Összesen 228 lakástűzhöz riasztották a tavalyi évben Nógrád megyei tűzoltóit, csak a negyedik negyedévben 67 alkalommal – derül ki a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság közleményéből.
2021-ben összesen 350 négyzetméternyi otthon égett le szűkebb régiónkban, ez kilenc teniszpálya méreténél is nagyobb terület. A lakástüzekben négy ember vesztette életét. A tűzoltók hét ember életét mentették meg, 10 ember kisebb-nagyobb sérüléseket szenvedett, többségük füstmérgezés miatt. Legutóbb december hetedikén követelt emberéletet a tűz Nógrád megyében, amikor egy kétbodonyi családi házban csaptak fel a lángok, a füstmérgezést szenvedett férfi életét pedig már nem lehetett megmenteni.
A katasztrófavédelem ismertetése szerint a 2021-ben keletkezett lakástüzekhez megyénkben összesen 405 tűzoltóautót riasztottak. A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében kilenc lakástűz után indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban nyílt láng használata, dohányzás, elektromos meghibásodás, vagy a fűtési rendszer hibája vezetett tűzhöz.
A tűzesetek mellett számos alkalommal, összesen 41-szer riasztották a tűzoltókat szén-monoxiddal kapcsolatos esetek miatt. Négy ember életét sikerült a gyors reagálással megmenteni, tizenöten szenvedtek valamilyen fokú mérgezést, míg ketten életüket vesztették.
Az esetek mintegy tizede a megyeszékhelyen történt
Portálunk megkeresésére Kapás Márton, a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megbízott szóvivője ismertette a salgótarjáni adatokat is. Tájékoztatása szerint a megyeszékhelyen 2021-ben összesen 24 lakástűzhöz 48 tűzoltóautót riasztottak – a lángok összesen 111 négyzetméternyi területen pusztítottak Salgótarjánban.
Már az idei évben is volt példa lakástűzre Salgótarjánban. Szombaton reggel egy Rózsafa úti családi ház kazánházában papír és fa hulladék égett. A helyi hivatásos tűzoltók egy vízsugárral oltották el a lángokat, ugyanakkor az utómunkálatok során a ház kéményében lerakódott korom is begyulladt, így az egységek kitisztították a kéményt is. A mentőszolgálat munkatársai egy embert kórházba szállítottak.
A szén-monoxid-érzékelők Salgótarján több otthonában is jeleztek, a megyeszékhely tűzoltóit összesen 15 ilyen esethez hívták tavaly. Az érintettek közül hárman szenvedtek valamilyen fokú mérgezést, míg ketten életüket vesztették.
A szén-monoxid szivárgásos esetekkel kapcsolatban Kapás Márton hangsúlyozta: minden olyan fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak, amely nyílt lánggal működik. A tragédiák elkerülése érdekében megfelelő levegő-utánpótlást kell biztosítani a fűtőeszköz és vízmelegítő környezetében, és célszerű a készülékek közelében, fejmagasságban egy szén-monoxid-érzékelőt telepíteni.