Sándor Szandra hat éve igazgatja polgármesterként Alsótold hétköznapjait. Nógrád megye egyik legfiatalabb településvezetőjét a polgármesteri munkáról és az elmúlt időszak közösséget érintő eseményeiről kérdeztük.
Ön igazi alsótoldi lány. Itt nőtt fel, itt ment férjhez és itt él családjával. Mit jelent Önnek a polgármesterség?
2015 februárjában lettem polgármester egy időközi választás eredményeként. Az elmúlt 6 és fél év sok mindenre megtanított. Erre a ,,szakmára” nem lehet készülni, senki sem tudja képezni magát, nem kapunk oktatást, és sehol sem tanítják. Természetesen vannak olyan képességek, amelyek birtokában egy polgármesternek könnyebb végezni a napi feladatát, ilyen például a jó szervezőkészség, a hatékony kapcsolat-kialakítás. Megfelelő vezetőnek kell lenni, példát mutatni, de azt hiszem, a legelső és legfontosabb az, hogy egy polgármester igazán jó ember legyen, igazságos, alázatos. Ezek mind olyan erények, amik leginkább segítik a munkánkat és a közösség ezek által elfogad és támogat minket.
Milyen az élet Alsótoldon?
Alsótold egy csodálatos kis település, igazán nagy öröm számomra, hogy itt élhetek és hogy a falu vezetője lehetek. Itt tölteni a napjainkat valóban ajándék: gyönyörű a táj, a környék, sok barátságos és segítőkész ember lakja a vidéket. Alsótold rengeteget fejlődött az elmúlt években, több pályázatot sikerült megnyernünk, amelyeknek köszönhetően épül-szépül a település.
Mi jellemzi a közösségi életet a településen?
Képviselőtársaimmal igyekszünk minden korosztály számára rendezvényeket szervezni a közösség összetartása és a helyi identitástudat erősítése érdekében. Ilyen program tavasszal a nőnapi ünnepség, majd májusban a gyereknapi rendezvény. Nyáron szoktuk megtartani a falunapot, amit Toldi Napnak is nevezünk. Idén nyáron Alsótoldi Pikniket rendeztünk, ami lényegében egy közösségépítő főzőverseny volt. Minden októberben felköszöntjük az időseket, míg decemberben karácsonyi ünnepséggel készülünk. „Híres” az alsótoldi Betlehem, a Hollókőre utazók közül is sokan megcsodálják az adventi időszakban.
A Cserhát térségére jellemző élénk turizmusból Alsótold is kiveszi a részét?
Kiváló vendéglátóegységek vannak a faluban, sőt a paletta bővül, ami nagy öröm. A huszonegyes főút négysávosítása által még közelebb kerültünk a fővároshoz, lényegében egy órán belül elérhető a Cserhát Budapestről a kirándulók számára, akik érkeznek is szép számmal és már nem csak Hollókőre. Közösen erősítjük egymást a környező településekkel: Pásztó, Kozárd, Felsőtold, Hollókő – és még sorolhatnám, nagyszerű csoport, amelyre jellemző az összefogás.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban Alsótold is támogatást nyert el “A helyi identitás és kohézió erősítése a Zagyva mentén” című pályázattal, más településekkel karöltve. Miért fontos az ilyen lehetőség egy kis falu életében?
Ebben a pályázatban két éve megrendezhettük a Középkori forgatag Alsótoldon című rendezvényt, amelynek nagy sikere volt. A Toldi legenda – miszerint az egykori Toldi Miklós, aki Mátyás király kíséretéhez tartozott, itt született Alsótoldon, a falu földesura volt – alapot ad arra, hogy felelevenítsük ezt a korszakot. Nagyon örülünk, hogy ezt a pályázat támogatásából megtehettük egy színvonalas, sokoldalú rendezvényen. Fontos, hogy a múltat, hagyományainkat ápoljuk, mert csak erre alapozhatjuk a jövőt.