Salgótarjánban rendezték meg a hétvégén a Spartan Race versenysorozat salgótarjáni állomását, több ezer akadályfutó versenyző érkezett a megyeszékhelyre. A salgótarjáni sportolók nem csak remek eredményekkel üdvözölték azt, hogy hazai pályán versenyezhettek, de csapatuk összetartását is megmutatták a többi résztvevőnek és kísérőiknek. A verseny két napja alatt több mint 3000 versenyző állt rajthoz a különböző versenyszámokban, a futam a Spartan Közép-európai Regionális Bajnokság egyik állomása is volt rengeteg szlovák, cseh és lengyel résztvevővel.
A Spartan Race egy világszerte terjedő, innovatív akadályverseny, természetben vezetett útvonalakon, alkalmanként természetes, de jellemzően mesterséges akadályokkal, a versenyszámok leginkább a megteendő távolságban és a leküzdendő akadályok számában különböznek. A salgótarjáni versenyen 30 akadállyal tarkított, több mint 20 kilométeres; 20 akadályos, bő 5 kilométeres sprint; és 10 kilométeres klasszikus terepfutó versenyszámokat hirdettek meg a salgói és medvesi térségben vezetve. Emellett a gyermekek számára is rendeztek futamot a Beszterce-lakótelepnél kialakított versenyközpont környékén.
A legnehezebb távon végül 20 kilométeren 700 méter szintkülönbség és 33 akadály várt a versenyzőkre, a Salgótarjáni Spartan Race Training Group (STG-Salgótarján) csapatából Zsiros István és Bíró Renáta is másodikként végzett korosztályában. A vasárnapi sprinten Zsiros István és Simon Lilla lettek korcsoportjuk legjobbjai, Molnár Krisztina pedig a terepfutó versenyről hozott el egy korosztályos második helyet. Ebben a korcsoportban nem mellesleg egy salgótarjáni futó nyert, Imre Ildikó. Az STG-Salgótarján Simon Lilla, Lengyel Csaba, Varga Ferenc, Kocsis Dávid összeállítású négyese a csapatverseny legjobbja lett. A közösség jelentős együtt teljesítette a vasárnapi sprint távot, több mint félszáz fős csoport ezzel a többezres rendezvényen is nem kis feltűnést keltett.
Fekete Zsolt polgármester közösségi oldalán gratulált a salgótarjáni helyezetteknek, bejegyezésében azt írta, hogy az egész csapatra büszke, akik vállalták a komoly megmérettetést, vagy éppen a szervezésben segédkeztek. A városvezető hozzátette: nagyon bízik abban, hogy 2022-ben is lesz salgótarjáni állomás a Spartan Race versenynaptárban.
Remek eredmények, remek közösség
Bíró Renáta a 3100.hu megkeresésére azt mondta: fantasztikus volt a hétvége, hihetetlenül jó élmény volt számára hazai pályán versenyezni. A sportolónak – sérülések miatt – idén ez volt az első versenye, célja a dobogós helyek egyike volt, amit sikerült is teljesíteni.
Nagyon kellett küzdeni, sokszor csak másodpercek döntik el a helyezéseket. Most például a harmadik helyezett lengyel vetélytársat négy másodperccel sikerült megelőzni, sok pihenés nem volt a bő 20 kilométeren.
Bíró Renáta azt is hozzátette, büszke edzőjére, Zsiros Istvánra, aki mindkét nap dobogóra állhatott, illetve az STG-Salgótarján csapatára is, akikkel a sprint távot együtt teljesítették. A sportoló azt is hozzátette: a két nap felejthetetlen pillanatokkal szolgált, amelyek teljes mértékben kárpótolták őt a tavalyi Európa-bajnokság elmaradása miatt (amikor a hosszas kvalifikáció után résztvevőként már Tenerifén volt, amikor az esemény előtti nap a koronavírus-járványhelyzet miatt végül lefújták a versenyt).
Zsíros István kérdésünkre arról beszélt, hogy a salgótarjáni versenypálya hasonló volt más magyarországi helyszínekhez, a környező országokban is csak a szintkülönbség szokott ettől több lenni az adott távokon (az eltérő földrajzi adottságoknak megfelelően). A sportoló az idei évre két célt tűzött ki maga elé. Az egyik az volt, hogy a svájci Európa-bajnokságon korosztályában a legjobb 20 között végezzen – ez a közelmúltban sikerült is neki, 10. pozícióban zárta a kontinensviadalt. Svájcban 21 kilométerre 1400 méter szintkülönbség jutott, 1500-2000 méteres tengerszint feletti magasságban, a verseny Európa-bajnokságnak megfelelően a megszokottól több „cipelős” feladattal, nehezebb akadályokkal volt tarkítva. A másik célja az volt, hogy dobogóra álljon a salgótarjáni futam – ez végül a szombati nehezebb és a vasárnapi sprint távon is sikerült neki. Zsíros Istvánt arról is kérdeztük, hogy a sportág nem csak helyben ismert alakjaként milyen visszajelzéseket kapott a salgótarjáni eseményről.
Sokakkal beszéltem, akik sokakkal beszéltek, hozzám csak pozitív visszajelzések érkeztek a helyszínnel, a rendezéssel, és az általános színvonallal kapcsolatban is. A legtöbben dicsérték a természeti környezetet, többen megfogalmazták, hogy eddig erre nem járva lenyűgözte őket a vidékünk, sokan éltek a „nem is gondolták volna” szófordulattal – mondta kérdésünkre.
Pillanatkép a Spartan Race nemzetközi extrém akadályverseny salgótarjáni futamáról (Fotó: MTI/Komka Péter) Pillanatkép a Spartan Race nemzetközi extrém akadályverseny salgótarjáni futamáról (Fotó: MTI/Komka Péter) Pillanatkép a Spartan Race nemzetközi extrém akadályverseny salgótarjáni futamáról (Fotó: MTI/Komka Péter) Pillanatkép a Spartan Race nemzetközi extrém akadályverseny salgótarjáni futamáról (Fotó: MTI/Komka Péter) Pillanatkép a Spartan Race nemzetközi extrém akadályverseny salgótarjáni futamáról (Fotó: MTI/Komka Péter)
Zsíros István az STG-Salgótarján vezetőjeként arról is beszélt, a közös futásukra nincsenek szavai, kiemelkedő élmény volt. Hozzátette azt is, hogy a Spartan Hungary csapatától korábban – elsőként és egyelőre egyedüliként – megkapták már az év Traiging Gruop-ja elismerést is.
Büszkék vagyunk erre a címre, amit azt gondolom, hogy az ország további Spartan közösségei is elismernek. Erre is próbáltunk ráerősíteni, azt gondolom mindenki egy markáns visszajelzést kapott a fantasztikus közösségünkről. Nekünk pedig felejthetetlen élmény volt, ami még jobban összekovácsolt bennünket – tette hozzá Zsíros István.