Minden korábbi évet meghaladva, a normál eljárásban 38 hallgató nyert felvételt az Óbudai Egyetem salgótarjáni képzéseire. A meghirdetett négy közül a villamosmérnök képzés nem tud elindulni (ez lényegében már a jelentkezési számok alapján egyértelmű volt), a további három esetben viszont elegendő a jelentkezők száma, ami a remények szerint a pótfelvételi eljárásban tovább bővül majd – mondta a 3100.hu érdeklődésére az Óbudai Egyetem (ÓE) Salgótarjáni Képzési Központ és Kutatóhelye (SKKK) igazgatója a ponthatárok kihirdetését követően.
Székyné Sztrémi Melinda úgy fogalmazott: az újonnan meghirdetett villamosmérnök képzést nagyon alacsony jelentkezési számok jellemezték, első helyen egyetlen hallgató jelölte meg, ezt nem tudják elindítani. A gazdasági, azaz a gazdálkodás és menedzsment, valamint a kereskedelem és marketing képzések azonban biztosan elindulnak, jelenleg nyolc hallgató felelt meg a pontszámoknak, de itt a pótfelvételi során még várnak csatlakozókat – tette hozzá.
Mint Székyné Sztrémi Melinda hozzátette, örömük azért nem teljes, mert többségében vannak a levelező képzésre felvett hallgatók, a nappali munkarendű képzés résztvevőinek számát ezen esetben is a pótfelvételin remélik, hogy növekszik majd a létszám.
Összességében jó általános eljárást zártunk, de bízunk abban, hogy a pótfelvételi során újabb hallgatókat tudunk felvenni. A jelenlegi állás szerinti 38 új hallgató ugyanakkor már most meghaladja minden korábbi év számát – mondta az ÓE SKKK igazgatója.
Székyné Sztrémi Melinda hozzátette: reményei szerint a pótfelvételi eljárásban államilag finanszírozott képzési lehetőséget is kínálhatnak majd, erről a döntés a napokban születik meg, az érintettek a felvi.hu honlapon láthatják majd a salgótarjáni jelentkezési feltételeket.
Hankó Balázs: 28 százalékkal nőtt a felvettek száma
A felsőoktatásba felvettek száma 28 százalékkal nőtt tavalyhoz képest, ez az elmúlt tíz év legmagasabb száma – jelentette be a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. Hankó Balázs hangsúlyozta: a számok azt mutatják, jól működik a megújult felsőoktatás, ami a felvételiben nagyobb szabadságot és felelősséget adott a felsőoktatási intézményeknek. A rugalmas felvételi a magyar gazdaság és társadalom érdekében működik – emelte ki.
Hankó Balázs elmondta: a 126 449 felvételizőből 94 785-öt vettek fel, és tíz felvett jelentkezőből 8 diák állami ösztöndíjjal kezdi meg tanulmányait, azaz körülbelül 14 ezerrel több diáknak biztosítanak a teljes képzésre vetítve átlagosan hatmillió forint állami ösztöndíjat. Hozzátette: 43 százalékkal nőtt a vidéki egyetemekre felvettek száma, idén már minden második diákot ilyen intézménybe vettek fel.
Ismertetése szerint 34 százalékkal nőtt a műszaki, természettudományi, mérnöki és informatikai területre (MTMI) felvettek száma, azaz minden negyedik felvett a MTMI-területre került be. Műszaki területen 44 százalékos a növekedés, az agrárium területén 28 százalékos, a pedagógusképzésben pedig 67 százalékos, vagyis minden második felvett jelentkező a kiemelten preferált szakokra került be.
A pedagógusképzésről elmondta: 10 514 jelentkezőt vettek fel, ami az elmúlt hat év legjobbja “azaz van pedagógus-utánpótlás”. Mint mondta, a tanárképzés esetében 29 százalékos a növekedés, mintegy 1500-an osztatlan tanárképzésre nyertek felvételt, emellett 57 százalékkal, közel kétezerre nőtt az úgynevezett rövidciklusú tanárképzésre felvettek száma, akik más képzési területről jelentkeztek át tanárszakra. A tanítóképzésre felvettek száma 94 százalékkal nőtt, és jelentős az emelkedés az óvodapedagógusi képzésben résztvevőknél is.
Vanó Renáta, az Oktatási Hivatal felsőoktatási elnökhelyettese felhívta a figyelmet arra, hogy pótfelvételi idén is lesz; akit nem vettek fel vagy nem adott be jelentkezést az általános eljárásban, az még megteheti. A pótfelvételire csütörtöktől lehet jelentkezni elektronikusan, de csak egy jelentkezési helyet lehet megjelölni – fűzte hozzá. Jelezte, a pótfelvételi eredményeit augusztus végén hirdetik majd ki.