Öt magyar, köztük négy Nógrád vármegyei települést köthetnek össze a jövőben buszjáratok több szlovák várossal – hangzott el a témában tartott tárgyalást követően szerdán a salgótarjáni Megyeházán.
Skuczi Nándor, a Nógrád Vármegyei Közgyűlés elnöke és Ondrej Lunter, a szlovákiai Besztercebánya megye elnöke a Volánbusz részéről Tóth Gábor közszolgáltatási vezetővel és Kameniczky Ákos üzemeltetési főigazgatóval, illetve a Besztercebánya megyei közlekedésszervező önkormányzati cég vezetőjével, Radoslav Vavrus-szal tárgyaltak arról, miként lehet összekötni a két régió településeit a tömegközlekedés segítségével.
Az egyeztetés után tartott sajtótájékoztatón Ondrej Lunter hangsúlyozta: a két megye a történelem során hosszú időn keresztül össze volt kötve, élénk volt köztük a forgalom. Egy nap azonban a határ kettévágta a két régiót, ez pedig befolyásolta az emberek közötti tapasztalatcserét, az utazást, a kereskedelmet és mindent, ami a mindennapi élethez szükséges.
Kifejtette továbbá: ez volt az első ilyen szintű találkozó a témában, melyen deklarálták a feladataikat. Ezt követően olyan munkaértekezleteket tartanak majd, ahol a két közlekedési vállalat vezetősége meg fogja szabni azokat a feladatokat, melyek eredményeképp megteremtik az átjárást a két ország települései között. Konkrétumokkal ennek értelmében még nem tudott szolgálni, a részleteket a tervek szerint kora őszre fogják kidolgozni a szakemberek. Mint fogalmazott, nagyon örülne, ha az első járatok már jövő kora tavasszal elindulhatnának.
A fejlesztés finanszírozásával kapcsolatban Ondrej Lunter azt mondta: Nógrád és Besztercebánya megye is finanszírozza majd a saját vállalásait. Szerinte olyan megoldást kell találni, mely mindkét félnek megfelelő, azt ugyanis már most tudni lehet, hogy a járatok üzemeltetése veszteséges lesz.
Hosszú távú céljuk, hogy összekapcsolják a vasútvonalakat és a négysávos főútvonalakat, ezeken pedig a tömegközlekedést is újraindítanák – hangsúlyozta Skuczi Nándor.
A vármegyei közgyűlés elnöke kiemelte továbbá: fontos, hogy a két ország és nemzet közötti gazdasági, kereskedelmi, társadalmi, turisztikai és kulturális kapcsolatokat minél inkább megerősítsék, ebben pedig kulcskérdés a közlekedési infrastruktúrák összekapcsolása.