Hetedik alkalommal kapcsolódik kísérőrendezvényként a 2021. szeptember 18-án, ezúttal Salgótarjánban rendezendő Nógrádi Megyenaphoz a Nógrád Megyei Közfoglalkoztatási Kiállítás. A Nógrád Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Munkaügyi és Munkavédelmi Főosztálya szervezésében a megyei közfoglalkoztatási kiállítás – a közfoglalkoztatási tevékenység eredményeinek bemutatása mellett – egyben szimbolizálja a kormányhivatal és a Nógrád Megyei Önkormányzat, illetve a megye önkormányzatai közötti kiváló együttműködést is.
A tizenötödik alkalommal megrendezendő Nógrádi Megyenapnak ezúttal Salgótarján ad otthont, a megyeszékhely Fő terén 12 közfoglalkoztatási kiállító jelenik meg a „Nógrádikumokat” bemutató sátrakkal egyetemben. A színpadi programok kezdetével párhuzamosan, a közfoglalkoztatási kiállítókat is 13 órától kezdődően lehet majd felkeresni Salgótarján központjában, a József Attila Művelődési Központ előtt.
A bujákiak zöldségekkel, gyümölcsökkel és feldolgozott termékekkel érkeznek Salgótarjánba, Egyházasdengelegről többek között levendulaszörpöt, Endrefalváról pedig kézműves termékeket és dísztárgyakat hoznak a kiállítók. Karancslapujtő savanyúságokkal, lekvárokkal és szörpökkel, Karancsság hímzett terítőkkel és falvédőkkel, Kazár helyi termékekkel és ajándéktárgyakkal érkezik a megyeszékhelyre. Magyargéc közfoglalkoztatottjai a megtermelt zöldség- és gyümölcsféleségekből előállított, továbbá asztalosműhelyükben készült termékeiket, a mátraterenyeiek a textilipari portékáikat, a pásztóiak pedig mezőgazdasági termékeiket és betonüzemük palettáját mutatják be. Sámsonháza kerámiákkal, kézműves és textil termékekkel, Varsány szörpökkel, tésztákkal, lekvárokkal és szintén textilipari tárgyakkal, míg a vendéglátó város többek között a közfoglalkoztatásban gyártott kerítés- és betonelemeket mutatja be – közölte a Nógrád Megyei Kormányhivatal.
Csökkenő létszámmal működik, de továbbra is fontos a közmunkaprogram
A Nógrád megyei munkaerőpiaci folyamatokon belül az elmúlt években egyre hangsúlyosabbá vált a közfoglalkoztatásból történő kivezetés: öt év alatt kevesebb, mint a felére csökkent a közfoglalkoztatásban részt vevők havi átlagos száma, ami jelenleg bő három és félezer fő körül mozog. Ennek ellenére Nógrád megyében a közfoglalkoztatásnak továbbra is kiemelt szerepe van és lesz, mivel a munka világából tartósan kiszorultak egy részének az elsődleges munkaerőpiac továbbra sem tud megfelelő munkát biztosítani.
A hagyományos, hosszabb idejű foglalkoztatás keretében több mint 2500 fő, a járási startmunka mintaprogramokban közel 1000 fő, míg az országos közfoglalkoztatás keretében mintegy 500 fő volt érintett. A közfoglalkoztatás keretében dolgozók közel kétharmada alacsony iskolai végzettségű, szakmunkás vizsgával csak ötödük rendelkezett. Ennek okán kiemelt szerepet kap az érintettek képzése is: az elmúlt években közel 5000 fő vett részt különféle képzéseken, melyek céljai között megtalálhatók voltak úgy kulcskompetenciák fejlesztését célzó, mint szakképesítést adó képzések is. Nógrád megyében a közfoglalkoztatottak munkabérére, a programokban megvalósuló tevékenységek eszközigényére és a képzésekre jelenleg évente nagyságrendileg mintegy 3 milliárd 200 millió forintot fordít a kormány, mely összeg meghatározó részét a hazai költségvetés biztosítja.
Nógrád megyében négy településen valósultak meg vagy zárulnak hamarosan specifikus mintaprogramok. Somoskőújfalu önkormányzata ingatlant vásárolhatott, a létrehozott üzemcsarnokban asztalosműhely és varroda kapott helyet, jelenleg folyamatban van az üzem helyi szociális szövetkezetnek történő átadása. Bujákon kézműves zöldség és gyümölcs manufaktúra létrehozása zajlik, Rimócon pékséget és tésztaüzemet alakítottak ki, Varsány Község Önkormányzata pedig a gasztronómiai oktató és bemutató tér parkolójára és a riasztórendszer kiépítésére kapott támogatást, de a start mintaprogramokban is jelentős értékteremtés valósul meg melyek széles palettán jelennek meg.
Ebbe a sokszínű termékvilágba enged betekintést a Közfoglalkoztatási Kiállítás, hangsúlyozva, hogy mindez csak ízelítő, miután a közfoglalkoztatás keretében a mezőgazdasági, a helyi sajátosságra épülő, valamint a szociális jellegű mintaprogramok eredménye elsődlegesen az adott településeken látható.