Az egészségügyi dolgozókat ünnepelték, illetve számos elismerést is átadtak szerda délelőtt a Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórházban a július elsejei Semmelweis-nap alkalmából.
A megjelenteket elsőként Dr. Szabó Géza főigazgató köszöntötte. Mint fogalmazott, ez a nap talán az eddigieknél is jobban, pozitívabb beállításban irányítja rá a figyelmet a magyar egészségügyre, azokra az emberekre, akik áldozatot hoznak, energiát nem kímélve látják el a rászorulókat, betegeket. A főigazgató szerint lényegében ez is az egészségügy működésének alapvető tényezője: a hozzájuk fordulók segítése – ezt soha, semmilyen körülmények között nem szabad feledni.
Dr. Szabó Géza szerint ezen a napon érdemes számot vetni, mit is ad napjainkban Semmelweis Ignác szellemisége – szerinte ez elsősorban talán a folyamatos innováció, a fásultság és a kiégés elkerülése, valamint a jövőbe vetett bizalom és a feltétlen elszántság.
“Ha kellően magas erkölcsiséggel és szakmai tudással végezzük, nyugodtan összegezhetjük, hogy talán a legnemesebb hivatás a miénk – erre mindig visszatérően kell, szabad, és érdemes gondolni, hiszen ezt talán megvédhet a nehéz napokban a fásultság érzésétől” – fejtette ki a főigazgató.
Dr. Szabó Géza arról is beszélt, az elmúlt évben ismét jelentős lépést tett a kórház, illetve vele együtt Nógrád vármegye egészségügye. Az onkológiai központtal egy olyan modern struktúrát alakítottak ki és működtetnek, mely korábban nem volt jellemző, az ott biztosított ellátás pedig nem volt elérhető szűkebb régiónkban – hangsúlyozta.
A főigazgató köszönetet mondott mindenkinek, aki közreműködött benne, egyben kiemelte a csapatmunka fontosságát: „Nagyon fontosak az egyének, a ragyogó elmék, de napjainkban igazán csak csapatban lehet haladni – megfelelő együttműködéssel, egymás megbecsülésével, a másikra való számítással, biztatással.”
A főigazgató hozzátette: bízik benne, hogy egy év múlva elmondhatják, a 2023-as év egészében nagy sikert és előrelépést hozott a Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórháznak. Ehhez egészséget, boldogságot, szakmai sikereket kívánt a kórház munkatársainak, egyben hangsúlyozta: a magyar egészségügynek nagyon nagy szüksége van rájuk.
Hálájukat fejezték ki az áldozatos munkáért
Az ünnepségen Becsó Zsolt, Kelet-Nógrád országgyűlési képviselője köszönetet mondott a kórház minden dolgozójának, majd arról beszélt, milyen jelentős változásokon ment keresztül az elmúlt 10-12 évben a magyar egészségügy. Mint mondta, a legnagyobb arányú bérnövekedés ebben az ágazatban történt: az orvosok átlagbére 2010 és 2020 között két és félszeresére nőtt, 2021 januárjától pedig több lépcsőben, történelmi béremelést kaptak. Mindeközben az ápolóknál is jelentős béremelési program zajlik, de nő az egészségügy nem gyógyító területein dolgozók fizetése is – hangsúlyozta.
Becsó Zsolt ismertetése szerint jelentős infrastrukturális fejlesztések is történtek az elmúlt években, a vidéki kórházakat 500 millió forintból támogatták – köztük volt a salgótarjáni is, ahol 17,4 milliárd forintból hozták létre az onkológiai központot. 2010 óta számos kórház, rendelőintézet és mentőállomás megújult, de lecseréltek több mint ezer mentőautót is – sorolta. Jelentős változás az új egységes ügyeleti rendszer fokozatos bevezetése, valamint az is, hogy július elsejétől a védőnői ellátás a kórházak hatáskörébe kerül, így az ellátórendszer szerves részévé válik – mondta a képviselő.
Fekete Zsolt, Salgótarján polgármestere szintén köszönetét fejezte ki a kórház dolgozóinak, amiért hivatásul választották a gyógyítást, azt a nemes feladatot, ami embertársaink egészségének megóvásáról, védelméről, életének megőrzéséről szól. Mint fogalmazott, mindenki tudja, hogy ez egy nehéz hivatás, ők azonban mindennek eleget tesznek. A városvezető hozzátette: reméli, a Becsó Zsolt által felsorolt fejlesztések mindannyiuk életében előrelépést jelent és még nagyobb örömmel fogják végezni ezt az áldott tevékenységet.
