Hetvenkét új, összesen 11,5 milliárd forint értékű járművet és egyéb eszközöket adott át a vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóságoknak, illetve önkéntes tűzoltó egységeknek még decemberben Budapesten, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság központjában.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az átadón hangsúlyozta, hogy a veszélyek, járványok, természeti katasztrófák és háborúk korát éljük, ám a magyar emberek biztonsága nem szenvedhet hátrányt. Az állam számára a legfontosabb feladat az emberek biztonságának a megóvása – tette hozzá. Azt tapasztalja – folytatta -, hogy az Európai Unió tagállamainak többségében csökken az emberek biztonságérzete, Magyarországon viszont erősödik. A kormánynak pedig az a törekvése, hogy Magyarország továbbra is a béke szigete legyen.
Arról is szólt, hogy büszkék lehetünk a magyar katasztrófavédelmi szakemberekre, akik bárhol a világon megállják a helyüket. Példaként említette, hogy az Öböl-háború után a legtöbb lángoló olajkutat magyar szakemberek oltották el és a közelmúltban a törökországi földrengés után is a magyar katasztrófavédők mentették meg a legtöbb életet.
A fejlesztés az Európai Unió támogatásával, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program három különálló projektjének keretében valósult meg. Az ünnepségen 37 tűzoltóautót, 12 árvízi mentőhajót és a szállításukra szolgáló utánfutókat, 23 drónt, illetve drónszállító járművet és 21 oltólándzsát vehettek át a katasztrófavédelmi és tűzoltó egységek – írja az MTI.
Három új jármű és egy oltólándzsa érkezett Nógrádba
A Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság kettő darab komplex tűzoltógépjármű-fecskendőt és egy Volkswagen Amarok típusú terepjáró gépjárművet vett át az eseményen. Az utóbbi az igazgatóság kötelékébe, előbbiek közül pedig egy-egy a salgótarjáni és balassagyarmati tűzoltóságokra került.
Egyben a nógrádi tűzoltókhoz is megérkezett az első e-oltólándzsa. Az elektromos járművek akkumulátorainak oltásához kifejlesztett egyszerű, de annál hatékonyabb eszköz minden vármegyében megjelent – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Ismertetésük szerint a speciális oltási feladathoz kifejlesztett eszközzel közvetlenül a lángoló akkupakkba juttatható az oltóvíz, ezáltal hatékonyan csökkenthető annak belső hőmérséklete. Az oltólándzsa lényegében egy robosztus vascső, melyet méretes kalapáccsal lehetséges beleütni az akkupakkba, ahová a rákötés segítségével 3 bar nyomással tud bejutni a víz.