Hétfőn megtörtént az első bohócdoktori vizit a Szent Lázár Kórházban. A bohócdoktorok a Palóc Roham által szervezett jótékonysági sportesemény bevételéből finanszírozva, egy éven keresztül, kétheti rendszerességgel vizitelnek a salgótarjáni intézményben. Az adományokból működő Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány közel három évtizede végzi tevékenységét hazánkban, a salgótarjáni a 16. kórház, ahol megjelennek. A bohócdoktori vizitet Dr. Pille (a salgótarjáni Manyasz Erika) és Dr. Bim-Bam (Horváth Veronika) tartotta.
A bohócdoktori tevékenységet Magyarországon a Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány honosította meg, melyet 1996-ban alapított az osztrák Rote Nasen szervezet. Az alapítvány missziója, hogy mentális támogatást nyújtson az arra rászorulóknak: színészi és pszichológiai háttértudással rendelkező, speciálisan képzésben részesülő bohócdoktoraik országszerte 16 kórház gyermekosztályait látogatják rendszeresen (további tevékenységeik mellett). A bohócdoktorok mára a gyermekkórházak részévé váltak, több helyszínen már a műtétek előkészítésében is részt vesznek és az általuk megteremtett barátságos, pozitív légkör által segítik a gyógyulást.
Kasza Henriette, a Palóc Roham Egyesület elnöke az első hivatalos vizit előtti sajtótájékoztatón kiemelte: mindig a tagságuk közös döntése az aktuális SalGo jótékonysági akadályfutó verseny kedvezményezettjének kiválasztása, tavaly a Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány esetében minden korábbi évtől egyhangúbb volt a választásuk. A sportesemény körüli példás társadalmi összefogás újabb eredményének nevezte, hogy sikerült a bohócdoktorok egy éven át tartó jelenlétét lehetővé tenni.
Arra is kitért, nem az első alkalom, amikor a végső kedvezményezett a helyi kórház: egy korábbi alkalommal a Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezete egy vénaszkennerre fordította a tőlük kapott támogatást, mely az onkológiai osztályon segíti a gyógyítást.
Dr. Laczkó Tamás, a kórház megbízott igazgatója azt mondta: a félelem belénk van kódolva, fennmaradásunk egyik alapja, viszont az ezáltal kiváltott stressz káros és nem segíti elő a gyógyulást. Intenzív osztályos orvosként arra is kitért: személyes tapasztalata, hogy a gyógyulást akaró betegnek hatványozottabban nagyobbak erre az esélyei, mint annak, aki a feladás mellett dönt.
Dr. Szabó Attila, a gyerekosztály vezetője arról beszélt: az előkészítési időszakban remek együttműködés alakult ki a bohócdoktorokkal. Azt is hozzátette, külön öröm számára, hogy az ilyen vizitek lehetőségét egy civil kezdeményezés teremtette meg.
Küldetésükről Gelencsér Tünde, a Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány művészeti vezetője azt mondta: nem csak a gyermekeknek tudnak “adni”, oldják a szülők szorongását vagy félelmét is, emellett a nővéreknek és az orvosoknak is tudnak néhány mosolygós percet biztosítani. Akkor a leghatékonyabbak, ha az intézményben dolgozókkal együttműködésben tudnak jelen lenni, ez Salgótarjánban teljesül – húzta alá.
A bohócdoktorok nagyon fontos alapelve, hogy nem küzdenek meg a félelemmel, ehelyett az örömöt és a jókedvet nagyítják fel. A gyermeknek és a szülőnek az a legnagyobb feszültségoldás, ha a szakszemélyzet és a bohócdoktorok együttműködésben “hívják be” az aktuális helyzetbe őket. Ez a legmagasabb szint, ha ezt együtt tudjuk csinálni, az a legeslegjobb. Itt ezt tapasztaltuk meg a másfél hónapnyi előkészítési időszak alatt – fogalmazott.
Az egyeztetések során úgy döntöttek, hogy Salgótarjánban a gyermekosztályon tartandó vizitek mellett a gyermekambulancián is jelen lesznek egy-egy órát a vizitnapokon – tette hozzá.
Mattyasovszky-Zsolnay Bence, az alapítvány vezetője arról beszélt: helyi civil szerveződések összefogása teremtette meg a lehetőséget arra, hogy egy éven keresztül jelen lehetnek a salgótarjáni kórházban. Kizárólag adományokból működő alapítványként abban reménykednek, hogy ezen idő alatt egyben további helyi adományozók is felfigyelnek majd tevékenységükre, ezáltal az egy év letelte után is jelen lesznek majd a Szent Lázár Kórházban is.