Idén ősszel tíz éve, hogy hazánkban a Nemzeti Immunizációs Programba bekerült a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltás. A jubileum alkalmából a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal népegészségügyi szakterülete és szakmai partnerei egy konferenciával és kerekasztal-beszélgetéssel hívták fel a szakemberek és az érintett szülők, gondviselők figyelmét a HPV okozta betegségek jelentőségére, valamint a védőoltás kiemelkedő szerepére ezen betegségek megelőzésében. A múlt keddi eseményen Feketéné dr. Zeke Ildikó Nógrád vármegyei tisztifőorvossal beszélgettünk a HPV fertőzésről és a fiatalok ingyenes, kérhető védőoltásáról.
Mekkora az esélye, illetve veszélye egy HPV-fertőzésnek?
A HPV jelentőségét az adja, hogy daganatos megbetegedéseket tud okozni, a legrégebben azt tudjuk, hogy a méhnyakrák kialakulásáért felelős, de a vírus megtámadhatja a hüvely, a szeméremtest, a végbélnyílás a hímvessző és a fej-nyaki régió nyálkahártyájának sejtjeit, hámsejtjeit is, így az itt kialakuló daganatokban is szerepet játszik.
A HPV az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés, élete során, szinte minden ember átesik legalább egyszer a HPV-fertőzésen élete valamelyik szakaszában. Bőr-bőr, illetve bőr-nyálkahártya kontaktus útján terjed, viszont ez a fertőződés nem alakít ki tartós védelmet, így gyakori az újrafertőződés is.
Ezen esetekben a vírus tartósan ott marad a sejtekben és olyan változásokat idéz elő, amely a sejtek kóros elváltozásához, azok korlátlan szaporodáshoz, daganathoz vezethet.
A daganat kockázatán felül okozhat-e más típusú egészségügyi problémákat is?
A HPV vírus más típusai a nemi szervi szemölcsök kialakulásáért felelősek, amelyek ugyan nem rosszindulatú elváltozások, de esztétikailag nem szép látvány, rontja az életminőséget. A szexuális úton terjedő fertőzések esetében természetesen hangsúlyozzuk a felelős nemi életet, a monogám kapcsolatot, de érdemes tudni, hogy például az óvszer nem jelent teljes és biztos védelmet a HPV-fertőzéssel szemben, mivel a HPV olykor a környező bőrfelületet is megfertőzheti, amelyet nem véd az óvszer, illetve mivel nagyon gyakori a fertőzés és tünetmentes, akár egyetlen partnertől is többször el lehet kapni, gyakori a vírus oda-vissza adása.
A felsorolt betegségek mindegyikével szemben véd az oltás?
Az oltás kilenc HPV-típus ellen ad védelmet, köztük azon hét típus ellen védi meg az oltottat, amelyek összefüggésbe hozhatóak a méhnyakrák esetek 90 százalékával, a végbélnyílás körül kialakuló rákok 70 százalékával, továbbá kettő olyan HPV típus ellen, amelyek a nemi szervi szemölcsök kialakításában több mint 90 százalékban felelősek, így az oltás nagymértékű védelmet nyújt ezen betegségek ellen. A védőoltás ennek megfelelően fiúknak és lányoknak egyaránt fontos.
Miért pont hetedik osztály és betöltött 12. életév a kritérium a Nemzeti Immunizációs Programban?
Az oltás akkor a leghatékonyabb, ha még a szexuális élet megkezdése előtt adják be, amikor egyrészt még nincs HPV fertőzés a szervezetben, másrészt fiatal életkorban az immunrendszer is nagyon jól reagál az oltásokra, hiszen a korunk előrehaladtával a fertőzésekre és a vakcinákra adott immunválaszunk is gyengül. Az oltással tartós védelmet lehet elérni, melyet a természetes fertőzés nem tud kialakítani, a jelenlegi tudásunk szerint legalább 10 évig biztosan véd az oltás, de valószínűleg ennél tovább is.
Mint minden ilyen esetben, úgy itt is felmerül a kérdés: mennyire biztonságos a vakcina?
A védőoltás biztonságos, ezt 2007 óta tartó folyamatos monitorozást követően 2017-ben majd 2022-ben is megerősítette az Egészségügyi Világszervezet.
Az elmúlt időszakban világszerte több mint 500 millióan kapták meg, és csak enyhe mellékhatások fordultak el, mint bőrpír, duzzanat az oltás beadásának helyén, esetenként fejfájás. A védőoltással járó kellemetlenség jóval kisebb kockázatot jelent, mint egy, a védőoltás hiányában esetlegesen kialakuló rákos megbetegedés.
Mi a szülők, gondviselők teendője, amennyiben szeretnék, hogy gyermekük megkapja a HPV elleni védőoltást?
A 12. életévüket betöltött 7. évfolyamba járó lányok és fiúk is ingyen kaphatják meg az oltást, ehhez a szülőnek csak a beleegyező nyilatkozatot kell aláírnia és azt leadnia az iskolában 2024. szeptember 13-ig. Ez egyaránt igaz az állami, az egyházi, az alapítványi és a magániskolák diákjaira is.s
Minden érintett korosztályú gyermek kaphat oltást, vagy vannak kivételek?
Az ételallergia, az asztma, az ekcéma, a szénanátha és más allergiás megbetegedések általában nem jelentenek ellenjavallatot. Ha bármilyen kétség merül fel a gyermek állandó betegsége miatt, hogy oltható-e érdemes megkérdezni az iskola- vagy a kezelőorvost.
A szakemberektől tájékozódás talán evidencia kellene, hogy legyen, főleg az oltások esetében, melyekről megannyi, sokszor alá nem támasztott tévhit kering az interneten. Gondolom ön is találkozik ezzel…
Nagyon sok olyan betegséget, elváltozást tulajdonítanak a védőoltás ellenes platformok az oltásnak, amit nem támasztanak alá kutatások vagy klinikai vizsgálatok. Ilyen például a meddőség kialakulása. A HPV-vakcina valójában segíthet a termékenység védelmében a méhnyakrákkal kapcsolatos nőgyógyászati problémák megelőzésével. Előfordulhat, hogy a méhnyakrák kezelése miatt egy nő nem vállalhat gyermeket, vagy a kezelés olyan, a méhnyakkal kapcsolatos elváltozások kockázatának teszi ki a nőt, ami koraszülést vagy egyéb komplikációkat okozhat. Tehát nem csak a gyermekünket, de leendő unokánk életét is védjük, ha kérjük gyermekünk részére a védőoltást.