A hagyományoknak megfelelően múlt szombat este, a Salgótarján várossá nyilvánításának évfordulója alkalmából rendezett városi díszünnepségen adták át az önkormányzat által alapított kitüntető címet és díjakat. Az odaítélésről a beérkezett javaslatok alapján a közgyűlés döntött, az elismeréseket Fekete Zsolt polgármester, valamint Dániel Zoltán, Huszár Máté és Pataki Csaba alpolgármesterek adták át.
Fekete Zsolt polgármester a József Attila Művelődési Központban rendezett ünnepségen felidézte: Salgótarján első díszpolgára a magyar ipari termelőmunka egyik legnagyobb alakja, az élete utolsó pillanatáig dolgozó Chorin Ferenc volt.
Az első salgótarjáni kitüntető cím átadása óta közel négy emberöltőnyi idő telt el, az évtizedek alatt a város kitüntetettjeinek rangos sorát sok kiváló személy és közösség gazdagította, akik felelősséget érezve munkálkodtak a város jövőjéért, fejlesztéséért. Ilyen követendő példaképek az idei kitüntetettek is, akik a maguk közösségében szolgálták, szolgálják Salgótarjánt – fogalmazott a polgármester.
A múltból való építkezés és az összetartozás fontosságát hangsúlyozta Fekete Zsolt a városi díszünnepségen – 3100.hu
A múlt, a jelen és jövő kézen fogva járnak, mint ahogy az egymást követő generációk is együtt teremtenek közösséget. Akkor leszünk, vagyunk sikeresek, ha ezt elfogadjuk – fogalmazott Fekete Zsolt…
Posztumusz „Salgótarján Díszpolgára” kitüntető címben részesült a 2008-ban elhunyt dr. Gótai László, aki diplomája megszerzése után, 1969-ben kezdett el Salgótarjánban fogorvosként dolgozni a megyei kórház rendelőintézetének fogászatán. 1971 és 2001 között több beosztásban dolgozott a rendelőintézetben, amelynek intézményvezető főorvosává 2002-ben nevezték ki. Pályafutása során több vármegyei és országos szakmai szervezet tagjaként tevékenykedett. A helyi Polgári Kör egyik alapítója, az SBTC egykori vezetőségi tagja, a Zsidó Hitközség néhai elnöke volt, valamint éveken át vezette az eredményes Lendület Tenisz Egyesületet is. A díjat dr. Gótai László özvegye vette át.
„Pro Urbe” díjat kapott dr. Egyed Ferdinánd, aki 1998-ban kezdeményezője volt Salgótarján Megyei Jogú Város Szlovák Nemzetiségi Önkormányzata megalakulásának, amelynek 2002-től az elnöke. Nógrád Vármegye Szlovák Nemzetiségi Önkormányzatának közel 20 éve tagja, 2019-től elnökként vezeti a testületet. Az Országos Szlovák Önkormányzat tagjaként 2006-tól képviseli eredményesen Salgótarján és a vármegye érdekeit. A Nógrád Táncegyüttest működtető Salgótarjáni Néptáncművészetért Közalapítvány kuratóriumának 2014-től tölti be az elnöki tisztségét.
Szintén „Pro Urbe” díjat vehetett át Hranek Ferenc, Salgótarján Megyei Jogú Város Roma Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke. Aktív közéleti szerepvállalása 1989-ben kezdődött. A Phralipe Független Cigány Szervezetnek országos ügyvivője, valamint Nógrád megyei elnöke lett. Jelentős szerepet vállalt 1991-ben a zagyvapálfalvai népkonyha-szolgáltatás elindításában, valamint a későbbiekben – a Magyar Vöröskereszttel együttműködve – Salgótarjánban, a Zöldfa úti anya-gyermek menedék létesítésében. 2019-ben választotta meg a Közgyűlés Ügyrendi Bizottsága tagjának, valamint ettől az évtől vezeti a város Roma Nemzetiségi Önkormányzatát is.
„Pro Arte” díjat adományoztak Orbán György János művésztanárnak és népzenésznek, a Balassi Bálint Asztaltársaság elnökének. Orbán György János 1976-ban csatlakozott a táncházmozgalomhoz, majd az elismert Dűvő zenekar egyik alapító tagja lett. 1979 óta tevékenykedik Salgótarjánban. Alapító tagja a „Pál József Irodalmi Körnek”, valamint a 2010-ben alakult START 20:10 Salgótarjáni Alkotóműhelynek. Az 1988-ban újjáalakult, salgótarjáni székhelyű Balassi Bálint Asztaltársaságnak 1998 óta az elnöke. Az egyesület a többnyire városhoz kötődő írókat, költőket és képzőművészeket szervezi alkotóközösséggé, emellett elhivatottan támogatja a fiatal helyi tehetségeket és patronálja az idősebb korosztály szakmai köreinek munkáját is.
