt a jövőt, mely a mi emberségünkből és a ma elvégzett munkából születik meg – emelte ki Fekete Zsolt.
Az ünnepség végén a résztvevők elhelyezték az emlékezés virágait, majd a lélek halhatatlanságát és az öröklétet szimbolizáló köveket is.