Termokémiai hulladékátalakítási eljárás elvén működő reaktort fejlesztett elsősorban a tengeri iparágak számára a Pirazol Kft. – a berendezés a szennyvíz és biohulladékok ártalmatlanítását végezheti a jövőben, elsősorban óceánjáró luxushajókon.
Mint azt Lantos Zsolt, a Pirazol Kft. ügyvezetője a projektet lezáró rendezvényen felidézte: 2017-ben, a tulajdonosváltás révén egy komoly tervezőmérnöki kapacitással gazdagodott a cég, a tulajdonosoknak pedig már volt tapasztalatuk a kutatási és fejlesztési projektek terén. A Pirazol ezzel a háttérrel vágott bele a projektbe, melynek köszönhetően az innováció kidolgozásán túl öt újabb géppel is gazdagodott a vállalat, ezzel korszerűbbé és hatékonyabbá téve a termelést – fejtette ki Lantos Zsolt.
A cég ügyvezetője ismertette: a hajókon keletkező hulladék szennyvíziszapból és élelmiszer hulladékból áll össze. Bár ez a hulladék bizonyos területeken, menet közben a tengerbe üríthető, a környezetvédelmi szabályozás folyamatosan szigorodik, így egyre szűkül azon részek nagysága, ahol ez lehetséges – a projekt keretében erre a problémára keresték a megoldást.
A projektben olyan berendezés kifejlesztése és prototípusának legyártása történt meg, mely ezt a feladatot megoldja: folyamatos üzem lehetőségével, egy egyedi fejlesztésű előszárítóban és reaktorban pirolízissel alakítja át a hulladékot, figyelembe véve a hajón előforduló speciális körülményeket, kapacitása pedig óránként akár egy tonna.
A korábbiakkal ellentétben a gép nem gőzzel, hanem hőközlő olaj alkalmazásával működik, ezáltal a részegységek nagy részében nincs nyomás. Ennek köszönhetően kisebb szerkezeti anyagvastagságokat tudnak alkalmazni, és az engedélyeztetési eljárás is jóval egyszerűbb – magyarázta Lantos Zsolt. Az ügyvezető ismertetése szerint a folyékony és szilárd végtermékek, valamint a gázok utóégetését hulladékégető kazánba vezetve is meg lehet oldani, így ezek akár energiahordozóként is felhasználhatók.
Lantos Zsolt hangsúlyozta: a tervezés időszakában egyre inkább relevánsnak tűnt a szárazföldi felhasználás lehetősége is, így a berendezést végül konténerméretbe tervezték, vagyis az normál keretek között szállítható közúton és bárhová telepíthető.
A "Termokémiai hulladékátalakítási eljárás elvén működő reaktor kifejlesztése tengeri iparágak számára szennyvíz és bio-hulladékok ártalmatlanítására" című projektet 1 milliárd 28 millió forint ráfordítással valósította meg a salgótarjáni Pirazol Kft., melyhez 483 millió forint támogatást nyertek el a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal Alapjából.