A tároláson túl jelenleg a kármentesítés van folyamatban az egykori acélgyár területét megvásárló, hulladékok kezelésével foglalkozó Éltex Kft. salgótarjáni telephelyén, az egészségre ártalmas, kémiai úton történő hulladékszelektálást pedig itt a jövőben sem terveznek – erről a cég ügyvezető igazgatója, Vass Zoltán beszélt kedd délután, a sajtó képviselői számára rendezett bejáráson. A tulajdonos cégvezető két órán keresztül, kitérés nélkül, részletesen válaszolt az összes feltett kérdésre.
Ahogy arról portálunk is beszámolt, miután a városban felerősödtek az ideérkező használt akkumulátorokkal kapcsolatos félelmek vagy aggályok, a cég lakossági bejárást szervezett. Az eseményen mintegy 30 környékbeli lakos vehetett részt, ekkor a sajtót nem engedték be a telephelyre, ám az Éltex Kft. ígéretet tett arra, hogy hamarosan újabb látogatást szervez, ahová már a média képviselőit is várják. Portálunknak Jónásch körúti lakosok az április eleji esemény után arról számoltak be, hogy az ügyvezetőnek nagyrészt sikerült megnyugtatni a helyieket, felvetéseikre pedig többségében érdemi választ kaptak.
Környékbeli lakosoknak mutatta meg acélgyári telephelyét az Éltex Kft. – 3100.hu
hirdetés Szerdán késő délután nagyjából 30 környékbeli lakosnak nyílt lehetősége arra, hogy megtekintse az egykori acélgyár területét birtokba vevő, hulladékok kezelésével foglalkozó Éltex Kft. salgótarjáni telephelyét.
Az ezúttal a sajtó számára szervezett bejárás mintegy első fél óráján Fekete Zsolt polgármester és Turcsány László, a városrész önkormányzati képviselője is részt vett. A városvezető az esemény előtt kifejtette: az önkormányzat számára az a fontos, hogy a terület bevételt termeljen Salgótarjánnak, mindezt úgy, hogy sem az egészségre, sem a környezetre nem jelent veszélyt az itt végzett tevékenység.
Papír, fém és műanyag hulladékokkal is dolgoznak majd
A telephelyen Vass Zoltán, a cég tulajdonosa, ügyvezető igazgatója kalauzolta körbe a sajtó munkatársait, és számos részletet megosztott tevékenységükről. Mint elmondta, jelenleg a kármentesítés az elsődleges feladat, ezzel remélhetőleg 2-3 éven belül végezhetnek. Statikusaik megvizsgálták a telephelyen található épületeket, a vizsgálatok alapján pedig ezek közül több is megmenthető. Többek között az irodaház mögött található csarnokot már felújították, ott papírhulladékkal fognak dolgozni. A telephelyre közvetlenül különböző cégektől érkezik majd többek között nyomdai papír, kartonpapír és egyéb, különféle papírhulladék – magyarázta az ügyvezető.
Vass Zoltán arról is beszélt, hogy a cég profiljának megfelelően fémhulladékkal is foglalkoznak majd – mivel ezt vasúttal fogják elszállítani, a jövőben felújítják a területükön lévő vasúti vágányokat is. Egy újabb csarnokban műanyag-újrahasznosítás zajlik majd, itt tömör műanyag oszlopokat fognak gyártani. Erre a termékre ismertetése szerint számos vevőjük van Franciaországból, Németországból és Ausztriából is. A mintegy 100 év élettartamú műanyag oszlopokból például szőlőkarókat és fekvőrendőröket is készítenek. A cég győri telephelyén már jelenleg is gyártják a terméket, évente 2 ezer tonnát, a salgótarjáni termelés a tervek szerint az évi 5 ezer tonnát is eléri majd.
Utóbbiba beletartoznak optikai és kézi válogatógépek, illetve olyan berendezések, melyek levegő segítségével szeparálják a hulladékot. Ezen eljárások lényege, hogy a folyamat végére minél tömörebb és szelektívebb legyen a hulladék – magyarázta Vass Zoltán.
Az Éltex Kft. ügyvezetője elmondta továbbá: az irodaház esetében lebontják a beázott felső szintet, majd szigetelik az épületet, és ezután kezdik el a felújítást. Bár véleménye szerint jelenleg ekkora méretű irodaházra nincs szükségük, bízik benne, hogy a gazdasági fejlődés segíti majd őket.
