Ünnepségsorozatot szervez a Hazatérés századik évfordulója alkalmából Somoskőújfalu Község Önkormányzata és a Somosi Kultúráért Egyesület.
Mint ismert, Somoskőújfalut és Somoskőt az 1920-as trianoni döntés értelmében Csehszlovákiához csatolták, ám egy több éves tárgyalássorozat után, 1924. február 15-én ismét Magyarország része lett a két község. Ebben nagy érdemei voltak Krepuska Géza orvosprofesszornak, Liptay B. Jenőnek, a Rimamurányi Vasmű Rt. igazgatójának és Auer Pál jogi szakértőnek is. A két község visszacsatolását 1999 óta a Somosi Kultúráért Egyesület és a Somoskői Váralja Egyesület kezdeményezésére a hazatérés napjaként ünneplik, 2017-ben pedig az országgyűlés a Hazatért falu címet adományozta a két határmenti községnek.
A centenárium alkalmából idén több napos eseménysorozattal emlékeznek meg a jeles eseményről Somoskőújfaluban. Szombaton 10 órakor ünnepélyesen fogadják a Krepuska Emlékexpresszt a helyi vasútállomáson, melyre már minden jegy elkelt. Február 15-én, csütörtökön 15 órától domborművet avatnak a Hazatérés Emlékházánál, ahol a Hazatérés 100 című kiállítást és a helyi alkotók tárlatát is megnyitják. A harangszó után Czikora Zsolt Hazatért falu című filmjét vetítik majd le.
A trianoni határ túlsó oldalán áll a Beszterce-lakótelepi utazó kiállítás – 3100.hu
Február 16-án, pénteken szintén a Hazatérés Emlékházában tartják a „Hazajáró” turisztikai honismereti magazinműsor közönségtalálkozóját. Február 17-én, szombaton 10 órától Varga Lajos segédpüspök tart szentmisét a Somoskőújfalui Magyarok Nagyasszonya-templomban, majd 11 óra 30 perctől ünnepi műsort rendeznek a Petőfi Sándor Műveődési Házban, ahol Lezsák Sándor, az országgyűlés elnöke és Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó is felszólal. Az ünnepségsorozat végül koszorúzással zárul a Hazatérés Emlékművénél, 13 órakor.
A Hazatérés Emlékháza a centenárium alkalmából február 15. és 17. között, 9 órától 17 óráig előzetes bejelentkezés nélkül látogatható.