Több jogszabály is módosult, továbbá módosulni fog a duális képzés megvalósítására vonatkozó szabályozást érintően. A változások mind a tanulói, mind a felnőttképzési jogviszony keretében szakmát tanulók duális oktatását érintik. A Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara felhívja az érintettek figyelmét, hogy az érintett gazdálkodó szervezeteknek kiemelten fontos odafigyelni a képzések megszervezése során az egyes új szabályokra.
A különböző hatályba lépési időkkel érintett változások – a teljesség igénye nélkül – kiterjednek a saját munkavállaló képzésének szabályaira, a rövid ciklusú szakképzési munkaszerződés megkötésének feltételeire, a fiatalkorú munkavállalókra vonatkozó szabályozásokra, a munkaidőkeret és a szabadság megállapításának, továbbá a duális képzés kapcsán igénybe vehető adókedvezmények igénybevételének feltételeire is. A Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara – mint a duális képzésekhez kapcsolódó nyilvántartási és hatósági ellenőrzési feladatokat ellátó vármegyei szervezet – az érintettek számára külön-külön foglalta össze korábban a szakképzésről szóló törvényben, továbbá annak végrehajtási rendeletében bekövetkezett, valamint a duális képzés adókedvezményével kapcsolatos változásokat.
A hamarosan induló új tanév elején is számos diák szeretne valós gazdasági környezetben elhelyezkedni gyakorlati képzése keretében, így az ezt biztosító gazdálkodó szervezetek továbbra is meghatározó szerepet töltenek be a tanulók oktatásában. A duális képzések megszervezése szempontjából azon gazdálkodó szervezeteknek, akik még nem rendelkeznek duális képzőhelyi nyilvántartásba vétellel, előzetes ügyintézést igényel a jogosultságok megszerzése.
Általánosságban véve duális képzőhelyként az a gazdálkodó szervezet vagy képzőközpont vehető nyilvántartásba, amelynél biztosítottak a szakirányú oktatás megszervezésének feltételei, továbbá foglalkoztatva van a jogszabályban meghatározott végzettséggel, gyakorlattal és szakképesítéssel vagy szakképzettséggel és rendelkező személy. A képzőhelynek rendelkeznie kell a duális képzőhely által vállalt szakirányú oktatáshoz szükséges eszközzel és felszereléssel, valamint szükség esetén minőségirányítási rendszert kell működtetnie, ami adott esetben kiváltható a kamara által kidolgozott szempontrendszerben (az ún. KAMSZER-ben) meghatározott minőségi követelményeknek való megfeleléssel.
A Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara fő célkitűzése a munkaerőpiaci igényekre reagáló, olyan minőségi duális képzőhelyek biztosítása, ahol a tanuló megfelelő gyakorlatot szerezhet, megismerheti a vállalati kultúrát, és ahonnan versenyképes tudással és gyakorlattal léphet ki a munkaerőpiacra a tanulmányai befejezése után. A duális képzésben résztvevő gazdálkodó szervezetek a Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara tematikus aloldalán folyamatosan megtalálják az őket érintő legfontosabb információkat, a gazdasági kamara munkatársai készséggel állnak az érintett vagy érdeklődő gazdasági szervezetek rendelkezésére.