Magyar-szlovák forgácsolóversenyt rendeztek a Nógrád Megyei Szakképzési Centrum (NMSZC) Stromfeld Aurél Technikumában. A március 24. és 25. között tartott verseny a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (NKIK) támogatásával valósult meg, a TRAIN projektpartnerség keretében, az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében.
Az NKIK és a Füleki Szakközépiskola projektpartnersége “Az R2 és M3 között” foglalkoztatási akcióterv részeként jött létre, melynek célja a szlovák-magyar határtérség gazdasági felzárkózatása, illetve a foglalkoztatást támogató gazdasági programok összehangolása. A projektben az NKIK és a Füleki Szakközépiskola azon dolgozik, hogy népszerűsítse a fémipari és az asztalos szakmát, ennek érdekében pedig többek között tanulmányi utakat szerveznek, feltérképezik a szakmai képzéssel kapcsolatos igényeket, illetve oktatási programokat dolgoznak ki. A forgácsolóverseny célja szintén az volt, hogy megismertesse és megszerettesse a diákokkal a fémipari szakmát.
Ahogy arról az NMSZC Stromfeld Aurél Technikuma is beszámolt, az értékes nyereményekért a vendéglátó intézmény diákjai mellett balassagyarmati, kassai, füleki, paksi, zalaegerszegi, győri és váci szakképző iskolák, illetve technikumok tanulói versengtek. Mint Bozó János, a Stromfeld igazgatója korábban elmondta, a versennyel szeretnék közelebb hozni egymáshoz az országban, valamint a határmenti térségekben működő, hasonló képzést folytató intézményeket.
A díjátadó ünnepségen többek között Gembiczki Ferenc, az NMSZC kancellárja köszöntötte a megjelenteket, aki szerint fontos, hogy az intézmények a jó gyakorlatokat átvegyék egymástól, a tanulókat pedig versenyképes tudáshoz segítsék, míg Becsó Zsolt országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy napjainkban egy jó szakma tulajdonképpen felér egy diplomával.
Tordai Péter szerint Salgótarján határmenti fekvése mindig egy olyan lehetőség volt, melyet ki kell használni. Az NKIK elnöke hangsúlyozta, hogy Magyarország és Szlovákia számára egyaránt fontos, hogy a határ mindkét oldalán magas színvonalú legyen a szakképzés, hiszen oda-vissza áramlik a munkaerő. Mint mondta, a verseny jó példája annak, hogy egyre jobban közelednek egymáshoz a képzési rendszerek, illetve a munkavállalók tudásszintje is egyre inkább hasonló.
Tordai Péter hozzátette: gyakorló vizsgáztatóként is úgy látja, hogy a Stromfeldben komoly műhelymunka folyik, jó a képzés, és akik innen kikerülnek, bármelyik vállalkozásnál megállják a helyüket. Az NKIK elnöke köszöntője végén azt kívánta az intézménynek, hogy őrizzék meg ezt a színvonalat, sőt, a modern kihívásoknak megfelelően növeljék tovább azt.
A magyar-szlovák forgácsolóverseny első helyezettje Leták Zsolt, a paksi Energetikai Szakgimnázium és Kollégium tanulója lett, a második helyet a Stromfeld Aurél Technikum diákja, Varga Csaba tanítványa, Antal Gergő szerezte meg, míg harmadik helyen Muzsi Márton László, a Zalaegerszegi SZC Ganz Ábrahám Technikum diákja végzett.
A tanulmányi versenyen túl olyan előadásokat is megtekinthettek a résztvevők, amelyek bemutatták az iskolában folyó, magas színvonalú műszaki képzést. Végül, de nem utolsó sorban innovatív, műszaki profilú cégek is bemutatkozhattak a kétnapos rendezvényen.