Október 6. a kegyetlen megtorlás, az igazságtalanság, az igazságszolgáltatás megcsúfolásának szimbóluma lett, jelképezi ugyanakkor az emberi helytállást, a feltétel nélküli hazaszeretet és a becsület diadalát is – mondta Huszár Máté, Salgótarján alpolgármestere az aradi vértanúk előtt tisztelgő megemlékezésen csütörtök délután, a somoskői Váralja Emlékparkban.
Az ünnepségen – melyen jelen voltak a Szarvas család tagjai, Knézich Károly egyenesági leszármazottai is – Huszár Máté kifejtette: az aradi vértanúk emléknapján, nemzeti gyásznapunkon tisztelettel és kegyelettel emlékezünk 1849. október 6. mártírjaira, Batthyány Lajosra, az első magyar felelős kormány miniszterelnökére, a 13 aradi vértanúra, a szabadságharc honvédtábornokaira, és sok ezer honvédre, akik az életüket áldozták Magyarországért.
Az alpolgármester szerint a megtorlás annak idején főként a politikai és katonai elit tagjaira irányult, a cél azonban nem csak az elrettentés volt: az osztrák hatalom meg akarta fosztani az országot politikai és katona vezetőitől, hogy Magyarország képtelen legyen egy újabb szabadságharcra.
A szabadságnak, a szabadság szeretetének nincs nemzetisége – ha csak azt nézzük, hogy az aradi vértanúk származása milyen sokszínű, bátran állíthatjuk, hogy választásukban nem a nemzetiség volt a fontos, hanem a szabadság iránti vágy – fogalmazott Huszár Máté. Mint mondta, a 13 aradi vértanú, akik közül csak négy volt magyar, bizonyította az egyetemes értékek nemzetek felettiségét, példaadásuk pedig szimbolizálja az örökös szabadságvágyat, a magyar nemzet egységét, de a nemzetek közötti megbékélést és szolidaritást is.
Huszár Máté aláhúzta: az aradi hősök legyőzték a halált, örök tanúságot téve a nemzet iránti hűségről.
A megyeszékhely alpolgármestere hangsúlyozta: miközben fejet hajtunk az aradi vértanúk előtt, gondoljunk arra, hogy a zsarnokság előtt – legyen bármilyen kifinomult, leplezett, jóindulatával kecsegtető – soha nem hajthatunk fejet. Ez a nap a csend és a befelé fordulás napja, de nem a halálé. Látjuk belőle a példát, amelyből erőt meríthetünk a saját mindennapi küzdelmeinkhez, melyek a nemzet boldogulását szolgálják – zárta sorait Huszár Máté.