Csütörtök délután átadták Salgótarján új attrakcióját, az “Ér(in)tsd meg a vároST” elnevezésű, játékos interaktív falat a Dornyay Béla Múzeumban.
A megnyitón tartott beszédében Fekete Zsolt, a megyeszékhely polgármestere kifejtette: a január 27-én kezdődött Salgótarján 100 éve város emlékév már eddig is számos érdekes, lélekemelő programot kínált, a ma átadott attrakció viszont igazi különlegesség. Mint fogalmazott, a múzeumok befolyása már nem csak az impozáns gyűjteményekben és a kutatásban rejlik, hanem az évszázadokon át felhalmozott tudás közreadásában, vonzó tálalásában is.
A város első embere szerint a Salgótarján építészeti és ipartörténeti múltját játékos formában bemutató, interaktív fal mögött az az elv áll, hogy a múzeum napjainkban a tanítás, az ismeretterjesztés egyik alapköve. A múzeum hasznos és kreatív pedagógiai helyszín, egyre vonzóbb közösségi tér, élményhely, a múzeumpedagógiával pedig szemléletessebbé tehető, megfoghatóbbá és érdekesebbé válik mindenki számára az is, amit az iskolában tanítanak – hangsúlyozta Fekete Zsolt.
Mint kiemelte, az interaktív fal lehetővé teszi, hogy használója aktívan játsszon és tanuljon, ráadásul a közönség alakíthatja is a történetet, melyet így személyes tapasztalatként él meg, ezáltal pedig az információk sokkal jobban megragadnak.
Fekete Zsolt aláhúzta: fontos, hogy kulturális és szellemi közösségünket az újabb generációk számára átélhetővé, megismerhetővé tegyük.
Shah Gabriella, a Dornyay Béla Múzeum igazgatója felidézte: hasonló interaktív elemekkel pár éve találkoztak Szegeden, az önkormányzat, valamint a Salgótarjáni Rendezvény- és Médiaközpont támogatásával pedig immár Salgótarjánban is interaktív attrakció várja a közönséget. Shah Gabriella elmondása szerint a fal állandó kiállításként lesz jelen a múzeumban.
Fodor Miklós, a múzeum igazgatóhelyettese ismertette: a falon többek között olyan ikonikus épületek is megjelennek, mint a Karancs Szálló vagy az Öblösüveggyár, de feltűnnek a környékre jellemző vadállatok, így például a medvék és a vaddisznók is. Az egyedi fejlesztésű játék gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt szól, akik a fal használata közben számos érdekességet is megtudhatnak a városról – tette hozzá Fodor Miklós.