A Greenpeace Magyarország hétfőn megjelent beszámolója szerint legújabb méréseik alapján rendkívül veszélyes, rákkeltő vinil-kloriddal szennyezett víz folyt az egykori acélgyárnál a Salgó-patakban. A szervezet közlésében úgy fogalmazott, hogy a szennyezés még a március 15-i hosszú hétvégén, “az Éltex Kft. salgótarjáni telephelyéről” folyt ki a Salgó-patakba.
FRISSÍTÉS: Cáfolta az Éltex Kft., hogy telephelyükről került veszélyes anyag a Salgó-patakba
A Greenpeace azt írta, helyi lakosok jelezték feléjük, hogy a Salgó-patakba furcsa, vöröses sárgás lé folyt a cég telephelyéről. A szakértőik március 18-án kimentek a helyszínre, ahol mintákat vettek a patakban folyó szennyvízből, majd értesítették az illetékes hatóságokat. A vizsgálat kimagasló mértékben mutatott ki az emberi egészségre rendkívül veszélyes vinil-kloridot, diklóreténeket, illetve az arzénkoncentráció is magasabb volt a megengedettnél.
Becsó Zsolt egzakt tájékoztatást kért a kormányhivataltól, Fekete Zsolt a védelmi bizottság összehívását kezdeményezte
A Greenpeace a város önkormányzatát is értesítette, Fekete Zsolt polgármester pedig hétfőn délelőtt közösségi oldalán reagált a fejleményekre. Mint ismertette, az önkormányzat feljelentést tesz a rendőrségen minden olyan szereplővel szemben, akinek tudomása volt a mérgező anyagokról és semmit sem tett ellene, valamint minden olyan illetékes hatósággal szemben, akik eddig szemet hunytak a cég tevékenysége felett. Kezdeményezik a helyi védelmi bizottság összehívását is – tette hozzá.
A szennyezést politikai síkra terelve Fekete Zsolt arról is írt: tiltakoznak az ellen, hogy Salgótarján területét veszélyes hulladéklerakónak használja a “NER”. “Mi több, a probléma országos méretű, ezért tiltakozásra hívunk minden önkormányzatot és minden jó érzésű embert, hogy sem Salgótarján, sem az ország területét ne használja a kormány jól fizető, a magyar emberekre veszélyes hulladéklerakónak!” – írta a baloldali polgármester.
Becsó Zsolt országgyűlési képviselő 3100.hu-hoz eljuttatott levelében a környezetvédelmi hatósággal is rendelkező Nógrád Vármegyei Kormányhivatal vezetőjétől kért tájékoztatást. A Szabó Sándor főispánnak címzett levelében emlékeztetett: április első hetén Kreicsi Bálinttal, a Hajrá, Salgótarján! Egyesület elnökével és Turcsány László önkormányzati képviselővel bejáráson vettek részt az említett telephelyen, mely során veszélyes anyagokkal, illetve veszélyt jelenthető munkafolyamatokkal nem találkoztak, csak raktározási tevékenységgel.
Határozottan azt az álláspontot képviseljük, hogy az emberek biztonsága, egészsége és nyugalma az első. A felesleges hangulatkeltés elkerülése és a lakosság hiteles tájékoztatásának érdekében kérem, hogy amennyiben az ügyben eljárást folytatnak vagy bármely szervük eljárást folytat, illetve annak van már bármilyen hivatalos eredménye, azt kérem hozzák nyilvánosságra és arról tájékoztassák a közvéleményt – írta Becsó Zsolt.
Jelentős feladat a kármentesítés
Bár a Greenpeace nevesítve utal az aktuális szennyezés forrására, ahogyan Fekete Zsolt polgármester is egyértelműen itt látja a felelősséget, hivatalos megerősítés hiányában elhamarkodott lenne egyértelmű kijelentést tenni. Az egykori acélgyár területén ugyanis számos más cég is működik, továbbá a vízfolyás részben a gyárterület alatt, egy “alagútban” halad, majd a Borbély utcai vasúti átjáró közelében, az iskola mögött lép ki újra a szabadba.
Az Éltex Kft. nyilvános sajtóbejáráson mutatta meg közel egy évvel ezelőtt a helyszínt. A cég felszámolásból, “nyomott áron” vásárolta meg a területet, arra a feltételre is tekintettel, hogy a kármentesítést nekik kell majd elvégezni. Az egykori acélgyár területén az évszázados nehézipar nyomai köszönnek vissza a környezeti állapotokon. A tavalyi bejárás előtt már 580 tonna olajos folyadékot már elszállítottak, és még legalább duplaennyi várt erre, nem beszélve a további olyan anyagokról és szennyezett földről, mellyel szintén kezdenie kell majd valamit a vállalkozásnak.
Mint az a közel egy évvel ezelőtti bejáráson szintén elhangzott: a telephely alatt folyó patak vizét többször bevizsgáltatták, az eredmények alapján pedig semmliyen szennyező anyag nincs benne, beszivárgásoktól mentes a vizet elvezető műtárgy.
Az eset kapcsán megkerestük a Greenpeace és a polgármester által hivatkozott Éltex Kft.-t is, a cég későbbre ígért tájékoztatást. Amint ez megtörténik, újabb beszámolóval jelentkezünk.