A salgótarjáni Drexler Szilárd filmjét is díjazták a IX. Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztiválon.
A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány által kezdeményezett rendezvény második napján adták át a Nemzetközi Természet és Környezetvédelmi-, valamint a Kárpát-medence Természeti Értékei szekciók díjait. Utóbbi szegmensben, a rövidfilmek között ért el első helyezést a Balatoni bebírók – inváziós fajok a tó vízrendszerében című alkotás. A már tavalyi mustrán is nyertes Drexler Szilárd filmje Közép-Európa legnagyobb tavának veszélyben lévő eredeti ökoszisztémáját és az invazív fajok elleni védekezés lehetőségeit kutatja.
Balatoni bebírók- inváziós fajok a tó vízrendszerében
Filmünk példákon keresztül, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársainak segítségével az inváziók nyomába ered. Megmutatjuk, hogy az ember természet-átalakító tevékenysége és a klímaváltozás, hogyan változtatja meg pillanatok alatt a természetes életközösségeket, és hogyan segíti új élőlények elterjedését.
Sági Ági, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kommunikációs referense korábban portálunknak elmondta: a Kárpát-medence vizeiben is egyre nagyobb számban jelennek meg olyan növény- és állatfajok, melyekkel sokáig csak állatkertekben vagy dísznövény kertészetekben találkozhattunk. Mint ismertette, a Kutatóintézet munkatársai az elmúlt évtizedekben az inváziós fajok egyre nagyobb mértékű előretörését tapasztalják.
Drexler Szilárd rendezőként és operatőrként egy éven át forgatta a most díjazott filmet Takács Péter halbiológus vezetésével, illetve az Intézet kutatóinak részvételével. Az alkotás bemutat néhány, a Balatonban és a tó vízgyűjtőjén előforduló inváziós fajt, és néhány olyat is, melyek megjelenése e terület élővilágára veszélyt jelenthet, vagy megítélése vitatott.
A földön, vízen, levegőben forgatott film példákon keresztül mutatja meg, hogy az ember természet-átalakító tevékenysége és a klímaváltozás pillanatok alatt változtatja meg a természetes életközösségeket, és segíti új élőlények elterjedését – fogalmazott Sági Ági.