Becsó Zsoltot választotta országgyűlési képviselőjének az 1-es számú Nógrád megyei választókerület lakossága április harmadikán. A Fidesz-KDNP politikusa a voksok 54 százalékának megszerzésével nyerte meg a választást a Salgótarján, Bátonyterenyét és Pásztót is magába foglaló kelet-nógrádi térségben.
Az ellenzéki összefogás által indított Godó Beatrix 36, Musztács László, a Mi Hazánk jelöltje 6 százalékot ért el. Az eredmény mintegy 46 ezer voks alapján véglegesnek tekinthető, miután az átjelentkezett és a külképviseleteken szavazó kelet-nógrádiak száma összesen 2 ezer fő volt. Voksaik a következő napokban érkeznek meg, a végeredményt érdemben nem fogják befolyásolni.
Becsó Zsolt Salgótarjánban 39 szavazókörből 25-öt nyert meg, közel 8 ezren szavaztak rá a megyeszékhelyen, bő 800-zal többen, mint Godó Beatrixra. A választás megyeszékhelyi eredményét részletesen is elemezni fogjuk. Az viszont már most elmondható, hogy Becsó Zsolt Salgótarjánban szűk 100 vokssal meghaladta testvérének, Becsó Károlynak 2018-ban elért eredményét. Ezzel szemben Godó Beatrix több mint 2 200 szavazattal kevesebbet kapott, mint négy éve együtt Cseresznyés István (Jobbik), Dömsödi Gábor (LMP) és Kovács Zsolt (DK).
Becsó Zsolt Bátonyterenyén nyolcból öt szavazókörben nyert, összességében mintegy félezer vokssal kapott többet az ellenzéki összefogás jelöltjénél; míg Pásztón mind a kilenc városrészben nyert, több mint ezer vokssal. A választókerület 47 települése közül egyetlen egy volt, ahol nem Becsó Zsoltra érkezett a legtöbb voks: a bő százharminc lakosú Felsőtoldon.
Magas, de kevéssel az országos átlag alatti részvétel
Országosan a 2018-as választással közel megegyező, 70 százalék körüli részvételi arányt hozott az országgyűlési választás. Kelet-Nógrádban a választásra jogosultak 65 százaléka kereste fel a szavazóköröket, míg Nyugat-Nógrádban bő 68 százalékos volt a részvételi arány.
Salgótarjánban a bő 27 ezer választásra jogosult városlakó közül közel 17 ezer ment el szavazni, ami 63-64 százalékos részvételi arányt jelentett. A városrészek közül Károlyi és Rónafalu emelkedtek ki 77 százalékot megközelítő részvétellel, de minden négy választóból legalább három voksolt az országgyűlési választáson a Nyugati városrészben élők közül is. A megyeszékhelyen két esetben nem érte el az 50 százalékot a részvétel: az egyik vásártéri, illetve a “bányagépgyári” városrész szavazókörében. Nógrád megyéből rendkívüli eseményt nem jelentettek a szavazatszámláló bizottságok.
Négy Nógrád megyei képviselő is az új parlament tagja lehet
Kelet-Nógrádból és Nyugat-Nógrádból is várhatóan egyaránt 2-2 helyi politikus ül majd az új parlamentben. A kormánypártok, a Fidesz-KDNP részéről a Nógrád megyei választókerületeket Becsó Zsolt és Balla Mihály képviselik majd. További két politikus listás pozícióból lesz tagja az országgyűlésnek.
A salgótarjáni Berki Sándor, a Párbeszéd kisebbségi és etnikai referense, egyben a szervezet Nógrád megyei alapszervezetének elnöke a biztos bejutó, 15. helyet foglalja el az ellenzéki összefogás listáján. A roma politikus missziója saját megfogalmazása szerint az, hogy az átlagember élete és problémái eljussanak a politika legmagasabb színterére, és azok így képviselve legyenek.
Nyugat-Nógrádból Cserháthaláp polgármestere, a Mi Hazánk alelnöke is az újonnan felálló parlament tagja lehet. Bár pártját az előzetes közvélemény-kutatások öt százalék alá várták, a Mi Hazánk eredménye ezt meghaladta és várhatóan hét képviselővel lesznek jelen az országgyűlésben. Dócs Dávid a párt listájának hatodik helyét foglalja el.
A Fidesz-KDNP eredménye a kétharmados parlamenti képviselet határán áll, de a választás országos listás eredményét legkésőbb április 22-én állapítják meg, ezt követően derül ki a következő országgyűlés pontos összetétele.
Egyes egyéni választókerületekben is alakíthatnak még az eredményen az átjelentkezettek és külképviseleteken szavazók. Ezen voksokat április 9-én számlálják majd, a helyi választási bizottságok ezt követően hirdetik majd ki a végeredményt. Mint arról fentebb már írtunk: Becsó Zsolt ezen voksoktól függetlenül már biztosan nyert Kelet-Nógrádban, ahogyan Balla Mihály is Nyugat-Nógrádban.