Dömsödi Gábor ezúttal az Új Világ Néppárt jelöltjeként igyekszik elnyerni az előválasztók bizalmát, Godó Beatrix (Demokratikus Koalíció) és Horváth Ferenc (Momentum) pedig új arcok a salgótarjáni központú Nógrád megyei 1-es számú választókerület politikájában. Az ellenzéki előválasztás múlt szombaton indult volna, de egy – a lebonyolítók tájékoztatása szerint “ismeretlen eredetű tömeges terhelés” okozta – rendszerleállás miatt végül hétfőn reggel kezdődött meg teljes értékűen.
Tavaly hat párt, a Demokratikus Koalíció, a Jobbik, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd közös elhatározással úgy döntött: közösen indulnak 2022-ben az országgyűlési választáson, közös miniszterelnök-jelöltet, Magyarország 106 országgyűlési egyéni választókerületében 106 közös jelöltet és közös listát állítanak – olvasható az előválasztás rövid összefoglalója a kezdeményezés honlapján. A jelölteknek augusztus 23-ától szeptember 6-áig 400 ajánlást kellett összegyűjteniük ahhoz, hogy hivatalosan is jelöltté váljanak, és a szeptember 28-áig tartó első fordulóban a szavazólapon szerepeljenek. Ebben a körben választják ki az adott körzetek közös egyéni országgyűlési képviselőjelöltjeit, illetve a közös miniszterelnök-jelöltet is. Utóbbi esetben amennyiben egyetlen jelölt sem szerzi meg a szavazatok legalább felét, október elején egy második fordulóra is sor kerül.
Nem csatlakozott az ellenzéki előválasztáshoz – többek között – a Toroczkai László elnöklésével működő Mi Hazánk Mozgalom, illetve az egykori MSZP-s Szanyi Tibor vezette Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom (ISZOMM) sem.
Információnk szerint a kormánypártoknál az őszi időszakban lezajlik a tisztújítási folyamat, majd várhatóan novemberben kongresszust tartanak. Az országgyűlési képviselőjelöltek névsorát ezt követően hozza majd nyilvánosságra a Fidesz-KDNP pártszövetség.
Eddig sem volt felhőtlen az előválasztási folyamat Kelet-Nógrádban, de a voksolás kezdete óta kiéleződtek az ellentétek
Bár volt már rá példa, hogy a három kelet-nógrádi jelölt egymás mellett állva gyűjtötte a támogató aláírásokat, teljesen felhőtlennek nem nevezhető a mögöttünk álló időszak.
A Momentum jelöltje Horváth Ferenc, egyben élvezi a Párbeszéd, az LMP, az Új Kezdet és a Mindenki Magyarországa Mozgalom támogatását is. Szintén Horváth Ferencet támogatja az MSZP is, de “csak” a párt országos szervezete. Molnár Károly, az MSZP salgótarjáni elnöke július közepén jelentette be, hogy a városi pártszervezet Godó Beatrixot, a Demokratikus Koalíció jelöltjét támogatja (az előválasztáson miniszterelnök-jelöltként pedig Karácsony Gergelyt). A Demokratikus Koalíció kelet-nógrádi jelöltje emellett a Jobbik támogatását is élvezi – az MSZP-n belül kialakult helyzetet egy ezzel kapcsolatos véleménynyilvánítás (is) okozhatta mindamellett, hogy a pártok évek óta tartó salgótarjáni együttműködése már alapjában véve felülírta az országos akaratot. “Ha ma is ugyanaz az érzés reggel, délben és este… Akkor szeptemberben Momentum!” – ezzel kommentálta közösségi oldalán Horváth Ferenc a Jobbik bejelentését, miszerint a párt a Demokratikus Koalíció jelöltje mellett áll Kelet-Nógrádban. A plakáton eredetileg Godó Beatrix és Jakab Péter, a Jobbik elnöke szerepeltek, a Momentum helyi aspiránsának verziójában azonban a háttérből már Gyurcsány Ferenc is bekukucskált a képbe. (A posztot néhány órán belül törölték.)
A térségi – önkormányzati és országgyűlési – választásokon korábban adott esetekben függetlenként, MSZP, majd LMP által támogatva indult Dömsödi Gábor a közelmúltban a Demokratikus Koalíció tagja volt, most azonban az Új Világ Néppárt jelöltjeként méreti meg magát. A “kis pártok” indulóinak az előválasztás lebonyolítási rendszere előírja, hogy meg kell jelölniük egy másik, nagyobb párt frakcióját is, ahová megválasztásuk esetén beülnek, amennyiben saját szervezetük nem tudna önálló frakciót alakítani. Dömsödi Gábor eredetileg a Párbeszédet jelölte meg, de végül onnan nem, a Jobbiktól viszont kapott befogadó nyilatkozatot. Emiatt majdnem le is csúszott a regisztrációs határidőről, annak utolsó napján sikerült leadnia a nyilvántartásba vételhez szükséges dokumentumot.
Dömsödi Gábor a DK jelöltjétől kapott (vagy vett magára) egy “odaszúrást”. Godó Beatrix bemutatkozásában arról írt, hogy pártja szakít azzal a hagyománnyal, hogy “ismert, az elmúlt évek alatt a politikai csatározásokban óhatatlanul is sok támadást elszenvedett személyeket próbáljon ajánlani a sokszínű ellenzéki szavazók számára”. Az Új Világ Néppárt jelöltje reagálásában úgy fogalmazott, hogy az szenved el támadásokat, aki harcol,
aki nem jött ki a csatamezőre az nem vesztett pert, nem vesztett egzisztenciát… Magyarul – mert itt élünk, és magyarul beszélünk – nem is kockáztatott semmit – reagált Dömsödi Gábor.
