Az elmúlt években országszerte, így Észak-Magyarországon is egyre több háztartás döntött klímaberendezés beszerzése mellett – ezt nem csak a panelházak falán sorra felbukkanó kültéri egységek, de a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) számai is igazolják.
A KSH adatai szerint 2010-ben országos átlagban négy légkondicionáló jutott 100 háztartásra – ez a szám az elmúlt évtizedben folyamatosan nőtt. Míg 2015-ben 100 háztartásra hét, addig 2020-ban már 14 klíma jutott, azaz öt év alatt megduplázódott a készülékkel rendelkező házak száma.
A légkondicionáló készülékek számát most az is tovább növelheti, hogy az otthonfelújítási támogatás klímaberendezésekre is elérhető. A jelenlegi állás szerint a 25 év alatti gyermeke(ke)t nevelő háztartások december 31-ig nyújthatják be igénylésüket, az állam a költségek felét, de legfeljebb 3 millió forintot pedig visszatérít mindazoknak, akik megfelelnek a feltételeknek.
Klímaberendezés – nem csak hűtésre
Az tehát a KSH adatai alapján egyértelmű, hogy országszerte egyre több házban és lakásban találkozhatunk klímával. Napjainkban egyre több család azonban már nem csak hűtésre, de fűtésre is használja ezeket a berendezéseket. Nagy Gábor, a salgótarjáni székhelyű Cold Therm Tech Bt. szakembere ezzel kapcsolatban elmondta: a korszerű, inverteres klímák akár -15 Celsius-fokos kinti hőmérsékletig jól segítik az otthon melegének megtartását, a viszonylag alacsony fogyasztás ráadásul magas hatékonysággal párosul.
A cégvezető kiemelte továbbá, hogy léteznek kifejezetten fűtésre optimalizált berendezések is, amelyekkel -30 Celsius-fokig is melegen lehet tartani a lakást; a magas hatásfokú készülékekkel pedig összességében akár még olcsóbb is lehet a fűtés, mint például gázzal.
Az ilyen eszközök előnye továbbá, hogy hűtésnél a kompresszor a kiválasztott hőmérséklet elérése után sem kapcsol ki, ehelyett olyan teljesítményt állít be, mely segítségével folyamatosan fent tudja tartani azt, így nem “dől belőle” a hideg levegő – magyarázta Nagy Gábor.