M. Kiss György emlékkiállításával nyitott újra szerda délelőtt a salgótarjáni József Attila Művelődési Központ.
Huszár Máté alpolgármester köszöntőjében felidézte: az 1962-ben született M. Kiss György három éve hunyt el, életének nagyobbik részét Somoskőújfaluban töltötte – azon a településen, ahol kivételes szellemi és művészi erő koncentrálódik a mai napig is. Mentorának Földi Péter festőművészt tartotta, aki tanárként, később pedig barátként ösztönözte és segítette művészi pályáján. Salgótarjánban alkotói munkássága mellett elsősorban dekoratőrként tevékenykedett, többek között a József Attila Művelődési Központban is dolgozott.
Huszár Máté szerint Salgótarján fejlődésének egyik feltétele volt a művészi élet felvirágzása, melynek fontos részét képezi a tavaszi tárlatok sorozata. Az első Salgótarjáni Tavaszi Tárlat 1971-ben nyílt meg, majd az 1980-as évektől országos kitekintésű rendezvénnyé vált. 1982-től elindult az Országos Rajzbiennálé is, ahol hazánk számos művésze, köztük számos salgótarjáni és ide kötődő alkotó jelent meg egyedi munkájával. M. Kiss György pályája ugyancsak a városi tavaszi tárlatokon és az Országos Rajzbiennálén való megjelenéssel vette kezdetét. Mint az alpolgármester fogalmazott, a művész egyedi hangvételű és virtuóznak tekinthető munkái érzékeny önvallomások.
Huszár Máté végezetül kiemelte: a modern művészethez csak akkor kerülhetünk közelebb, ha minél gyakrabban találkozzunk vele, ezért is fontos a Salgótarjáni Rendezvény- és Médiaközpont tavaly elindított értékközvetítő kiállítássorozta.
Önazonos őstehetség
A tárlatot az alkotó mentora és barátja, Földi Péter Kossuth-díjas festőművész nyitotta meg, aki visszaemlékezett M. Kiss Györggyel való találkozására. Földi Péter 1972-ben kezdett tanítani Somoskőújfaluban, itt hívták fel figyelmét M. Kiss György tehetségére. Mint fogalmazott, már ekkor fantasztikus szakmai érzékenysége volt, később pedig egyenes úton került be a képzőművészeti gimnáziumba is.
Földi Péter a megnyitón M. Kiss György önazonosságát, hitelességét hangsúlyozta. Mint kifejtette: a művészek számára eljöhet az a pont, amikor maguk is teremtővé válnak, ez pedig már küldetést jelent. Ekkor már nem tehetnek le hazug vonalat, ahogyan M. Kiss György művein sincsenek hazug vonalak: azokon csak az igazság látszik, képzőművészeti nyelvre fordítva. A Kossuth-díjas művész szerint M. Kiss György műveiben megtalálható a lírai érzékenység, a romantika, de leginkább a valóságismeret, mely fotográfus végzettségéből eredhet.
Földi Péter úgy véli, a most megnyílt tárlat egy alkotói folyamat közepét mutatja be, a képek egy belső ritmus, energia együttműködéséből jöttek létre.
Hihetetlen ez a fajta belső, szuggesztív ritmusképlet, ahogy valamit nagyon sóvárgok, ez pedig nem más, mint az élet teljességének lehetősége. Ezt pedig megpróbálom úgy láthatóvá tenni, hogy az érzékelhető valóság legyen – fogalmazott Földi Péter.
A közönség nyitvatartási időben, a József Attila Művelődési Központ Klubtermében tekintheti meg az emlékkiállítást.