Elfogadta Salgótarján idei költségvetését csütörtöki ülésén a város közgyűlése. A mintegy 21,9 milliárd forint főösszegű költségvetés 21,4 milliárd forint kiadással, 19,2 milliárd forint bevétellel, illetve 2,2 milliárd forintos hiánnyal számol. Utóbbi fedezete az előző évről áthozott pénzmaradvány mellett várhatóan 818 millió forint hosszú lejáratú hitel lesz.
Fekete Zsolt polgármester a közgyűlésen a 2023. évi költségvetésről azt mondta: a büdzsé teljesítését, az önkormányzat gazdálkodását alapvetően meghatározták a külső körülmények, a jogszabályi környezet, valamint azok az intézkedések, amelyek szükségesek voltak a költségvetési egyensúly fenntartásához. Összességében elmondható, hogy a körültekintő és takarékos gazdálkodás mellett a kormányzati támogatás és a saját bevételek realizálása biztosította a fizetőképesség megőrzését – fejtette ki.
Fekete Zsolt szerint a költségvetés induló pozíciói évről évre kedvezőtlenebbek az előző esztendőhöz képest. A kiadások emelkedését a központi költségvetési támogatás csak részben ellentételezi, ezért az egyensúlyos költségvetés beterjesztése érdekében a saját bevételek, ezen belül alapvetően az adóbevételek előirányzatai emelkedtek az előző évekhez képest – ismertette. Az előterjesztés szerint a helyi adókból 4 és fél milliárd forintos bevétellel terveznek, mely az előző évihez képest közel 19 százalékos növekedést jelent. Tárgyi eszközök és immateriális javak értékesítéséből 362 millió forint bevétellel kalkulál az önkormányzat, ebből 353 millió forintot az évek óta üresen álló ingatlanok értékesítéséből remélt összeg tesz ki.
Félmilliárd forintot kell hiteltörlesztésre fordítania idén a salgótarjáni önkormányzatnak – 3100.hu
Törvényi kötelezettségének eleget téve terjeszti a salgótarjáni közgyűlés elé az önkormányzat azt a kalkulációt, mely a következő évek várható fizetési kötelezettségeit, hiteltörlesztéseit lajstromozza.
A polgármester kifejtette továbbá: az önkormányzat fejlesztési elképzelései, valamint a már elnyert pályázatok a költségvetésben megtervezésre kerültek, így a felhalmozási bevételek 800 százalékkal, míg a felhalmozási kiadások közel 200 százalékkal nőttek a 2023. évben tervezetthez képest. Az előkészítés, illetve a megvalósítás szakaszában levő projektekre tervezett bevétel közel 8,4 milliárd forint. A megvalósításhoz szükséges források egy része várhatóan idén megérkezik az önkormányzathoz – tette hozzá.
Mint a városvezető kiemelte, e bevételi előirányzatok jelentős kockázatot tartalmaznak. Hozzátette ugyanakkor, hogy bár az előző években beterjesztett költségvetések esetében is voltak hasonló kockázatok, az is látszik, hogy a saját bevételek, illetve a központi költségvetési támogatás emelkedése, valamint az eredményes takarékossági intézkedések révén sikerült az önkormányzat fizetőképességét megőrizni.
Fekete Zsolt hangsúlyozta: továbbra is számítanak a kormányzat támogatására, és természetesen mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy az önkormányzat fizetőképességét, a költségvetés egyensúlyát megőrizzék.
Huszonöt napirendi pontot tárgyalt Salgótarján közgyűlése – 3100.hu
Huszonöt napirendi pontot tárgyalt csütörtök délelőtti ülésén Salgótarján közgyűlése – az idei költségvetés elfogadása mellett döntöttek pályázatok benyújtásáról, a közfoglalkoztatási programokról, valamint a Városi Sportcsarnok felújításához szükséges hozzájárulás megadásáról is.
Mint az ülésen kiderült, a Fidesz-KDNP módosító javaslatot nyújtott be, melyben többek között játszóterek fejlesztése, fedett buszmegállók építése, útfelújítás és térfigyelő kamerák telepítése szerepelt, összesen 77 millió forint értékben – a javaslatot befogadták, így a költségvetést ezzel együtt tárgyalták. Szabó Csaba, a Fidesz-KDNP frakció képviselője a kiegészítés kapcsán arról beszélt: módosító javaslatuk a lakosság által kért azon fejlesztéseket tartalmazzák, melyekre tudtak forrást találni a költségvetésben.
Tolnai Sándor, a Fidesz-KDNP frakció képviselője az előterjesztés kapcsán elsőként a 2023. évi költségvetést értékelő részhez szólt hozzá. Mint fogalmazott, arra szeretne rávilágítani, milyen külső körülmények is befolyásolták az előző évi büdzsét. A képviselő ismertetése szerint többek között feloldották az önkormányzatokra vonatkozó díjelemelési és díjbevezetési korlátozást, megszűnt a mikro-, kis- és középvállalkozások számára az iparűzési adó felére csökkentése, valamint jelentősen nőtt az önkormányzat iparűzési adóbevétele.
Az energiaárak drágulása miatt 428 millió forintot, rendkívüli kiegészítő támogatásként pedig 58 millió forintot kapott az önkormányzat, míg az iparűzési adóból származó bevételkiesés kompenzálásaként közel 65 millió forint érkezett. A helyi önkormányzatok általános működésének és ágazati feladatainak támogatása jogcímen összesen 4 milliárd 295 millió forintot kapott a város, mely az eredeti előirányzatot 485 millió forinttal haladja meg. Tolnai Sándor szerint mindezek alapján a külső körülmények változásánál nagyobb szerepe volt ezen intézkedéseknek és támogatásoknak.
A 2024. évi költségvetés kapcsán arról beszélt: az önkormányzat az adóbevételeknél jelentős növekedéssel számol, ez alapján úgy tűnik, a gazdasági szereplők tisztességesen hozzáteszik a maguk teljesítményét a város költségvetéséhez. Ennek ismeretében furcsának tartja, hogy a nem lakáscélú helyiségek működtetésével összefüggésben 30 millió forinttal kevesebb bevételt irányoztak elő, miközben a bérlakásoknál nőttek a tervezett bevételek. Hozzátette ugyanakkor, látható, hogy továbbra is sok üres üzlethelyiség van a városban.
A képviselő rámutatott továbbá: a tárgyi eszközök és immateriális javak értékesítéséből várt 362 millió forintos bevétellel igen jelentős elvárást fogalmaznak meg. Ebből 353 millió forintot tesz ki az üres ingatlanok értékesítése, mely kapcsán arra emlékeztetett, hogy az előző évben a tervezett 404 millió forintos bevétel 57 millió forintban realizálódott, vagyis jóval kevesebb pénz folyt be az ingatlanok eladásából, mint amit reméltek.
Salgótarján közgyűlése a város 2024. évi költségvetését végül 13 igen és két nem szavazattal fogadta el.