Skuczi Nándor, a Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke pohárköszöntőjében szűkebb régiónk valamennyi lakójának nevében háláját fejezte ki azért a munkáért, melyet az egészségügyben dolgozók hivatásként vállalnak, ha kell, éjjel-nappal, hétvégén és ünnepnapokon is tesznek. Mindezzel ahhoz is hozzájárulnak, hogy ez a megye igazán komfortos legyen, a betegek iránti hűséggel és tisztelettel pedig azért is tesznek, hogy a nógrádiak biztonságban érezzék magukat – fejtette ki Skuczi Nándor.
Az ünnepségen felszólalt Dr. Landherr László, az onkológiai centrum vezetője, aki Semmelweis Ignác életéről és munkásságáról beszélt, kiemelve annak jelentőségét, egyben megjegyezve, milyen nehezen ismerték el az anyák megmentőjét. Az egészségügyi dolgozókat az eseményen a Zenthe Ferenc Színház két színésznője, Simon Kata és Szilvási Judit is köszöntötte zenés összeállításukkal.
Előléptetés és elismerések a Semmelweis-napon
A salgótarjáni kórház Semmelweis-napi ünnepségén ezúttal is számos elismerést, illetve egy előléptetést is átadtak: július elsejével főorvossá lép elő Dr. Kővári Helga, a Gyermekosztály adjunktusa. A Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórház Kiváló ápolója címet Fodor József, az Onkológiai gondozó diplomás ápolója vehette át, míg a Dr. Noskó Károly Emlékdíjat Dr. Abduladhem Abdulghafor Ali Abduljabbar, a Sebészeti osztály rezidense, valamint Szőke Mária, a Traumatológiai osztály felnőtt szakápolója érdemelte ki. A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Elismerő Oklevelét vehette át Hangonyiné Nagy Hajnalka, az Intenzív osztály felnőtt aneszteziológiai és intenzív szakápolója, Herczeg Gáborné, a Tüdőgondozó asszisztense, valamint Zsélyiné Kmetyi Viktória védőnő.
Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórházért elismerő oklevél kitüntetésben összesen 26 fő részesült. A díjazottak között volt Almásyné Bakos Eszter, a Rehabilitációs osztály ápolója; Angyalné Bolla Szilvia, a Pénzügyi és Számviteli osztály osztályvezető helyettese; Angyalné Deák Anikó, a Szülészet-nőgyógyászati osztály szülésznője; Benczéné Sós Erika, a Krónikus belgyógyászati osztály geriátriai és krónikus beteg szakápolója; Bodorné Hudák Alexandra, a Sürgősségi Betegellátó Osztály ápolója; Bohács Ágnes, a Fül-orr-gégészeti osztály adminisztrátora, valamint Budai Sándor, a Fenntartási karbantartási osztály szállítási csoportvezetője.
Szintén Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórházért elismerő oklevelet vehetett át Csirke Mónika, a Belgyógyászat/Kardiológia felnőtt szakápolója; Dr. Szekeres Pál, az Érsebészeti osztály osztályvezető főorvosa; Dr. Szele Kálmán, a Krónikus belgyógyászati osztály osztályvezető főorvosa; Dr. Tóth Viktória, a Neurológia-Stroke osztály osztályvezető főorvosa; Fábián Zoltánné, a Takarító szolgálat takarítója; Godó Oszkárné, a Neurológiai osztály ápolója; Koncz Ildikó, a Fizioterápiás részleg konduktora; Kovács Istvánné, a Reumatológiai osztály ápolója, illetve Kunné Halász Ildikó, az Aneszteziológiai részleg diplomás ápolója.
Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórházért elismerő oklevelet érdemelt ki továbbá Lóczi Szilvia, a Stroke részleg főnővér helyettese; Némethné Fóti Mónika, a Szülészet-nőgyógyászati osztály ápolója; Révai Attiláné, a Szülészet-nőgyógyászati osztály csecsemő- és gyermekápolója; Szénási Attila, a Szülészet-nőgyógyászati műtő műtőssegédje; Szőllősi Helga, a Gyermekosztály gyermek intenzív szakápolója; Tarjáni Eszter, a Humánpolitikai és Munkaügyi Főosztály bérügyi előadója; Telek Erika, a Laboratóriumi szakrendelés laboratóriumi szakasszisztense; Tótfalvi Adrienn, az Intenzív osztály diplomás ápolója; Viczián Györgyné, a Mammográfiai részleg részlegvezető asszisztense és Zsélyi Róbert, a Fenntartási Karbantartási osztály villanyszerelője.