Számos területen valósulhatnak meg fejlesztések a következő években Salgótarjánban a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz által biztosított forrásból – erről a Salgótarján Ma önkormányzati havilap számolt be.
A cikkben ismertetik: amennyiben az állami Irányító Hatóság elfogadja Salgótarján Fenntartható Városfejlesztési Stratégiáját, a város megkötheti az együttműködési megállapodást a teljes TOP Plusz keretre. A megyeszékhely a 2021-2027-es időszakra 11,176 milliárd forintos fejlesztési keretet kapott, melyből négy nagyobb területen valósulhatnak meg beruházások.
Önkormányzati ingatlanok energetikai korszerűsítésére közel 1 milliárd forintot, egészségügyi és szociális, illetve oktatási és nevelési infrastruktúra fejlesztésére mintegy 2,3 milliárd forintot, társadalmi projektekre több mint 1,2 milliárd forintot, városfejlesztési – azaz például utak, közterek, parkolók felújítására és turisztikai – projektekre pedig 6,4 milliárd forintot fordíthat majd a város.
Becsó Zsolt: 12 milliárd forint dedikált pályázati kerete lesz Salgótarjánnak
A 2021 és 2027 közötti Európai Uniós költségvetési ciklusban 11 milliárd 156 millió forint dedikált pályázati kerettel gazdálkodhat majd Salgótarján – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján Becsó Zsolt országgyűlési képviselő.
Orvosi rendelők, iskolák, közterek újulhatnak meg
A cikkben részletesen ismertették, hogy a lakossági igényeket, illetve a cégek, intézmények, szakértők és szervezetek javaslatait figyelembe véve milyen fejlesztési stratégiát dolgoztak ki. A tervek szerint folytatódni fog az orvosi rendelők felújítása: korszerűsítik majd a Beszterce-lakótelepi és a Vásártéri rendelőket, míg a nyugati városrészben új háziorvosi, Zagyvapálfalván pedig fogorvosi rendelőt alakítanak ki. Létrehozzák továbbá a gyermekek átmeneti otthonát, de fejleszthetik a hajléktalanok nappali melegedőjét is.
Mint írták, az előző ciklusban szinte minden salgótarjáni óvoda megújult, ám a fejlesztések ezen a területen sem állnak meg. A tervek szerint felújítják a nagyobb fejlesztésekből eddig kimaradt zagyvapálfalvai Aprófalva Tagóvodát, illetve a Mackóvár Központi Óvoda udvarát, valamint folytatódnak az eszközbeszerzések is. Az önkormányzat – bár az iskolák fenntartása már évek óta állami feladat – több oktatási intézményt érintő fejlesztést is tervez. Megújulhat a Gagarin és a Beszterce-lakótelepi általános iskola udvara, utóbbi esetében pedig az épületet is korszerűsíthetik.
Energetikai korszerűsítést terveznek továbbá a Városi Sportcsarnokban, de folytatódik a Tarjáni Gyermektábor felújítása is, ahol ezúttal a központi épület kerülhet sorra. Megújulhat emellett a salgótarjáni táncház, illetve a Salgótarján és Térsége Egészségügyi-Szociális Központjának épülete is – tették hozzá.
Ugyancsak folytatódhat az egyes városrészek közösségi tereinek fejlesztése, mely érintené a belvárost, valamint a Gorkij- és a Kemerovo-lakótelepet, míg a Vásártéren és a Rokkanton rekreációs céllal valósítanának meg fejlesztéseket a zöld területeken. Ezúttal sem marad ki a fejlesztésekből a Tóstrand, mely az elmúlt években egyre népszerűbb lett a kikapcsolódni vágyó helyiek és turisták körében. Végül, de nem utolsó sorban az infrastrukturális fejlesztések részeként a parkolási helyzeten is javítani szeretne az önkormányzat.
Városrehabilitáció, turisztikai fejlesztések, útfelújítás
Ami a szociális városrehabilitációt illeti, ebben az időszakban Salgóbányát érintik majd a fejlesztések, amire a cikk szerint már régóta várnak a helyiek. Ahogy azt kiemelték, turisztikai szempontból is fontos a városrész rendbetétele, hiszen Salgó vára kiemelt turisztikai célpont. Éppen ezért Eresztvény és Somoskő mellett Salgóbányát is érintik majd a turisztikai fejlesztések, melyek célja, hogy a turistákat minél jobb feltételek mellett fogadhassák, illetve, hogy minél színvonalasabb szolgáltatásokkal találkozzanak az idelátogatók. Mindemellett tervben van egy kilátó, valamint egy vasúttechnikai park létrehozása is – tették hozzá.
Természetesen nem maradnak el az útfelújítások sem: a Baglyasi út rendbetétele mellett felújítják majd a tervek szerint a Zemlinszky utat, valamint tovább fejlesztik az ipari park úthálózatát is. Végül, de nem utolsó sorban írnak a közösségeket érintő támogatásokról, melyet az úgynevezett ESZA-keret részeként biztosítanak. Ennek köszönhetően különféle – egészségügyi, szociális, sport és kulturális jellegű – programokat, rendezvényeket szervezhetnek majd a városban, melyek célja a közösségépítés, a helyi identitás erősítése.
Ahogy azt a cikk lezárásában is írják, a TOP Plusz fejlesztéseivel rendezett, jó állapotú, barátságos és kényelmes közterületek jöhetnek létre, a hosszú távú cél pedig az, hogy Salgótarján a lakosok és a turisták számára is vonzó, természeti környezetével harmóniában élő középvárossá, egyben korszerű gazdasági és szolgáltató központtá váljon.