A szigetszentmiklósi Levendula és Kert cukrászda cukrásza, Lakatos Pál Spicces füge respektus nevű, aszús-fügés-mézes kreációja nyerte el idén a Magyarország tortája címet, Magyarország cukormentes tortája pedig a makói Papp cukrászda cukrásza, Lawal-Papp Zsófia Kikelet elnevezésű fekete teás-levendulás alkotása lett – jelentették be hétfőn az Országházban tartott díjátadón, ahol az idei Szent István-napi kenyeret is bemutatták.
Az MTI tudósítása szerint Selmeczi László, a Magyar Cukrász Ipartestület társelnöke közölte, a 17. alkalommal meghirdetett Magyarország tortája verseny idei kiírásában újdonság volt, hogy egy hungarikumlistáról kötelezően ki kellett választani legalább egy alapanyagot.
Elmondása szerint a Spicces füge respektus mundulalisztes vajas joconde felvertből, lágy sóskaramellás mousse-ból és diós-karamellás ropogósból épül fel, és kakaóbab töretet is tartalmaz. A tokaji aszús, meggyes fügezselé és az akácmézes tejcsokoládé tükörzselé által biztosított ízeket akácmézes fehércsokis ganache és diós sablé korong koronázza meg. A torta nevében a spicces jelző a fügezselé bortartalmára utal, ám a kész tortában nem marad alkohol – fűzte hozzá.
A második helyezett a Füredi Krisztián (Hisztéria Cukrászda, Tápiószecső) által készített Betyáros málna elnevezésű kreáció lett, míg a harmadik helyen a Merengő, Szabóné Tarján Barbara (Nonna Desszertbár, Szada) alkotása végzett.
Újabb salgótarjáni siker
Nándori László, a Magyar Cukrász Ipartestület és az Egy Csepp Figyelem Alapítvány által 12. alkalommal megrendezett Magyarország Cukormentes Tortája verseny zsűrijének elnöke a Kikelet tortát méltatva közölte, hogy azt a győztes cukrász egy csepp fekete tea köré álmodta meg, áfonyával és levendulával alakítva ki az összhangot, melyet a vaníliás fehércsokoládé mousse és a gabonaliszt nélkül készült, mandulás, citromos piskóta tesz teljessé.
A verseny második helyezettje Novák Ádám és Csonka László, a szegedi Reök kézműves cukrászda cukrászainak Tökmag málna tortája, míg a harmadik Raffer Gabriella, a salgótarjáni G&D Kézműves Cukrászda cukrászának Randevú nevű alkotása lett.
A salgótarjáni cukrászda korábban a Magyarország tortája versenyen is szép sikereket ért el: Szó Gellért 2015-ben a Pannonhalmi sárgabarack-pálinkás karamelltortával, majd 2016-ban Az Őrség Zöld Aranya fantázianevet viselő tortával is megnyerte a Magyarország Tortája versenyt, melyben később zsűritagként működött közre.
Alma és gesztenye randevúzik a díjesélyes salgótarjáni cukormentes tortában – 3100.hu
Nyugat- és Kelet-Magyarország klasszikus finomságai találkoznak a Randevú fantázianevű tortában.
2021-ben a vadászati világkiállítás alkalmából, a Magyarország Tortája verseny alkategóriájaként meghirdették az „Egy a Természettel” versenyt is, melyen Kikelet nevű tortájával második helyezést ért el a cukrászda két munkatársa, Póti Éva és Rubint Regina.
Az MTI tudósításából kiderül továbbá: a torták minőségének védelme érdekében idén is csak az év végétől lesznek nyilvánosak a receptek, addig csak az ipartestület tagjai készíthetik ezeket.
A Szent István-napi kenyereket is bemutatták
Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke a díjazott Szent István-napi kenyereket mutatta be. A két kategóriában meghirdetett verseny nyertese a Szent István-napi kenyerek közül a Heim Sütöde Bt. durumkenyere, az innovatív kenyerek mezőnyében a balmazújvárosi Balmaz-Sütöde Kft. Aranymetszés kenyere lett. Az újonnan bevezetett, sétáló sütemény kategóriában a biharkeresztesi Éles Szilárd (Stella pékség) málnás-pisztáciás pékfagylaltja végzett az első helyen.