Amióta elkészült a 21-es út négysávosítása, jelentősen érzékelhető Nógrád megyében a megnövekedett turistaforgalom. Ehhez hozzátett a covid járvány, amely itthoni kikapcsolódásra “kényszerítette” a lakosságot. Megyénk települései rohamtempóval zárkóznak fel riválisaikhoz a turisztikai attrakciók, szolgáltatások terén. Így van ezzel többek között az ország legnagyobb Buddha szentélyével, mesés arborétummal és középkori templommal rendelkező Tar község is. Turopoli Zsolt polgármesterrel beszélgettünk.
Aki erre jár, jelentős változásokat tapasztalhat. Mi történt Taron az elmúlt néhány évben?
Az elmúlt 5-6 évben elkezdődött egy folyamat. A legnagyobb léptékű fejlesztés a 21-es út négynyomúsítása volt, amelynek az egyik legkomplexebb csomópontja itt épült meg nálunk. Ezzel létesült egy két irányú csatorna a település köré. Többen jönnek el hozzánk és az itt élőknek is könnyebb eljutni bárhová. A világjárvány idején tapasztaltuk azt, hogy a lezárások kapcsán az embereknek nem volt lehetőségük nagy rendezvényeken részt venni és külföldre utazni. Ehelyett felfedezték újra Magyarországot. Mi el vagyunk látva látványossággal és rengetegen találták meg a település környéki természeti kincseket és a Sztupa – amelyet 1992-ben maga a Dalai Láma avatott fel – miatt is sokan érkeztek a térségbe. Szeretnénk elérni, hogy aki eljön a Buddha Parkba, az térjen be a faluba is, hiszen olyan túraútvonalak futnak a minket körülvevő erdőkben, amelyeket a legkisebbtől a legidősebbekig bárki tud teljesíteni. A Szakadás árok, a Tuzson Arborétum, a Csevice völgy fantasztikus kincseink. A természet ráadásul megunhatatlan, mert minden évszakban más arcát mutatja.
Hogyan szeretnék elérni, hogy egyre többen látogassanak el a faluba?
Támogatást felhasználva komoly fejlesztést szeretnénk megvalósítani a turistaútvonalakat érintve, az együttműködés elindult a kiemelt Mátra Turisztikai Projektben. Reményekkel telve várjuk a folytatást. S van egy másik turisztikai projektünk is, amely részben már el is készült. Településünk egyik leghíresebb szülöttje Tar Lőrinc egykori nemes, Zsigmond király pohárnoka. Az ő 15. századi udvarházának kőfalmaradványa itt magasodik egy dombon, amelynek feltárását, és az alapok láthatóvá tételét valósítottuk meg. Az ásatáskor kerültek elő korabeli emlékek, érmék például. Tar Lőrinc egy írországi útja során barlangbéli látomást élt át, amelyről még a British Múzeumban is őriznek feljegyzést. Ezt a „pokoljárásnak” nevezett élményt mi elhozzuk ide Tarra és ehhez megépítettünk az Uradalom feltárt alapja alá egy barlangot, ahol be fogjuk mutatni. Ehhez kapcsolódóan a faluközpontban megépült egy Turisztikai Fogadóépület, ahol egy Zsigmond korabeli kiállítás lesz, s bemutatjuk majd híres pohárnokunk és a király kapcsolatát is.
A falu lakossága együttműködő abban, hogy megpróbálják “felkapottá” tenni a települést?
A természeti és kulturális-történeti értékeink az itt élők számára talán egészen mostanáig hétköznapiak voltak. De amikor végre elkezdtük ezeket a megyei Terület és Településfejlesztési Operatív Program jóvoltából megbolygatni, észrevehetően elkezdett megmozdulni a helyi közösség is. Nekem településvezetőként mindig vágyam volt, hogy az itt élők értékeljék fel lakóhelyük értékeit. Alakuljanak közösségek, amelyek törődnek a faluval. Mert a civilek nélkül nem tudunk a faluért sokat tenni. Ez most megtörtént.
Az elmúlt években gazdagodott a civil élet?
Gazdagodott. A nagymúltú egyesületek a mai napig együtt vannak, ilyen példádul a Polgárőr Egyesület, a Kontyvirág Hagyományőrző Egyesület, a Tari Nyugdíjas Egyesület…és újak is alakultak, akik aktívak.