Az ellenzéki előválasztás jelöltjei a közelmúltban a Partizán szervezésében egy vitán is részt vettek, ez alább megtekinthető.
Salgótarján képviselőjelöltjeinek vitája | Nógrád megye 1. sz. OEVK | Előválasztás
Az ellenzéki pártok idén ősszel előválasztást tartanak, hogy megtalálják azt a közös miniszterelnök-jelöltet és 106 egyéni képviselőjelöltet, akinek…
A fent kifejtett, az MSZP országos és helyi szervezetei közötti támogatásbeli megosztottságról itt is volt szó, de a jelöltek közötti egyetlen komolyabb “odaszúrást” nem itt, hanem záróbeszédében jegyezte Horváth Ferenc. Úgy fogalmazott: “a betöltendő munkakört nézve” van egy kiváló (ő maga), egy jó (Dömsödi Gábor), továbbá egy nem túl jó (Godó Beatrix) választási lehetőség.
Szintén Horváth Ferenc volt az, aki elindította az elmúlt napok lavinját is azt követően, hogy egy lépéssel korábban Dömsödi Gábor kezdett el pedzegetni Godó Beatrix és a kormánypártok közötti “összefonódásokat”. Közösségi oldalán Fekete Zsolt salgótarjáni polgármesterhez többek között olyan kérdést szegezett, hogy “kötött-e a (Godó Beatrix által a Partizán vitán említett) MSZP-DK megállapodáshoz hasonló egyezséget a Fidesszel vagy Becsó Zsolttal is?” Godó Beatrixnak azt írta, hogy előválasztási kampánya tulajdonképpen abból állt, hogy ő indul a Demokratikus Koalíció képviseletében és hogy Gyurcsány Ferenc, Dobrev Klára és a Jobbik támogatják ebben. “Miért nem volt tartalmi része a kampányodnak; miért nem készítettetek és ismertettetek Nógrád megyére vonatkozó programot?” – kérdezte a Momentum jelöltje vetélytársától. Becsó Zsolt fideszes választókerületi elnök is kapott kérdést, miszerint “van-e Salgótarjánra és a választókerület többi részére vonatkozó megállapodása Fekete Zsolttal és ha van, akkor megtudhat e erről többet a megye lakossága?”
Fekete Zsolt előválasztási szavazatának leadása kapcsán reagált:
Sajnálom, hogy olyan világot élünk, ahol azért, mert adott – Salgótarjánt érintő – ügyek mentén Becsó Zsolt vagy Becsó Károly országgyűlési képviselő urakkal képesek vagyunk egy asztalhoz ülni városunk érdekében, rögtön politikai konspirációs illetve korrupciós vádak érnek. Véleményem szerint, ha az elmúlt 30 év polgármesterei és országgyűlési képviselői hivatali idejük alatt képesek lettek volna időnként megtenni ugyanezt – tisztelet a kivételnek -, Salgótarján, s talán egész Kelet-Nógrád ma sokkal előrébb tartana és fejlettebb, élhetőbb lenne!
Az egymásnak feszülés Huszár Máté salgótarjáni alpolgármester, szintén előválasztási voksleadás apropóján született nyilvános bejegyzése alatt teljesedett ki. Az MSZP-s politikus szerint a helyi együttműködéseket a helyiek dolga megkötni, ugyanis a helyiek ismerik a helyi viszonyokat, a helyi problémákat és a helyi erősségeket.
Sem Budapestről, sem Bokor községből, sem egy maconkai kastélyból nem engedünk ebbe beleszólni. Húsz év aktív politizálás, és pártunk alapszabálya – úgy érezzük – feljogosít bennünket arra, hogy lokális közösségünkre bízzuk a döntést, kit támogatunk a 2022-es országgyűlési választáson. Így is tettünk, és az elmúlt napok ámokfutásai után no pláne bátran kijelenthetjük: a legjobb döntést hoztuk – írta Huszár Máté.
A bejegyzés alatt Dömsödi Gábor görgette tovább az ellentétet, akinek személyeskedésektől sem mentes kommentárjában többek között az olvasható, hogy Bokor községben az ő nappalijában ültek Huszár Máté egykori főnökei a támogatását kérve, mostani főnöke pedig a polgármesteri irodájában. “Igaz, Te Máté akkor még kisinas voltál” – tette hozzá Dömsödi Gábor, aki arról írt, hogy “ma az emberek Kelet Nógrádban azt mondják, hogy a helyi vezetőknek csak három dolog fontos: a Fekete, a Huszár és a Molnár család megélhetése”. A hangnemet és a vádakat mind Huszár Máté, mind Molnár Károly, az MSZP városi elnöke visszautasította.
Az együttműködésben részt vevő ellenzéki pártok közös törekvésének alapja, hogy az őket támogató helyi lakosság választja ki – Kelet-Nógrád esetében három jelölt közül – azt a személyt, akit végül majd együtt, közösen támogatva indítanak. Nem példa nélküli, hogy politikai jelöltek egy éles helyzetben markánsabban jelenítik meg egyéni karakterüket és próbálnak véleményüknek hangot adni. Lehetséges, hogy az egymásnak feszülés okozta árok gyorsan és teljesen betemethető lesz, amint az első magyarországi ellenzéki előválasztás eredményeként kiderül, hogy a szövetségre lépett pártok kit indítanak közösen Kelet-Nógrádban. A fentiek alapján sérelmekből azonban immáron nincs hiány, ami biztosan megnehezíti majd a lapátolást.