2025 első félévében összesen 118 lakóépület gyulladt ki Nógrád vármegyében, mely az előző év azonos időszakához képest 20 százalékos emelkedést jelent – közölte Kapás Márton, a Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
Mint írta, az év első hat hónapjában átlagosan három naponta kigyulladt egy otthon a vármegyében.
Az első félévben kigyulladt lakóépületekben egy ember életét vesztette, 13-an pedig valamilyen fokú sérülést szenvedtek. A leégett épített terület nagysága 1111 négyzetméter volt, azaz 319 négyzetméterrel több, mint tavaly ilyenkor. Az első félévi lakástüzek eloltásához összesen 98 órára és 201 tűzoltójárműre volt szükség. Az oltást három helyszínen gázpalackok, három helyen pedig napelemek nehezítették.
A szóvivő kifejtette továbbá: a legtöbb tűz a kéményben (35,6 százalék), a hálóban (11,9 százalék), illetve a konyhában (9,3 százalék), keletkezett. A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében négy lakástűz kapcsán indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban elektromos probléma, a fűtési rendszer hibája, nyílt láng használata, a kémény állapota, illetve főzés, dohányzás, szemétégetés miatt csaptak fel a lángok. Három ingatlanban szándékos gyújtogatás miatt keletkezett tűz.
Kapás Márton kiemelte: a 118 tűzzel érintett otthon egyikében sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek. Ilyenkor még van idő cselekedni, a tüzet annak kezdeti stádiumában eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.
A szóvivő a portálunkhoz eljuttatott közleményben azt is ismertette: szén-monoxid miatt 2025 első felében 12 alkalommal riasztották a Nógrád vármegyei tűzoltókat, 2-vel többször, mint egy évvel korábban. A veszélyes gáznak idén szerencsére még nem volt halálos áldozata szűkebb hazánkban.
Mint írta, szén-monoxid akkor keletkezik, amikor zárt térben nyílt láng ég és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Az ilyen helyiségekben állandó és automatikus szellőzésre van szükség, az ablakokba légbevezetőt kell szerelni, nem elegendő időnként szellőztetni.
Mivel meleg vízre nyáron is szükségünk van, a szén-monoxid-mérgezés ilyenkor is fenyegető veszély – hangsúlyozta a szóvivő.
A nagy kánikulában ráadásul előfordulhat, hogy a kintinél hűvösebb levegő beszorul a kéménybe, és a vízmelegítés során keletkező füstgáz nem tudja azt kilökni, emiatt visszaáramlik a lakótérbe és szén-monoxid jön létre – tette hozzá.