„Rendkívül fontos, hogy egy kistelepülésen olyan óvodát adnak most át, amely Európában bárhol megállná a helyét” – fogalmazott Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a vizslási Bóbita Óvoda keddi átadóünnepségén. Az intézményt a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz 180 millió forintnyi támogatásából nem csak felújították, de bővítették is.
Rétvári Bence aláhúzta: a kormány számára kifejezetten fontos, hogy a kistelepüléseken is fejlődjenek az óvodák, valamint az is, hogy nőjön az óvónők megbecsülése.
Kifejtette továbbá: ahhoz, hogy egy olyan nemzedék nőjön fel, melynek tagjai között iskolás korban már nincs számottevő különbség, fontos a hároméves kortól kötelező óvoda és a megbecsült, jó képességű óvónők presztízsének biztosítása. Emiatt is döntöttek úgy, hogy a béremelés az óvodapedagógusokra is kiterjed.
Rétvári Bence kitért arra is, hogy az elmúlt 13 évben 18 ezer új óvodai férőhelyet hoztak létre, az óvónők száma pedig 30 ezerről csaknem 31 ezerre nőtt. Ismertetése szerint óvodák építésére, bővítésére és felújítására közel 320 milliárd forintot fordítottak az utóbbi években, az étkezés pedig a bölcsődékben és az óvodákban tíz gyerekből nyolc számára ingyenes. Ez nagyon fontos, hiszen Németországtól Norvégiáig egyáltalán nem alapvető, hogy az óvodai ellátás ingyenes – tette hozzá.
Az államtitkár végezetül azt mondta: meg kell becsülni a magyarországi óvodai rendszert, az óvónők munkáját, és “örülhetünk annak, hogy egyre inkább családbarát országban élünk”, ahol a családokat nemcsak anyagilag támogatja a kormány, hanem olyan intézményrendszer van – beleértve a védőnőket, a bölcsődéket, az óvodákat és az iskolákat is -, amely a család szempontjait tartja fontosnak.
Kívül-belül megújult a vizslási óvoda, önkéntesek és vállalkozók is segítettek
Marcsok Nikoletta, a Bóbita Óvoda vezetője az ünnepségen ismertette: a projektben egy korszerű, a mai kor igényeit kiszolgáló, biztonságos, vidám, gyermekközpontú épületet alakítottak ki. Az intézmény nem csak belülről, de kívülről is teljesen megújult: az udvaron modern kültéri játékokat és egyéb elemeket, köztük madármegfigyelő házat, KRESZ-pályát és magaságyásokat is elhelyeztek. A néphagyományokat őrző, környezettudatos óvoda célja, hogy elnyerje a Zöld óvoda címet, ehhez pedig most minden szükséges eszközt megkaptak – tette hozzá.
Mint mondta, a kétcsoportos, 55 férőhelyes óvodában egyéni fejlesztőszobát, logopédiai foglalkoztatót, tornatermet és raktárt is kialakítottak. A kültéri fejlesztésekhez önkéntesek és helyi vállalkozások is hozzájárultak, akiknek köszönetet mondott a településvezető.
Skuczi Nándor, a Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke az ünnepségen hangsúlyozta: ő maga és a vármegyei önkormányzat is mindig arra fog törekedni, hogy segítsenek a hozzájuk fejlesztési elképzelésekkel forduló településeknek. Skuczi Nándor egyben köszönetet mondott a kormánynak, amiért törődik a vidék Magyarországával. Mint mondta, a cél az, hogy aki ide született vagy ide költözött, az itt tudjon boldogulni és szeresse Nógrád vármegyét. A vármegyei közgyűlés elnöke végezetül az kérte a helyiektől, építsék együtt Vizslást és Palócföldet.
Becsó Zsolt, Kelet-Nógrád országgyűlési képviselője örömét fejezte ki, amiért a TOP Plusz révén, illetve a helyiek összefogásával korszerűsíteni és bővíteni tudták a vizslási óvodát. Mint felidézte, 2014 környékén megnyíltak az európai uniós források, illetve a kedvező gazdasági helyzetnek köszönhetően a kormány is támogatást tudott nyújtani, így Kelet-Nógrádban is elindulhatott egy erőteljes településmegújítási program.
A képviselő szerint Vizslást ez a pozitív folyamat ekkor még elkerülte, ám az időben történt váltásnak köszönhetően mára számos fejlesztés valósult meg: többek között a templom, közintézmények, utak és járdák is megújultak az elmúlt három és fél évben. Becsó Zsolt hangsúlyozta: bízik benne, hogy ez a folyamat folytatódik és egy virágzó, otthonos települést tudnak közösen létrehozni.