6 milliárd 634 millió forint működési bevétel mellett 4 milliárd 650 millió forint működési kiadása volt Salgótarján költségvetésének a háromnegyedéves adatok szerint. Az utolsó negyedévre így a korábbi éveket meghaladó, közel 2 milliárd forintos pozitív működési egyenleggel fordult rá a megyeszékhely.
A város közgyűlése november 25-i ülésén tárgyalja majd a költségvetés helyzetét. A már nyilvános előterjesztésből az is kiderül, hogy a 2 milliárd forintos pozitív egyenleg még nem tartalmazza a megyeszékhely önkormányzatának a Belügyminisztérium részéről megítélt 203 millió forint külön támogatást.
Mindemellett a helyi adókban is rekord dőlt meg, korábban szintén nem volt még példa arra, hogy háromnegyedévnél 1 milliárd 622 millió forint adóbevétel folyjon be a város költségvetésébe. Ugyanakkor a magas összeget feltételekkel együtt szükséges kezelni: meg kell jegyezni, hogy a koronavírus-járvány gazdaságra gyakorolt hatásai miatt vannak ezt a tételt pillanatnyilag csökkentő és növelő tényezők is.
Egyrészről a rekord összeg tartalmaz olyan idei befizetéseket, melyeket a közepesen nagy cégeknek egy rendeletmódosítás miatt a korábbiakkal ellentétben – tavaly december helyett – elég volt idén befizetni. Másrészről a Salgótarjánban alapesetben 2 százalékos helyi iparűzési adó az idei évre 1 százalékra mérséklődött szinte minden itt működő vállalkozás számára. Az ezt elrendelő kormányhatározat szerint idén minden olyan településen 1 százalékos a helyi adó, ahol ez alapesetben ettől magasabb lenne. Ez a könnyítés a háromezer legnagyobb magyar cégen kívül minden társaságra vonatkozik, Salgótarjánban így alig lehet néhány adózó, mely nem tud(ott) élni a lehetőséggel.
Az érintett vállalkozások az év elején egy egyszerű formanyomtatványon nyilatkozhattak arról, hogy élni kívánnak-e a kedvezménnyel. Amelyek ezt megtették, már csökkentve fizették be eddigi idei kötelezettségeiket. Viszont amely vállalkozások jogosultak a kedvezményre, de erről nem nyilatkoztak február végén, azok jövő tavasszal vonnak majd szummát az önkormányzattal. Azt is szükséges megjegyezni, hogy várhatóan nem lesz meghatározó azon vállalkozások száma, akiknek emiatt idén “túlfizetése” volt az önkormányzat felé. A kedvezményre vonatkozott február 25-i nyilatkozattételi határidő előtt egy nappal ugyanis a Pénzügyminisztérium azt közölte, hogy az érintett kis- és középvállalkozások csaknem 90 százalékától már befutott a dokumentum.
A téma további 16 napirendi pont mellett csütörtökön kerül a városi közgyűlés elé. Az ülést követően, 17 órától kezdődően közmeghallgatást is tart a várost vezető testület.