Újabb két éves időtartamra jóváhagyta a kormány a Zenthe Ferenc Színház salgótarjáni önkormányzattal közös működtetését. Az eddigi, évi 200 millió forintos támogatás várhatóan 320 millió forintra emelkedik majd.
A Magyar Közlönyben a napokban megjelent kormányhatározat szerint az önkormányzat és az állam a közös fenntartási formában 2024. december 31-ig hosszabbítja meg együttműködését. Arról, hogy ebben a felek között egyetértés van, Pataki András, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára beszélt először még tavaly szeptemberben, a 2022/2023-as színházi évad első bemutatója előtt. Az államtitkár akkor úgy fogalmazott, hogy a felek között nagy az egyetértés,
Pataki András – aki bő 20 évvel ezelőtt maga is játszott a salgótarjáni színpadon – azt követően köszöntötte az évadnyitó premier közönséget és a fennállása tizedik évét ünneplő színházat, hogy a város és a teátrum vezetésével közösen áttekintették az együttműködés folytatásának sarokpontjait.
A most megjelent kormányhatározat a közös továbbműködtetés tényét rögzíti, a két fél által azonos nagyságrendben biztosított finanszírozás pontos összegét nem. Az ugyanakkor árulkodó, hogy az említett háromoldalú egyeztetés követő, október végi közgyűlési ülésen a képviselők egy olyan határozatot fogadtak el, mely 160 millió forintos önkormányzati támogatás biztosításáról szól (szintén 160 millió forintos kormányzati támogatás esetén).
A közgyűlési ülésen ekkor az is elhangzott, hogy a megemelt, összességében várhatóan évi 320 millió forintos támogatási összegnek arra is elégségesnek kell lennie, hogy a színház rendezni tudja működését. Simon Lajos színházigazgató akkor erre reagálva úgy fogalmazott: mint mindenkit, őket is súlyosan érintették 2020-ban és 2021-ben a koronavírus-járvány következtében életbe lépett korlátozó intézkedések, melyeket aztán 2022-ben újabb, más típusú, előre nem látható nehézségek követtek. A teátrum vezetője kiemelte: elérkezett az idő, hogy újragondolják működésüket. Annak érdekében, hogy a színvonal biztosítása mellett kezelni tudják majd az elmúlt évek gazdálkodásukra gyakorolt negatív hatásait is, egy 24 pontos intézkedési tervet készítettek.
A Salgótarjáni Rendezvény- és Médiaközponttal közös működtetésű József Attila Művelődési Központ kapacitása behatárolja a lehetséges előadások számát, ez a helyzet ugyanakkor a kamaraterem létrejöttével megváltozott. Emellett a hazai közönségszám is érdemben emelkedett, így a folytatásban a salgótarjáni előadásszámot fogják majd növelni. Ezzel párhuzamosan a tájelőadások számának újragondolása is a racionálisabb működés irányába fog hatni – tette hozzá Simon Lajos.
Az igazgató ismertetése szerint a Zenthe Ferenc Színházat működtető gazdasági társaság 68 alkalmazottat foglalkoztat, fennállásuk 10 éve alatt 59 bemutatót és összességében 1200 előadást jegyeztek a Kárpát-medence 130 településén. Simon Lajos október végén arra is kitért: a számtalan tájelőadás arra szolgált, hogy Salgótarján felkerüljön a hazai színházi térképre, és egyben arra is, hogy a különböző településeken erősítsék Salgótarján pozitív megítélését.