Szent István öröksége, az államiság lehetővé tette a túlélést hazánk számára a legnagyobb válságok idején is. Az elmúlt ezer évben bizonyították a magyarok, hogy mindig újra tudják építeni az országot, erre a képességre pedig napjainkban ismét nagy szükség van – mondta Fekete Zsolt, Salgótarján polgármestere az augusztus 20-i ünnepségen, melynek a Szent István tér adott otthont.
Az államalapítás és Szent István király ünnepe alkalmából rendezett megemlékezést a Nógrád Táncegyüttes, illetve művészeti tanácsadójuk, Szabó János közös produkciója nyitotta meg, majd közös imádság következett. Németh Judit református lelkész arról beszélt: nem a gazdasági mutatók, a külkereskedelmi mérlegek vagy a forint árfolyama ment meg egy nemzetet, hanem az, hogy Istenben bízik, az, hogy Istene az úr.
Horváth-Hegyi Ádám evangélikus lelkész hangsúlyozta: Isten Szent István király személyében adott a magyaroknak általa irányított, bölcs vezetőt, hogy nemzetünk a keresztény értékekre legyen építve. Varga András esperes-főplébános II. János Pál pápa szavait idézte, aki 1991-es magyarországi látogatásakor, éppen augusztus 20-án azt mondta: Szent István nem távoli, a ma embere ő, aki Isten rendelésében feltűnt a magyarok történetének kezdetén, majd mindaz, ami benne jó, nemes és hősi volt, végig vezette őket a századokon keresztül.
Fekete Zsolt: Ma is irányt mutatnak Szent István tettei
Ezt követően Fekete Zsolt osztotta meg gondolatait, aki úgy fogalmazott: az ünnep mindig megállás, emlékezés, de nem emlékekbe ragadás, hanem oda- és visszaút a jelenhez. Szent István király államalapításának ünnepe kapocs a szűkebb, valamint tágabb közösségünk múltjában és jelenében.
A városvezető rámutatott: első magyar királyunk neve már a középkortól fogalommá vált – benne a magyar keresztény királyság megalapítóját, és vele együtt egy olyan birodalmat is tiszteltek, mely ezer esztendő óta a térség meghatározója volt. Bár kevés megbízható adat maradt fenn életéről, eszményített alakja a történelmen átívelve, a mai napig megmaradt és elevenen él a magyarság tudatában – fejtette ki.
Fekete Zsolt szerint a magyar Szent Korona minden tulajdonosa Szent Istvánt tekintette példaképének, igyekezett nyomában járni. I. István a remény embere volt: nem volt könnyű helyzetben, mikor átvette az ország kormányzását, hiszen egy törzsközösségekben élő népet kellett egységes nemzetté kovácsolnia. Ő a belső lázongások és a külső veszélyek között, a hit erejével mégis legyőzött minden akadályt – emelte ki Salgótarján első embere.
A polgármester hangsúlyozta: mi, magyarok, annyi balszerencse közt, oly sok viszály után is, mindig képesek voltunk megőrizni jövőbe vetett hitünket, alkotókedvünket és életszeretetünket, illetve, ami ennél is fontosabb, nemzedékről nemzedékre megőriztük képességünket, hogy lelkünket felemelve, akár a semmiből is újraalapítsuk államunkat. Fekete Zsolt úgy véli, napjainkban erre a képességre ismét szükségünk van, hiszen senki sem gondolta volna, hogy a 21. században olyan veszélyekkel kell szembenéznünk, mint a koronavírus-járvány vagy a szomszédunkban dúló háború.
Szent István művével arra tanított bennünket, hogy teremthetünk magunknak otthont Európában, mely védelmet és biztonságot ad, és teret nyújt a kiteljesedésre. Otthont, mely bár képes velünk változni, mégis állandó – fogalmazott Fekete Zsolt.
A városvezető úgy folytatta: augusztus 20. együvé tartozásunk tudatosításának évről évre visszatérő megerősítése. Ezen a napon kell örvendeznünk az új kenyérnek, mely a minden magyar embert megillető biztonság és megélhetés szimbóluma. Az új kenyér mindig a jól végzett munka eredménye, ami táplálékul szolgál nekünk – ugyanígy István király tettei a magyar népnek mintegy táplálékul, iránymutatásul szolgáltak a történelem során és ma is – mondta.
A polgármester aláhúzta: Szent István az, aki biztonságot, hitet és jövőképet adott az országnak.
Fekete Zsolt végezetül úgy szólt: bízik benne, hogy Szent István örökségére alapozva az összetartozás élménye velünk marad az ünnep után, a hétköznapokban is, támaszai maradunk egymásnak a megpróbáltatások idején is – mert ez az érzés nem csak felemel, hanem visz és repít magával.
A polgármester beszéde után a Zenthe Ferenc Színház “Nem volt más út” című produkcióját láthatta a közönség Simon Kata és Nagy Evelin közreműködésével, a műsort a teátrum művészeti vezetője, Sándor Zoltán Balassi-díjas előadóművész szerkesztette. Az ünnepség ezt követően koszorúzással ért véget.