Elhanyagolható, mindösszesen százezrelékes szolgáltatói árrés felszámolása mellett, lényegében a HUDEX Magyar Derivatív Energiatőzsde aktuális elszámolóárain fogja biztosítani az áramot a salgótarjáni önkormányzati cégeknek 2023-ban az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. – derült ki a városi közgyűlés csütörtök délelőtti rendkívüli ülésén. A képviselők azért ültek össze, hogy jóváhagyják a jövő évi árambeszerzésre kiírt közbeszerzési eljárást lezáró döntést – ez meg is történt.
A szokás szerint már előzetesen nyilvánosságra hozott előterjesztésben szélsőséges különbségek voltak az ajánlati árak között, a jelentős (közel kettőezerszeres) szórás hátterére az ülésen Szabó Csaba, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője is rákérdezett. Válaszában Jászberényi Miklós, a polgármesteri hivatal energetikai referense nyomatékosította, hogy az ajánlati árakban az ajánlattevők nem az elektromos energia árát jelölték meg, hanem azt az árrést (vagy kereskedői hasznot), amivel az áramot szolgáltatni kívánják.
Az önkormányzat és a Salgótarjáni Költségvetési Intézmények Gazdasági Szolgálata (KIGSZ) a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) által működtetett központosított közbeszerzési rendszerhez csatlakozott az intézményi villamosenergiaellátás céljából. Ez lényegében azt jelenti, hogy az áramot a HUDEX Magyar Derivatív Energiatőzsde mindenkor aktuális árai szerint fogja kapni az önkormányzat, nem pedig egy előre meghatározott, szerződött összegen. Hogy az ajánlatokban az erre a tőzsdei elszámolóárakra rakandó árrések között miért volt ekkora a különbség, arról az önkormányzatnak nincs információja – derült ki az ülésen.
De mennyi az annyi?
Az önkormányzathoz kötődő áramfelhasználás költségvetésileg kétfelé (illetve háromfelé) bontható. Külön szerzi be a város a közvilágításhoz szükséges elektromos energiát (a nyilvános közbeszerzési dokumentumok szerint minden elemében az intézményeivel megegyező pénzügyi konstrukcióban) és külön szerzi be azt az intézményeknek. A mostani beszerzés az utóbbit érintette: a polgármesteri hivatal, a piac, a Rendezvény- és Médiaközpont (többek között: művelődési központ, sportcsarnok, sportcentrum, zagyvarónai közösségi ház), a Salgótarjáni Városfejlesztő és Turisztikai Kft. (így az eresztvényi és salgóbányai látogatóközpontok és a gyermektábor), illetve a KIGSZ alá tartozó intézmények (például óvodák, egyes iskolák, könyvtár, múzeum) áramellátásának biztosítását célozta. Ezen felül van még egy harmadik forma: például a Salgó Vagyon Kft. vagy a VGÜ Nonprofit Kft. – mint szintén önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok – saját megrendelésben és saját költségvetésükből fedezik áramigényüket.
Ha hasonlattal kívánunk élni, akkor a közvilágítás annyi áramot emészt fel, amennyiből közel 11 millió ember tudná megszárítani a haját egyszeri alkalommal (egy 1000 wattos hajszárítóval, hat percben), az intézményi felhasználás pedig 8 millió ilyen hajszárításhoz elegendő.
Tavaly közvilágításra 103 millió forintot fizetett ki az önkormányzat, idénre pedig eredetileg 175 millió forintnyi kiadással számolt a város. A költségvetés háromnegyedéves teljesítéséről szóló beszámoló szerint szeptember végéig ugyanakkor már 192 millió forintot fizettek ki ilyen címen, az év végére várt összeget pedig 281 millió forintra módosították a büdzsében. Ebből 221 millió forint az önkormányzatot terheli, további 60 millió forint pedig a központi költségvetésből a helyi iparűzési adókedvezmény miatti kiesés ellentételezésére kapott támogatásból lett betervezve erre a sorra. A közvilágítás a fenti számok alapján 184 millió forintba kerülhet jövőre az önkormányzatnak, a járulékos díjakat és tőzsdei ár bizonytalanságát nem számolva.
Az áram ára jövőre tehát a salgótarjáni intézmények és közvilágítás esetében is a HUDEX Magyar Derivatív Energiatőzsde aktuális értékéhez fog igazodni. 2020 során az elszámolóár bő 50 EUR/MWh-n mozgott, 2021 során innen lassú, konstans emelkedés indult és év végére átlépte a 120-as értéket, az idei év pedig további növekedést hozott, kiugró fluktációval.
Bár ez egy egyszeri kiugrás volt, november elejétől már újra az év első felében megrajzolt trendvonalra helyezkednek a jelenleg lassan emelkedő árak. A cikkünk megjelenésének időpontjában rögzített utolsó érték 408 EUR/MWh.
Ez az összeg a rendszerhasználati és egyéb, a villamosenergia-törvény szerinti díjakat nem tartalmazza. A tőzsdei értékek változását látva, ebben jelentős a bizonytalanság, ami jelenleg inkább az ettől több irányába mutat.
A kereskedő árrése 2 százezred (0,00002) százalék lesz, vagyis mindösszesen néhány ezer forint. Feltettük a kérdést az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.-nek, hogy milyen üzleti stratégia áll ennek az igen alacsony haszonkulcsnak a hátterében? A cég mindösszesen annyit reagált, hogy egyedileg határozzák meg ajánlati áraikat, amelyek mértéke minden ügyfél esetében számos tényezőtől függ, többek között a szerződéses időtartamtól és az igényelt mennyiségtől.
Más városok
Az önkormányzatok két stratégia közül választhatnak. Csatlakoznak a KEF-hez és a folyamatosan mozgó tőzsdei árat választják, vagy fix összegre szerződnek le. Előbbi jelentős bizonytalanságot hordoz magában, így egyben azt az eshetőséget is, hogy az energiadíjak esetlegesen csökkenésnek indulnak a jövő év során. Egy ilyen forgatókönyv ebben a konstrukcióban az adott önkormányzatnak költségcsökkenést jelent, fix szerződésnél viszont ilyen esetben is a szerződött összeget fogják fizetni, ami az elmúlt hetek tapasztalatai alapján a mostani tőzsdei elszámolóár akár másfélszerese is lehet.
Tavaly ilyenkor még 140-170 EUR/MWh-s ajánlatokat kaptak az önkormányzatok éves szerződésekre – aki erre rábólintott, kifejezetten jól járt. A döntéseket akkor a településeken 110 EUR/MWh körüli elszámolóárak ismeretében kellett meghozni. Az elmúlt hetekben – szűk 400 EUR/MWh-s érték mellett – átszámítással Szombathely 635-ös, Kalocsa 480-as érték körüli áron kötötte le áramigényét, Debrecen viszont elutasította a 450 EUR/MWh körüli ajánlatot.
A jelenlegi helyzetben az energiaárak igen érzékenyen érintik az önkormányzatokat is. A távfűtés jelentős áremelkedése apropóján korábban a földgáz árával kapcsolatban is részletesen körüljártuk a helyzetet.
Intézményeknél és egyes vállalkozásoknál több mint tízszeresére emelkedik a hődíj Salgótarjánban – 3100.hu
Szeptember végén jelent meg a Magyar Közlönyben az a rendelet, mely a távfűtés árát alapjaiban meghatározza. A december 31-ig érvényes szabályozásból kiderül: a lakosság ugyanannyit fizet az utolsó negyedévben is, mint eddig, az intézmények és számos esetben a helyi vállalkozások számlája akár az eddigi tizenháromszoros összegéről fog szólni.