Működik ipar Taron?
Van nálunk az EGLO-nak raktára, egy másik cégnek élelmiszer raktára. S több kisebb cég működik a faluban, amelyek komoly adóbefizetők és munkát adnak az itt élőknek. Kézműves mestereink is vannak, pék és több fazekas is tevékenykedik Taron.
A faluközpontban frissen felújított épületeket láthatunk. Mögötte pedig a templom és az Udvarház magasodik. Ez az egységesség is a turisztikai koncepció része?
Igen. A faluközpontban van a Turisztikai Fogadóépület, amely hamarosan teázóval, infóponttal meg is nyitja kapuit. Kialakítottuk a Civil Házat, amelyben az egyesületek kaptak helyet. Mellé szeretnénk egy kis piacteret létesíteni a termelők-, akár távolabbról érkező vásárosok számára is.
Sok falu küzd az elvándorlással. Mi jellemzi e tekintetben Tart?
Erről is pozitívan tudok nyilatkozni. 2019 volt az első év, amikor nőtt a lakosságszám a faluban. 2021-ben 26 gyerek született a faluban. És sokan jönnek vissza az egyetem elvégzése után is. Itt keresnek munkát vagy home office-ból dolgoznak, de felismerték, hogy itthon más a tempó, más a léptéke a dolgoknak, s nagyon nyugalmas életük lehet. Egyébként ötven perc alatt elérhető Budapest, ha mégis többre vágynak, ki tudnak mozdulni.
Sőt, ha jól tudom, a kultúrát is rendszeresen “házhoz hozzák”.
Igen, éppen nemrég rendeztük meg „A helyi identitás és kohézió erősítése a Zagyva mentén” című pályázatunkból az Identitás Hetet, amelyben előadásokat szerveztünk az iskolás és a nyugdíjas korosztályoknak, majd január 30-án egy vígjátékot láthatott a közönség neves színészek előadásában. Ebben a pályázatban a körjegyzőségünkhöz tartozó Szurdokpöspöki is részt vesz, náluk ABBA est volt a közelmúltban. Az eseti jellegű rendezvényeken túl minden nyáron vannak falunapok koncertekkel, s nagyobb volumenű fesztiválokért sem kell messzire menni, gondoljunk csak arra, hogy Pásztó a szomszédunk, de Hollókő is egy karnyújtásnyira van. Azt is támogatjuk, amikor a helyiek adnak helyieknek. Volt pajtaszínházunk, amelyet éppen most ébresztgetünk egy kis szünet után.
Milyen terveik vannak a jövőre nézve a már elmondottak túl?
A jövőképünk alapja a turizmusfejlesztés, s része az is, hogy egyre többen gondolják úgy, hogy ideköltöznek. Nagyon sok a dolgunk ezen célok eléréséért. Mert azoknak, akik ide akarnak települni a faluba, nem mondhatom azt, hogy gyertek ide és majd hogyha lesztek elegen, akkor építünk nektek bölcsődét. Én azt szeretném mondani, hogy gyertek ide, mert van bölcsődénk! Az aktuális helyzet az, hogy sajnos még nincs, de hamarosan elkezdjük az építését. A támogatást már megnyertük a 12 fős, minden igényt kielégítő, sószobás, kerti pancsolós új intézményünkre. Közben az óvoda bővítéséért lobbizunk, mert hamarosan kevés lesz a hely a növekvő születésszám miatt. Az idősek napközi otthonát idén fogjuk felújítani, erre szintén megnyertük a TOP-os forrást. Kerékpárút épül, amely elér majd egészen Bátonyterenyétől Szurdokpüspökiig. A turizmust pedig úgy szeretnénk felépíteni, hogy a helyi lakosság is kapcsolódhasson hozzá. Sok a feladat, szinte meg sem állunk évek óta, egymást érik a beruházások a településen. Egymilliárd forintot meghaladja a már befektetett támogatások összessége, ezek az említetteken túl érintették az orvosi rendelőt, a házi segítségnyújtást, az iskolát, az óvodát, kül- és belterületi önkormányzati utakat, kamerarendszert és sorolhatnám.
Ez egészen hihetetlen mértékű mozgolódás.
Bizony az! Mi várunk mindenkit szeretettel, jöjjenek el és nézzék meg Tart és környékét a saját szemükkel!