„Salgótarján Szolgálatáért” díjat érdemelt ki Angyalné Wilwerger Józsa Júlia, aki közel másfél évtizedig volt a város főépítésze. A Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán 1980-ban szerzett okleveles építészmérnöki végzettséget, majd Nógrád vármegyei és salgótarjáni állami vállatoknál, valamint gazdasági társaságoknál tevékenykedett. 2008-ban kezdett el dolgozni főépítészi munkakörben, tevékenységével hathatósan segítette Salgótarján gazdasági és építészeti fejlődését. A 2022-ben történt nyugállományba vonulását követően főépítészi tanácsadóként tevékenykedett a polgármesteri hivatalban.
A várossá nyilvánítás 102. évfordulóját ünnepelték Salgótarjánban – 3100.hu
Az itt élők összefogása, közös akarata biztosíthatja Salgótarján fejlődését – mondta Fekete Zsolt polgármester múlt szombaton délelőtt, a Salgótarján várossá nyilvánításának 102. évfordulója alkalmából rendezett koszorúzási ünnepségen.
„Salgótarján Jövő Nemzedékéért” díjat kapott Fehér Edit óvodapedagógus, aki 1981-ben kezdte óvónői hivatását jelenlegi munkahelyén, a Salgótarjáni Összevont Óvoda és Bölcsőde Nyitnikék Tagóvodájában, amelynek 1994-től tagóvoda-vezetője. Fehér Edit 2005 és 2007 között szaktanácsadói feladatokat látott el. A Magyar Óvodapedagógiai Egyesület Salgótarjáni Városi Körében kezdetben elnökhelyettes volt, 2010-től pedig elnökeként tevékenykedik. 2014 óta szinte folyamatosan és sikeresen vezeti a városban működő dajkákból és pedagógiai asszisztensekből álló városi munkaközösséget.
A „Salgótarján Sportjáért” – díjat a Salgótarjáni Atlétikai Clubnak ítélték oda, az elismerést Bakos László elnök vette át. A SAC − sportegyesületi jogelődjeinek feloszlását követően −, Angyal János elnökletével alakult meg 2000-ben. Nógrád vármegye legeredményesebb atlétikai klubja az évek során kiemelkedő sportsikereket és versenyeredményeket ért el. Minden bajnoki korcsoportban indítanak atlétákat, több szakágban is. Mint elhangzott, a SAC visszahelyezte Salgótarjánt a hazai atlétika térképére – ezt igazolja, hogy 2017 óta több országos szintű versenyt tudtak a városba hozni, így a Mezei Futó Magyar Liga egyes fordulóit is.
A „Salgótarján Gazdaságáért” – díjat Bodnár Béla vehette át, aki az 1990-es évek elején egyéni vállalkozóként kezdett el dolgozni, majd 1997-ben megalapította a BDF Bodnár Daru-Földmunka Építőipari és Kereskedelmi Kft.-t. A 2000-es években olyan nagyszabású munkálatokban vett részt a cég, mint például a 21-es számú főút négysávosítási programjához tartozó szennyvízcsatorna építése és a salgótarjáni szennyvízcsatorna-hálózathoz kapcsolódó beruházások. Bodnár Bélát gyermekei is követték a családi vállalkozásban. A BDF Kft. vezetését napjainkban már fia, Bodnár Balázs látja el, 2007-ben pedig megalakították a B&B Salgó Kft-t is.
A „Salgótarján Civil Társadalmáért” – díjat Fekete Lászlóné, a Nyugdíjasok Nógrád Megyei Képviseletének elnöke érdemelte ki. Fekete Lászlóné, született Gallovich Éva hosszú évek óta a város helyi társadalmi és közösségi életének meghatározó alakja. Számos civil szervezetben tevékenykedett eredményesen, többek között a Salgótarjáni Tájak Korok Múzeumok Klub Egyesületében. Jelentős részt vállal a helyi idősek napközi otthonai és klubjai kulturális tevékenységének szervezésében. A Nyugdíjasok Nógrád Megyei Képviseletének 2009-től tölti be az elnöki tisztségét, de tagja a városi Idősügyi Tanácsnak, három ciklus óta a Civil Kerekasztalnak, valamint a Nyugdíjasok Országos Képviselete elnökségének is.