Idén ünnepli fennállásának századik évfordulóját a Salgótarjáni Madách Imre Gimnázium, a vármegyeszékhely első középiskolája.
A jubileumi évfordulóra kedden, ünnepélyes keretek között emlékeztek meg, mellyel egyben kezdetét vette a szeptemberig tartó, centenáriumi programsorozat. A diákoknak délelőtt Kovács Balázs történész idézte fel az intézmény történetét, míg délután a meghívott vendégek köszöntötték a gimnáziumot.
Becsó Zsolt országgyűlési képviselő beszédében rámutatott: egyfajta sorsszerűség, hogy a Salgótarjáni Madách Imre Gimnázium fennállásának századik évfordulóját a 100 – hamarosan 101 – éves városban ünnepli, 200 évvel azután, hogy Kölcsey Ferenc pontot tett a Himnusz végére, és ugyancsak 200 évvel az iskola névadója, Madách Imre születése után.
A parlamenti képviselő kifejtette: 1923-ban született döntés a salgótarjáni középiskola létrehozásáról, ennek helyességét pedig a gimnázium, illetve diákjai elmúlt száz év során elért eredményei is igazolják. Becsó Zsolt szerint az iskola a város igényeivel, a fejlődés irányával mindig számolva, a gimnáziumi oktatás mellett inkubátora volt a belőle kinövő, majd róla leváló gépipari, építőipari, egészségügyi oktatási intézményeknek.
Fekete Zsolt polgármester köszöntőjében hangsúlyozta: jelentős jubileumhoz érkezett az iskola, mely a vármegyeszékhely életében is nagy jelentőséggel bír. Mint mondta, kevés olyan intézménye van Salgótarjánnak, amely ilyen nagy történelmi múlttal bír, amely ennyi időn át jól működött a város javára, szellemi épülésére. A Salgótarjáni Madách Imre Gimnázium a település első középiskolájaként meghatározó eleme lett a helyi szellemi életnek, és úttörő szerepet töltött be a középfokú oktatási képzésben, a város kulturális, társadalmi életének fejlesztésében.
A városvezető kifejtette továbbá: az iskola mindig meg tudott felelni a vele szemben állított elvárásoknak, követelményeknek, és jelentős oktatási, pedagógiai sikereket tudott elérni. Mindezt igazolják az eredmények is, az itt tanuló diákok ugyanis különböző tanulmányi versenyeken, országos viszonylatban is folyamatosan jó helyezéseket értek el. Fekete Zsolt végezetül az önkormányzat nevében megbecsülését fejezte ki a gimnázium egykori és jelenlegi tantestületének és diákjainak azért a munkáért, melyet Salgótarján szellemi, kulturális felemelkedéséért tesznek és tettek napjainkban is.
Simon Tibor, a Salgótarjáni Tankerületi Központ igazgatója az ünnepségen felidézte: története során sok név alatt és sok helyen működött az intézmény, 2015 óta pedig önálló gimnáziumként, Salgótarjáni Madách Imre Gimnázium néven folytatják tevékenységüket. Az elmúlt száz évben sok-sok ezer diák fordult meg az iskola régi és jelenlegi falai között, akik közül sokan híres szakemberekké váltak. Ez annak a lelkiismeretes nevelőmunkának is köszönhető, amelyet a gimnázium mindenkori pedagógusai folytatnak az intézményvezetők segítségével.
Simon Tibor hangsúlyozta: a tanulók olyan szilárd alapokat kapnak ebben az iskolában, mellyel meg tudják állni helyüket a felsőoktatásban és a munka világában is. Mindemellett az is elmondható, hogy a Salgótarjáni Madách Imre Gimnázium egy nagymúltú intézmény, mely mindig is egy olyan szilárd műveltséget tudott közvetíteni, mely a város határain túl is kisugárzott.
Száz éve a küzdés szellemében
Szluka Pálné, a gimnázium igazgatója beszédében úgy fogalmazott: a tudás, a műveltség szélesítése, a kulturális élet igénye hozta létre 1923-ban az intézményt. Mint mondta, rendkívüli időszakban ünneplik a jubileumot, de a küzdés szellemében működő gimnázium életét, törekvéseit ez nem hátráltathatja. Az iskola történetében számtalan nehéz periódust vészelt át, ehhez a mindenkori iskolaközösségre, a példamutató tanárokra és a tanulni vágyó diákokra is szükség volt.
A gimnázium élő mementója a történelmi viharok túlélésének, annak hogy a nevelés és oktatás, a fiatalság művelése minden időben és miliőben elsőrendű feladat – hangsúlyozta Szluka Pálné.
Az igazgatónő felidézte az iskola történetének fontos állomásait is: az 1940-es években névadó nélkül, állami intézményként működött a gimnázium, mely 1951-ben vette fel Madách Imre nevét. Az 1960-as években több szakképzés is az iskolából indult útjára, de a gimnáziumi képzés sem maradt el. A Madách 1987-ben költözött jelenlegi épületébe, az új hely pedig új lehetőségeket is nyújtott. A gimnázium többek között elindított több specialitást is, melyek színesítették a palettát, és új lehetőséget teremtettek a tanulók számára ismereteik vagy akár rejtett tehetségük kiaknázására.
“Az elmúlt néhány évtizedben megindult az a folyamat, melynek lényege a múlt hagyományaira építve, értékeiből profitálva az új, a modern, a folyton változó világhoz való hozzáállás hitvallásának megteremtése. Az iskola múltat, jelent és jövőt összekötő imázsának fő elve a gyermekközpontúság, a befogadó és elfogadó attitűd, mely a tanárokat és tanulókat egyaránt meghatározza, még napjainkban is” – emelte ki Szluka Pálné.
Az ünnepségen Shah Gabriella, a Dornyay Béla Múzeum igazgatója az iskola Fayl Frigyes Galériájának új kiállítását is megnyitotta, mely az intézmény négy egykori művésztanárának alkotásait vonultatja fel. Fayl Frigyes, Iványi Ödön, Somoskői Ödön és Szatmári Béla képeit a Dornyay Béla Múzeum bocsájtotta az iskola rendelkezésére a tárlat idejére.