Az itt élők összefogása, közös akarata biztosíthatja Salgótarján fejlődését – mondta Fekete Zsolt polgármester múlt szombaton délelőtt, a Salgótarján várossá nyilvánításának 102. évfordulója alkalmából rendezett koszorúzási ünnepségen, a Kohász Művelődési Központnál.
Fekete Zsolt úgy fogalmazott: amikor Petőfi Sándor 1845-ben a Karancs és a Salgó vidékén járt, még egy romantikus, különös tájat láthatott, a hegyoldalakon és a völgyekben csak kis falvak húzódtak meg. A költő látogatása után közel egy évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy a szűkebb pátriánkba érkezők már egy dinamikus fejlődésnek induló Salgótarjánt láthassanak. Ebben meghatározó jelentősége volt annak, hogy az első világháború utáni döntések következtében a salgótarjáni szén- és iparmedence súlya felértékelődött – részben szintén ennek volt köszönhető, hogy a település városi rangot kapott – fejtette ki.
A múltból való építkezés és az összetartozás fontosságát hangsúlyozta Fekete Zsolt a városi díszünnepségen – 3100.hu
A múlt, a jelen és jövő kézen fogva járnak, mint ahogy az egymást követő generációk is együtt teremtenek közösséget. Akkor leszünk, vagyunk sikeresek, ha ezt elfogadjuk – fogalmazott Fekete Zsolt…
Mint Fekete Zsolt felidézte, 1922. január 27-én, délelőtt 9 órakor a mai Kohász Művelődési Központban, az acélgyári olvasóegylet nagytermében tartotta meg alakuló közgyűlését Salgótarján rendezett tanácsú város képviselő-testülete. Ezzel sokak álma vált valóra, az álmot pedig első polgármesterünk, dr. Förster Kálmán és munkatársai tették teljessé, akik egy olyan várost hagytak örökül, melynek fejlődése Magyarország 20. századi történetében is kiemelkedő volt – hangsúlyozta.
A polgármester szerint ezt igazolja Zsoldos Béla, Nógrád vármegye főispánjának 1932-ben elhangzott ünnepi beszéde is, melyben azt mondta: „a lakosság áldozatkészsége, nagyszámú intelligenciája, a számottevő munkásság józan gondolkodása, a fejlődés erős akarása és vezetőségének a haza és a város szeretetéből fakadó önzetlen munkája, helyes célkitűzései oly hatalmas tempóval indultak és nyilvánultak meg maradandó és látható eredményekben, amelyhez hasonlót egy város gyermekévei sem tudnak felmutatni”.
A polgármester szerint egy város jövője csak akkor biztosított, ha az anyagiak mellett szellemi energiákkal is rendelkezik. Ehhez hozzátartozik múltunk megismerése és elődeink tisztelete is – ezért ünnepeljük meg évről évre várossá nyilvánításunk évfordulóját – mutatott rá.
Kitüntető címeket és díjakat is átadtak a várossá nyilvánítás évfordulóján – 3100.hu
A hagyományoknak megfelelően múlt szombat este, a Salgótarján várossá nyilvánításának évfordulója alkalmából rendezett városi díszünnepségen adták át az önkormányzat által alapított kitüntető címet és díjakat.
Fekete Zsolt úgy folytatta: dr. Förster Kálmán 1943-ig tartó munkásságával és kortársai segítségével jelentős városépítési terveket valósított meg. „A mérce magasra került – itt ér össze múlt, jelen és jövő, hiszen, ahogy annak idején, úgy most sem megy egymás nélkül. A politikus és a hétköznapi ember csak együtt, egymást támogatva tudja előre vinni az életünket meghatározó, lényeges dolgokat” – mondta a polgármester. Egyben arra kért mindenkit, higgyenek abban, hogy összefogással, egymás munkájának megbecsülésével és tenni akarással bebizonyítják, hogy Salgótarján méltó a történelmi ősökhöz, és az utánunk jövő nemzedékek is büszkén gondolhatnak majd az elődökre.
„Hiszek abban, hogy egy család, egy közösség vagy egy település akkor tud igazán erős lenni, ha érzi az összetartozást, fejlődésünket pedig az itt élők összefogása, közös akarata biztosíthatja” – zárta sorait Fekete Zsolt. A polgármester köszöntője után koszorúzással zárult az ünnepség, melyen közreműködött a Bányász-Kohász Fúvószenekar is.