Szerda délelőtt, ünnepélyes keretek között adták át a salgótarjáni származású, később Chilében élő és alkotó festőművész, Cseney László „Budapesti lány” című festményét a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumnak.
Ahogy arról beszámoltunk, az olajfestményt még 2022-ben, a művész unokája ajánlotta fel az intézménynek, az átadás folyamatát pedig a Chilei Köztársaság Magyarországi Nagykövetsége segítette. Az ünnepségen Fekete Zsolt polgármester úgy fogalmazott: a múzeum képzőművészeti gyűjteményének nemes lelkű gyarapítása mellett Esteban Vuchetich de Cseney, a művész unokája egyben nagyszüleinek is emléket kívánt állítani.
Fekete Zsolt rámutatott: Salgótarján 2022-ben ünnepelte várossá nyilvánításának századik évfordulóját, ily módon a tavaly érkezett felajánlás egyben születésnapi ajándéknak is tekinthető. Külön érdekesség, hogy az 1905-ben született művész születésnapja január 27-én van, akárcsak a városé. A polgármester kifejtette továbbá: az 1944-ben készült Budapesti lány igazi különlegesség, azon ugyanis Cseney László felesége látható.
Cseney Lászó egyike azon magyar művészeknek, akik jelentősen hozzájárultak a művészet fejlődéséhez és intézményesítéséhez Chilében. Fontos szerepet töltött be olyan festők tanításában is, akik közül néhányan ma is meghatározó alakjai a chilei művészvilágnak – hangsúlyozta a városvezető.
Fekete Zsolt kifejtette továbbá: Cseney László hírneve hozzájárulhat a helyi identitás megerősítéséhez is. Mint mondta, az adományozás nem csak azt jelenti, hogy egy újabb darabbal bővült a múzeum gyűjteménye, de akár úgy is érezhetjük, hogy a város szülötte a műalkotás által hazalátogatott a messzi távolból. A polgármester hozzátette: bízik benne, hogy a festményt sok helyi fiatal is megtekinti, és megismeri a történetét.
A művész visszatért szülőhazájába
Camilo Eduardo Sanhueza Bezanilla, a Chilei Köztársaság magyarországi nagykövete felidézte: a magyar-chilei kapcsolatok az 1920-as évekre nyúlnak vissza. A nagykövet szerint a diplomácia kapcsolatoknak több rétege van, ezek közül pedig a kultúra az egyik legfontosabb. Mint mondta, a magyarok több hullámban, többek között az első és a második világháború idején érkeztek Chilébe, akárcsak Dél-Amerika más országaiba vagy Kanadába – köztük volt Cseney László is.
A nagykövet arról is beszélt, hogy Cseney nevével egy tanulmányi verseny kapcsán ismerkedett meg, mely folyományaként egy kötet is készült az 1940-es években Chilébe érkezett művészekről – ennek megírása során kerültek kapcsolatba a művész unokájával is, aki később a múzeumnak adományozta a Budapesti lányt. Ennek a kötetnek már készül a magyar fordítása, Camilo Eduardo Sanhueza Bezanilla pedig bízik benne, hogy a könyvet egy újabb találkozó keretében, Salgótarjánban is bemutathatják majd.
A nagykövet végezetül úgy fogalmazott: a festmény átadása nagyon fontos, érzelmekkel teli pillanat, hiszen tanúi lehetnek annak is, hogy a művész visszatért szülőhazájába – éppen ezért nagyon hálásak, hogy ők is részt vehettek az ünnepségen.
Ápolni fogják Cseney életművét
Esteban Vuchetich de Cseney, a művész unokája – aki magyarul szólt a megjelentekhez – kifejtette: Chile fővárosából, Santiagóból 13 ezer kilométert repültek, hogy jelen lehessenek a festmény átadásánál. Mint mondta, nagyapja, Cseney László Chile egyik leghíresebb festője volt a 20. században. A művész 1930-ban érkezett az országba feleségével, az itteni művészeti iskolában később pedig több magyar festőt is tanított.
A művész unokája arról is beszélt, Cseney László könnyes szemmel emlegette magyar, azon belül is salgótarjáni származását. A kormány nemrégiben a művész leszármazottainak magyar állampolgárságot adományozott, mely hatalmas megtiszteltetés a család számára. Pontosan úgy, mint Cseney Lászlónak 1952-ben, amikor megkapta a chilei állampolgárságot – hangsúlyozta.
Esteban Vuchetich de Cseney elmondta továbbá: szintén megtiszteltetésnek érzik, hogy Shah Gabriella múzeumigazgató és Fekete Zsolt polgármester, valamint Camilo Eduardo Sanhueza Bezanilla nagykövet odafigyeltek nagyapja munkásságára.
Shah Gabriella múzeumigazgató ugyancsak háláját fejezte ki a festményért, mely már most a szívükhöz nőtt. Mint mondta, amikor Camilo Eduardo Sanhueza Bezanilla nagykövet és munkatársai először ellátogattak az intézménybe, már akkor tudták, hogy egy nagy dolog fog történni.
Amíg a múzeum zárva tartott, meg kellett erősíteni az online jelenlétet, ezzel pedig a világ más tájaira is eljutott az intézmény híre: korábban már Finnországból és Németországból is kaptak felajánlásokat, most pedig Chiléből érkezhetett meg ez a csodálatosan szép festmény – fogalmazott Shah Gabriella.
A múzeum igazgatója aláhúzta: gondozni, ápolni fogják Cseney László életművét, illetve széles körben fogják terjeszteni azt. A Budapesti lányt minden látogatójuk megtekintheti majd, a gyermekeknek, fiataloknak pedig múzeumpedagógiai foglalkozásokon fogják bemutatni.