Véleménye szerint a térségben van ipari potenciál, ami jelenleg nincs kihasználva, ám ez öt-tíz éven belül megváltozhat. Az országon belül ugyanis már csak Salgótarjánban és környékén van lehetőség az ipari terjeszkedésre, mivel itt áll rendelkezésre az ehhez szükséges munkaerő és terület – fejtette ki.
Több ezer tonna hulladékot távolítanak el
Ahogy azt mi is láthattuk, a terület kármentesítése nem kis feladat, és Vass Zoltán is arról számolt be, jelentős mennyiségű hulladékot kell elszállítaniuk a telephelyről. Az egyik csarnokból például már 580 tonna olajos folyadékot vittek el, és még legalább duplaennyitől kell majd megszabadítaniuk telepet – ezt az anyagot egykor a gépek kenésére használták, a felszámoláskor pedig nem gondoskodtak az elszállításáról.
A szennyezések felkutatására ezen túl – a környezetvédelmi hatósággal egyeztetve – az egész területen kutakat fúrnak, összesen 28 ponton. Az egyiket épp ottjártunkkor készítették, így megtudhattuk: alapesetben hat méteres mélységig fúrnak, ha pedig hamarabb vízre bukkannak, további fél métert haladnak – így tudják megfelelően, folyamatosan vizsgálni a talajvizet, és figyelemmel kísérni, nem érkezik-e szennyezés.
Az ügyvezető kiemelte: a telephely alatt folyó Tarján-patak vizét szintén többször bevizsgáltatták már, az eredmények alapján pedig semmliyen szennyező anyag nincs benne, beszivárgásoktól mentes a vizet elvezető műtárgy. Mivel szeretnék, ha ez a jövőben is így lenne, arra törekednek, hogy minél hamarabb végezzenek a kármentesítéssel.
Egyben maradnak az akkumulátorok
A bejáráson természetesen a telephelyen tárolt akkumulátorok is sorra kerültek. Mint ismert, ezeket jelenleg a szabadban tárolják, erről azonban nem a cég döntött. Vass Zoltán ismertetése szerint a katasztrófavédelem kérte őket erre, miután a csarnokot – tűzvédelmi okokból – nem találták erre alkalmasnak.
Az ügyvezető szerint a hatóság az előírtnál komolyabb elvárásokat támasztott a céggel szemben, ők ugyanakkor nem fellebbeztek, inkább igyekeznek mindennek megfelelni. Ennek érdekében jelenleg is dolgoznak a csarnok, illetve a telephely átalakításán: egyebek mellett víztározókat alakítanak ki, kiépítenek egy fali tűzcsaprendszert, illetve 40 darab speciális, kifejezetten lítium oltására szolgáló készüléket is beszereznek, minderre még egy hónap áll rendelkezésükre.
Az akkumulátorok egyébként az időjárás viszontagságainak is ellenállnak, hiszen autók aljára lettek tervezve, így sok mindent ki kell bírniuk. Problémát akkor okoznának, ha szándékosan megszúrnák, megütnék, megbontanák őket, erre azonban nem fog sor kerülni.
Vass Zoltán ezúttal is kiemelte: a telephelyen csupán tárolják az akkumulátorokat, bontani nem fogják azokat.
Az ügyvezető néhány részletet is megosztott arról, miért fontosak a cég számára ezek az alkatrészek. Ismertetése szerint néhány évvel ezelőtt technikai hiba miatt az egyik ázsiai cégnek több mint 80 ezer akkumulátort kellet újra gyártania, az Éltex így jutott hozzá a Salgótarjánban is tárolt darabokhoz. A hiba azonban nem az akkumulátorokban, hanem az autók más részén volt, így maguk az alkatrészek teljesen hibátlanok, és tökéletesek lennének energiatárolásra, így igen értékesek a cég számára – fejtette ki Vass Zoltán. Hozzáfűzte: ilyen alkatrészeket rendelni is lehet, ám ezek gyártási ideje jelenleg 2-3 év.
A bejáráson az ügyvezető hangsúlyozta: a hatóságok jelenleg 15 naponta ellenőrzik őket, és elmondható, hogy elégedettek a cég salgótarjáni tevékenységével, a kármentesítési munkálatok az elvárásaik szerint haladnak. Vass Zoltán hozzátette: bízik benne, hogy határidőre tudják majd teljesíteni a katasztrófavédelem tűzvédelmi előírásait is, és ismét a csarnokban tárolhatják majd az akkumulátorokat, egyben folytathatják – jelenleg, az elvárások teljesítéséig felfüggesztett – tevékenységüket. Az ügyvezető egyben kifejezte reményét, hogy fél-egy év múlva már jelentős haladásról számolhatnak be, egy újabb sajtóbejárás keretében.