A megújult Dornyay Turistaház mellett várták az érdeklődőket szombat délután a Muzsikál az erdő programjaira. A rendezvényen a szervezők és Salgótarján városa is elismerését fejezte ki a másik fél felé: Szabó Lajos főszervező Salgótarján Emlékérmet vehetett át, míg a vármegyeszékhely támogatását emlékplakettel köszönte meg a Muzsikál az erdő csapata.
A szombat délutáni eseményen elsőként Dániel Zoltán alpolgármester köszöntötte a megjelenteket, aki örömét fejezte ki, amiért először találkozhattak a megújult Dornyay Turistaház mellett. Mint mondta, nagy büszkeségük, hogy sikerült felújítani ezt a patinás épületet, és bízik benne, hogy a létesítmény szolgáltatásaival, kínálatával a helyiek és a turisták igényeit is maximálisan ki tudja majd szolgálni.
Dániel Zoltán kiemelte: 20 év nagy idő, a Muzsikál az erdő mostanra országszerte rendez programokat az emberek legnagyobb megelégedésére, immár pedig közel fél évtizede Salgótarjánban és környékén is jelen van. Az alpolgármester beszéde végén köszönetet mondott a szervezőknek és mindenkinek, aki hozzájárult az előző évek nagy sikereihez és az idei év programjaihoz.
Fekete Zsolt, Salgótarján polgármestere beszédében aláhúzta: ez a rendezvény nem lehetne ma itt, ha nincs Szabó Lajos erdőmérnök, a Muzsikál az erdő programsorozat főszervezője. Mint emlékeztetett, az utóbbi években Salgótarjánban és környékén is több Muzsikál az erdő rendezvényt tartottak, így Szabó Lajos méltán kiérdemelte, hogy Salgótarján Emlékéremben részesüljön. Fekete Zsolt kifejtette: bízik benne, hogy a Muzsikál az erdő hagyománya a jövőben csak erősödni fog, és ha a Dornyay Turistaház teljes egészében megnyitja kapuit, ismét egy pezsgő kulturális művészeti élet kezdődhet el.
Szabó Lajos az elismerés kapcsán úgy szólt: az érdem azé a csapaté, összefogásé, akik évről évre megdolgoznak azért, hogy ismét létrejöjjön a Muzsikál az erdő. Mint fogalmazott, számukra ez egy küldetés, és úgy látja, egyre többen értékelik ezt. A főszervező azt mondta: nagy örömére szolgál, amikor ez ilyen módon is kifejezésre jut, és ország-világ láthatja a kezdeményezés fontosságát.
Összefogtak a természet és a lélek pusztítása ellen
A közönséghez intézett beszédében Szabó Lajos elmondta: eltelt 20 év, ilyenkor pedig az ember kicsit megáll, és visszagondol az elmúlt időszak élményeire, eseményeire, illetve elgondolkodik azon, mit csináltak jól, mit rosszul.
Szabó Lajos felidézte az első Muzsikál az erdő kapcsán megfogalmazott küldetésüket is, mely így szólt: felgyorsult világunkban nap mint nap érezzük a természet és a lélek pusztítását, mely ellen egyre többen küzdenek. Most létrejött egy összefogás művészek, erdészek, illetve az ország kulturális életét, illetve az erdőt féltő és felemelni akarók között, melynek célja, hogy egy olyan aktív kikapcsolódási lehetőséget teremtsenek a térség lakóinak és turistáinak, mely a zenéhez és az erdőhöz egyaránt kötődik.
A főszervező szerint ezek a gondolatok ma is aktuálisak – ezt bizonyítja az is, hogy 2004-ben sokan csatlakoztak ezekhez az értékekhez a helyi kulturális élet szereplői, erdészek, természetvédők, illetve önkormányzati vezetők közül. A rendezvénysorozat idővel átterjedt a Mátra déli oldalára, Heves vármegyébe, 2013-ban pedig Kecskemét térségében is megjelent, így a Muzsikál az erdő ekkor országossá vált. Ezt követően minden évben újabb és újabb helyszínek csatlakoztak, köztük Székesfehérvár, Miskolc és Gyula térsége is – idézte fel Szabó Lajos.
A 2016-os esztendő ismét kiemelkedő volt a Muzsikál az erdő történetében: ekkor először már határon túli helyszínekre is ellátogattak. Az elmúlt évben ez az út folytatódott, és Erdélyben is megrendezték a programsorozatot, melyről így elmondhatták, hogy Kárpát-medencei kiterjesztésű lett – hangsúlyozta a főszervező.
Fontos azt is kimondani, hogy a jelenleg az egész világon uralkodó, fogyasztói szemléletű, korlátlan gazdasági növekedésben gondolkodó társadalmi-gazdasági rend nem életképes hosszú távon. Ezért egy új útra van szükség, ezt keresik a Muzsikál az erdő rendezvényein is, egy olyan környezetben, amely értékekkel van kirakva, melyekre alapozva lehet megtalálni ezt az utat – fogalmazott Szabó Lajos.
Beszéde után Szabó Lajos átadta a Borbás Enikő keramikus által készített plaketteket, melyet a huszadik évforduló alkalmából álmodtak meg. Mint mondta, a plakettel szeretnék megköszönni azoknak a szeretetét, támogatását, jó szándékát, akik az elmúlt 20 évben sokat tettek a Muzsikál az erdő megvalósulásáért.
Szabó Lajos plakettet adott át Salgótarján önkormányzatának, Czékmánné Kelecsény Ágnesnek, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Nógrád Vármegyei Szervezete elnökének, illetve Petruska András énekesnek, aki a köszöntők után maga is zenélt az eresztvényi erdőben összegyűlt közönségnek.