A felajánlások száma és a felajánlott összeg is nőtt, így több mint 15 milliárd forint jut el még idén a civil szervezetekhez az szja 1 százalékokból, Nógrádban leginkább állatvédő és -mentő civileket támogattak az adózók. A három “legnépszerűbb” ilyen civil közösség mintegy 1800 felajánlót tudhat maga mögött.
A felajánlások fogadására jogosult szervezetek közül országosan a legtöbbet, 337 millió forintot az Országos Mentőszolgálat Alapítvány kapott idén – derül ki a NAV most közzétett adataiból. Több mint 40 ezren ajánlották fel személyi jövedelemadójuk egy százalékát a mentők alapítványának. Országosan több mint 1 millió 800 ezer érvényes nyilatkozat érkezett a civil szervezetek számára, a tavalyinál 26 százalékkal többen ajánlották fel az adójuk egy százalékát.
Mögöttük a ságújfalui székhelyű Mancs Menedék Állatvédő Egyesület következik bő 3,7, majd a salgótarjáni Mentőöv Állatvédő Egyesület, mintegy 3,3 millió forinttal – előbbi szervezetet közel félezer, utóbbit bő 400 adózó választotta.
Egymillió forint feletti összeghez jut Nógrádból többek között a Karancs Mentőkutyás Alapítvány, a balassagyarmati Kiss Árpád Nevelési Alapítvány és a pásztói HELP Mentőkutyás Egyesület is. A Nógrád Táncegyüttest fenntartó Salgótarjáni Néptáncművészetért Közalapítványnak összesen közel 1 millió forintot ajánlottak fel az adózók.
A működésük gerincét adják az adó 1 százalék felajánlások
Miután mint a legtöbb magánmenhelynél, így esetükben sem érhető el állami támogatás a működésük biztosításához, az ilyen formában felajánlott összeg a működésük gerincét adja – mondta megkeresésünkre a Mancs a Szívben Állatvédő Egyesület elnöke. Paróczai Katalin hozzátette: magánszemélyek sora segíti működésüket adományokkal és felajánlásokkal, ami szintén nélkülözhetetlen a menhely fenntartásához. Ugyanakkor úgy az állatok ellátásához, mint az állatorvosi költségek finanszírozásához ez a típusú felajánlás járul hozzá leginkább – az őket választóknak ezért egyben köszönetet is mondott.
A salgótarjáni Zagyva-rakodói garázssornál található menhelyen jelenleg 140 kutyát és 62 macskát látnak el, a helyszín a kezdeti nehézségeket követően egyre rendezettebb. A menhely kialakításához és megfelelővé formálásához a Salgótarján Foglalkoztatási Nonprofit Kft. nyújtotta a legnagyobb segítséget, mások mellett építőanyagok biztosításával a Silver Tüzép, mint állandó támogató volt még visszatérően segítségükre, legutóbb pedig a Hajrá, Salgótarján! Egyesület vállalta magára, hogy megoldják a telep vízelvezetési problémáit – mondta az egyesület elnöke.
Bár számos civil szervezet, köztük ők is szemléletformáló programokkal látogatják az iskolákat, sétáltató napokat szerveznek és minden alkalmat megragadnak annak érdekében, hogy hozzájáruljanak az állatvédelem ügyében a pozitív változásokhoz, ez egyelőre szélmalomharcnak bizonyul. Sajnos nem látni, hogy javulna a helyzet, sőt, egyre kegyetlenebb állatkínzásokkal, egyre borzalmasabb dolgokkal szembesülnek – fogalmazott a Mancs a Szívben Állatvédő Egyesület elnöke.